خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


آموزش برنامه نویسی اکسل : استفاده از مرورگر اشیاء (Object Browser)

آموزش برنامه نویسی اکسل : استفاده از مرورگر اشیاء (Object Browser)
نویسنده : امیر انصاری
در محیط ویرایشگر ویژوال بیسیک (VBE) یک ابزار مفید با نام مرورگر اشیاء (Object Browser) وجود دارد که لازم است دربارۀ آن چیزهایی را بدانید. در این آموزش مقداری اطلاعات ریشه ای در مورد مرورگر اشیاء (Object Browser) ارائه می کنیم و شما با استفاده از این اطلاعات می توانید با چگونگی پیدا کردن اشیاء و همینطور مشاهده ویژگی های مرتبط با اشیاء توسط ابزار مرورگر اشیاء (Object Browser) آشنا شوید.

آموزش سالیدورکز 20-2019توانایی برنامه نویسی در اکسل، مبتنی بر اینست که آهسته و پیوسته با چندین کتابخانه از اشیاء (objects) که در کتابخانه ای با نام Microsoft Office objects model قرار دارند آشنا شوید. به عنوان مثال، در آنجا یک کتابخانه آفیس (Office library)، یک کتابخانه VBA و البته یک کتابخانه اکسل (Excel library) قرار دارند. برخی از این کتابخانه ها دارای صدها شیء (object) هستند، و هر کدام از این اشیاء دارای تعداد زیادی ویژگی (properties)، رفتار (methods) و در برخی موارد رویدادهای مرتبطی (associated events) می باشند. مجموعۀ این اشیاء در هم پیچیده و کلمات کلیدی هم خانوادۀ آنها بسیار زیاد است. خوشبختانه با استفاده از مرورگر اشیاء (Object Browser) می توانید در مورد این اشیاء و ویژگی های آنها راهنمایی شوید.

برای مشاهده مرورگر اشیاء (Object Browser) در محیط VBE کلید میانبر F2 را بزنید. همچنین می توانید در منوی View زیر منویِ Object Browser را کلیک نمایید. تصویر زیر مرورگر اشیاء (Object Browser) را به شما نمایش می دهد.

آموزش برنامه نویسی اکسل : استفاده از مرورگر اشیاء (Object Browser)
هر کدام از کلاس ها را که در سمت چپ انتخاب کنید، ویژگی های مرتبط با آن در پنل سمت راست مرورگر اشیاء (Object Browser) نمایان می شود.

آموزش برنامه نویسی اکسل : استفاده از مرورگر اشیاء (Object Browser)
برای اینکه بتوانید احساس دقیقتری نسبت به مرورگر اشیاء (Object Browser) داشته باشید، بر روی کادر بازشدنی کنار گزینۀ All Libraries کلیک کنید و گزینه Excel را انتخاب کنید. وقتی این کار را انجام دادید، در پنل کلاس ها، کلیه کلاس هایی را که به کتابخانۀ Excel تعلّق دارند مشاهده خواهید کرد. کلاس Application را انتخاب کنید، حالا در پنل سمت راست لیست بلندی از ویژگی ها (properties) و رفتارهای (methods) مرتبط به شیء Application را مشاهده خواهید کرد. در پنل سمت راست گزینۀ ActiveWorkbook را انتخاب کنید، در این وضعیت در پنلی که در قسمت پایین مرورگر اشیاء (Object Browser) قرار دارد اطلاعاتی در مورد عضو انتخاب شده مشاهده خواهید کرد. تصویر زیر این انتخابها را به شما نشان می دهد.

آموزش برنامه نویسی اکسل : استفاده از مرورگر اشیاء (Object Browser)

آموزش قبلی : آموزش برنامه نویسی اکسل : درک ماژول ها (Modules)

آموزش بعدی : آموزش برنامه نویسی اکسل : کار در محیط VBE (ویرایشگر ویژوال بیسیک)دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.

لطفا پیش از ارسال دیدگاه ، به نکات زیر توجه فرمایید :

- از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید. دیدگاه ها و سوالات متفرقۀ خود را می توانید در تالارهای گفتمان خوش آموز مطرح نمایید.
- لطفاً دیدگاه های خود را با حروف فارسی تایپ کنید، دیدگاه های فینگیلیش تایید نمی شوند.
- قبل از ارسال دیدگاه حتما متن پست و نظرات سایر دوستان را بخوانید . نظرات اسپم و تکراری تایید نخواهند شد.
- نظر شما ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در این صورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید .
- لطفا انتقادات و پیشنهادات و همچنین درخواست های خود را از طریق ایمیل khoshamoz[at].hotmail.com ارسال نمایید
- چرا آموزش های سایت خوش آموز در قالب فایل pdf به صورت یکجا ارائه نمی شوند؟
- چرا برخی پرسش های کاربران پاسخ داده نمی شوند؟


دوره رایگان آموزش جامع برنامه نویسی اکسل (VBA) از مقدماتی تا پیشرفته

دوره رایگان آموزش جامع برنامه نویسی اکسل (VBA) از مقدماتی تا پیشرفته