خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


آموزش برنامه نویسی اکسل : درک ماژول ها (Modules)

آموزش برنامه نویسی اکسل : درک ماژول ها (Modules)
نویسنده : امیر انصاری
یک ماژول (Module) یک ظرف برای کدهای شما می باشد. بسته به کاربرگ اکسل تان (workbook) و بسته به اولویت هایتان و بسته به اینکه چگونه می خواهید کدهایتان را مدیریت کنید، در یک ماژول (Module) می توانید یک یا تعداد بیشتری ماکرو (macro) را جای دهید. در مورد پروژه های کوچکتر، که فقط دو یا سه ماکرو (macro) دارند، ممکن است یک ماژول (Module) برای شما کافی باشد. اگر پروژه های بزرگتری را ایجاد می کنید که تعداد زیادی ماکرو (macro) در آن ها وجود خواهند داشت، ممکن است بخواهید آن ماکرو ها را در ماژول های بیشتری سازماندهی کنید.

آموزش سالیدورکز 20-2019انواع مختلفی از ماژول ها وجود دارند :

  • ماژول های استاندارد (Standard Modules) : این نوع ماژول همان نوعی است که قبلاً هم دیده اید، و ماکرو هایی را که شما از ابتدا شروع به طراحی آن می کنید و یا با استفاده از ابزار ضبط ماکرو (Macro Recorder) ایجاد می کنید در این نوع ماژول ها قرار می گیرند.

  • ماژول های فرم های کاربر (UserForm Modules) : این نوع ماژول ها به اشیاء خاصی تعلّق دارند که userform نامیده می شوند. در ادامۀ این دوره در مورد userform ها بیشتر خواهید دانست.

  • ماژول های کلاس (Class Modules) : این نوع ماژول ها محتوی کدهای VBA هستند که شما ایجاد می کنید تا اشیاء اختصاصی خودتان را با برنامه نویسی، در آنها بسازید. ایجاد کلاس های اختصاصی توسط خودتان بسیار جالب است و در ادامۀ این دوره در مورد آن بیشتر خواهید دانست.

  • ماژول های برگه (Worksheet Modules) : این نوع ماژول ها کدهای VBA را در خود نگهداری می کنند که مشابه ماکروها عمل می کنند، اما دارای قسمت بندی هایی بنام رویه (procedure) هستند که برنامه نویسی را برای شما ساختیافته تر خواهند کرد. رویه هایی که در سطح برگه ها (Worksheet-level procedures) نوشته می شوند، به حرکات مختلفی متصل می شوند که رویداد (events) نامیده می شوند. به عنوان مثال انتخاب یک بازه سلولی یا وارد کردن مقدار داخل یک سلول منجر به فعال سازی نوعی event (رویداد) خواهد شد. در این مورد در ادامه بیشتر خواهید دانست.

  • ماژول های کاربرگ (Workbook Module) : کاربرگ ها (فایل های اکسل) خودشان دارای یک نوع ماژول هستند که به صورت پیش فرض نامش ThisWorkbook می باشد و می تواند رویدادهایی در سطح کاربرگ (Workbook) را مدیریت نمایند.

با وجود اینکه انواع مختلفی از ماژول ها در اکسل وجود دارند، اما از نظر مفهومی همۀ آنها یکسان هستند. ماژول ها کارشان اینست که کدها را در خودشان ذخیره کنند و آنها را به اشیاء اکسل ارتباط بدهند.


آموزش قبلی : آموزش برنامه نویسی اکسل : درک محیط VBE

آموزش بعدی : آموزش برنامه نویسی اکسل : استفاده از مرورگر اشیاء (Object Browser)دیدگاه ها(2)

شهرام ۱۳۹۷/۰۲/۲۱

اطلاعات بسیار مفید و کاربردی می باشند. نقطه قوت آن نسبت به دیگر آموزشها اینست که از پایه و بطور حرفه ای توضیح داده می شوند. کاملاً مشخص است تدریس مطالب توسط استادی صورت می گیرد که مبحث تخصصی ایشان برنامه نویسی است و به صورت آکادمیک در این رشته تحصیل کرده اند و دانش خود را در طبق اخلاص گذاشته اند.
متاسفانه در دنیای مجازی آموزشهایی وجود دارد که اشخاص غیر متخصص که به صورت تجربی کار را یاد گرفته اند اقدام به آموزش می کنند در نتیجه افراد برای ادامه مسیر انگیزه خود را از دست داده و مسائل بغرنج و پیچیده به نظر می آیند.
از جناب انصاری کمال تشکر را دارم

امیر انصاری ۱۳۹۷/۰۲/۲۲

دوست بزرگوار شهرام با سلام

نظرات شما باعث دلگرمی و ایجاد انگیزه در ما می گردد. از لطف جنابعالی سپاسگزارم.

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.

لطفا پیش از ارسال دیدگاه ، به نکات زیر توجه فرمایید :

- از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید. دیدگاه ها و سوالات متفرقۀ خود را می توانید در تالارهای گفتمان خوش آموز مطرح نمایید.
- لطفاً دیدگاه های خود را با حروف فارسی تایپ کنید، دیدگاه های فینگیلیش تایید نمی شوند.
- قبل از ارسال دیدگاه حتما متن پست و نظرات سایر دوستان را بخوانید . نظرات اسپم و تکراری تایید نخواهند شد.
- نظر شما ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در این صورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید .
- لطفا انتقادات و پیشنهادات و همچنین درخواست های خود را از طریق ایمیل khoshamoz[at].hotmail.com ارسال نمایید
- چرا آموزش های سایت خوش آموز در قالب فایل pdf به صورت یکجا ارائه نمی شوند؟
- چرا برخی پرسش های کاربران پاسخ داده نمی شوند؟


دوره رایگان آموزش جامع برنامه نویسی اکسل (VBA) از مقدماتی تا پیشرفته

دوره رایگان آموزش جامع برنامه نویسی اکسل (VBA) از مقدماتی تا پیشرفته