خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


مزایای SSD نسبت به هارد دیسک

مزایای SSD نسبت به هارد دیسک
در مقالات قبلی از وب سایت خوش آموز در مورد دیسک های SAS, Near Line (NL) SAS, SATA مقاله ای خدمت شما عزیزان ارائه شد و در این مقاله به بررسی مزایای SSD ها نسبت به هارد دیسک ها می پردازیم.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکاراولین SSD در سوپر کامپیوترهای IBM در 1970 و 1980 پیاده سازی شد. از آن زمان تاکنون به طور چشمگیری تکنولوژی ساخت آنها پیشرفت کرده است و ظرفیت ذخیره سازی آنها امروزه بیش از2TB برای کامپیوترها می باشد.


هارد دیسک ها(HDD) مدت طولانی است که به عنوان یک دستگاه ذخیره سازی اطلاعات برای کامپیوترها مورد استفاده می گیرد.که هم در لب تاپ ها و در کامپیوترها مورد استفاده قرار می گیردکه یکی از فاکتور مهم در آنها میزان فضای ذخیره سازی و قیمت آنها است. SSD ها امروزه خیلی راحت در دسترس هستند و نسبتا به سادگی می توانند جایگزین HDD ها شوند.SSD ها به وضوح نسبت به HDD ها برتر هستند ولی هنوز به دلیل مسائل هزینه ای در هر موردی از آنها استفاده نمی شود. برای اکثر کاربران کامپیوتر، پیشنهاد می کنیم SSDها را به عنوان درایو اصلی برای راه اندازی سیستم عامل و اجرای برنامه های خود استفاده کنند.و باز هم پیشنهاد می کنیم که از یک یا تعداد بیشتری HDD در کامپیوترهای خود استفاده کنید و فیلم ها، تصاویر، موزیک، Document و سایر برنامه هایی که برای اجرا شدن نیاز به سرعت SSD ندارند را در آنها ذخیره کنید.(منظور از سرعت Access Time است)


در ادامه به طور دقیق تر و شفاف تر به بررسی SSD ها و HDD ها می پردازیم.

زمان دسترسی

SSD دارای سرعت دسترسی 35 تا 100 میکرو ثانیه است که تقریبا 100 برابر سریعتر از HDD ها است. این سرعت دسترسی سریع تر به این معنی است که برنامه ها می توانند سریعتر اجرا شوند، که این موضوع بسیار مهمی است، مخصوصا برای برنامه هایی(به عنوان مثال سیستم عامل) که به مقادیر زیادی از داده ها دسترسی پیدا می کنند .

سرعت دسترسی به داده ها در هارد دیسک معمولی 5000 تا 10000 میکروثانیه است

قیمت

SSD ها گران تر از HDD ها هستند به همین دلیل است که اکثر کامپیوتر ها نهایتا چند صد گیگ بایت بیشتر فضای ذخیره سازی SSD ندارند. کامپیوتر هایی که دارای SSD هستند ممکن است یک یا چند هارد دیسک برای ذخیره سازی اطلاعات داشته باشند.

هارد دیسک به میزان قابل توجهی ارزان تر از SSD است، مخصوصا برای درایوهایی که بیش از 500 گیگابایت ظرفیت ذخیره سازی دارند.

قابلیت اطمینان

SSD ها دارای قطعات متحرک نیستند و از حافظه Flash برای ذخیره داده ها استفاده می کنند که عملکرد و قابلیت اطمینان بیشتری نسبت به HDD ها فراهم می کنند. (البته در مورد Backup گیری و یا ذخیره طولانی مدت اطلاعات پیشنهاد می شود از HDD استفاده شود)

HDD دارای قطعات متحرک و پلاستیکی مغناطیسی است و این بدین معنی است این حرکات الکترومکانیکی منجر به کاهش عمر HDD ها می شود.

ظرفیت

اگرچه SSD هایی با ظرفیت بالا هم وجود دارد اما بصورت واقع بینانه بخواهیم به این موضوع نگاه کنیم قیمت SSD های با بیش از ظرفیت 512 گیگا بایت برای اکثر مردم خارج از قدرت خرید آنها است.

هارد دیسک های چند ترابایتی با قیمت مناسب از برندهای مختلف همیشه در دسترس است.

مصرف انرژی

SSD ها نسبت HDD از انرژی بسیار کمتری استفاده می کنند این موضوع به خصوص برای لب تاپ ها و در زمانی که لب تاپ از باطری انرژی خود را تامین می کند حائز اهمیت است.

HDD به دلیل وجود قطعات مکانیکی از میزان مصرف انرژی بیشتری برخوردار است.

صدا

SSD ها به دلیل عدم وجود قطعات مکانیکی ، کاملا بی صدا هستند

با وجود Platter هایی که مدام در حال چرخش هستند و Head که عملیات خواندن و نوشتن اطلاعات از روی Platter ها را انجام می دهد، ممکن است پر سر و صداترین قطعه در کامپیوتر شما باشند.

اندازه و سایز

SSD ها در اندازه های 2.5" و 1.8" و 1.0" در دسترس هستند که در لب تاپ ها، کامپیوتر، سرورها می تواند در میزان فضای اشغالی صرفه جویی شود.

HDD ها معمولا به اندازه 3.5" و 2.5" برای کامپیوترها و لپ تاپ ها هستند، و سایز های کوچک تر در HDD ها وجود ندارد.

حرارت

از آنجا که هیچ قطعه متحرکی در ساختار SSD ها وجود ندارد و به دلیل ماهیت حافظه فلش گونه، SSD ها حرارت کمتری تولید می کند که به افزایش طول عمر و قابلیت اطمینان آنها کمک می کند.(SSD ها می توانند در دماهای نامتعارف هم کار کنند مثلا سرورهایی که در اتاق سرور قرار دارند اگر دمای اتاق سرور افزایش یابد SSD ها در برابر این حرارت مقاوم تر از HDD ها هستند. HDD ها در این مواقع ERROR های بیشتری دارند و ممکن Crash و یا هنگ کنند.)

به دلیل وجود قطعات مکانیکی در HDD ها بالطبع گرمای تولیدی آنها هم بیشتر است این گرما در طول زمان می تواند به قطعات الکترونیکی HDD آسیب وارد کند و هر چه این گرما بیشتر باشد احتمال هنگ، Error و خرابی هارد دیسک هم بیشتر می شود.

مغناطیس

SSD توسط مغناطیس تحت تاثیر قرار نمی گیرد.

هارد دیسک توسط مغناطیس اطلاعات را روی Platter ها ذخیره می کند مانند Write DVD و می توان با یک آهن ربای قوی اطلاعات HDD را از بین برد.

طول عمر

میانگین طول عمر SSD دو میلیون ساعت
میانگین طول عمر برای HDD یک و نیم میلیون ساعت


نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز