خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 6 . اعتیاد به نیکوتین (1)

ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 6 . اعتیاد به نیکوتین (1)
نویسنده : امیر انصاری
نیکوتین یک ماده مخدر است که به شکل ترکیبی بی رنگ و چرب در داخل تنباکو قرار دارد و منجر به اعتیاد سیگاری ها می شود. نیکوتین سریعترین ماده مخدر در جهان از لحاظ ایجاد اعتیاد می باشد که بشریت تاکنون شناخته است، ممکن است فقط یک سیگار بکشید تا در دام آن گرفتار شوید.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکارهر پُکی که به سیگار می زنید، نیکوتین را از طریق ریه به مغز منتقل می کنید، یک دوز کم از نیکوتین در قیاس با هروئینی که به رگ تزریق شده باشد، بسیار سریعتر عمل می کند.

اگر به هر سیگار بیست پُک بزنید، شما تنها با یک سیگار 20 دوز نیکوتین دریافت می کنید.

نیکوتین یک مخدر با واکنش سریع است، سطح نیکوتین در گردش خون شما در حدود 15 دقیقه به نصف می رسد، و در حدود 1 ساعت بعد از مصرف سیگار به یک چهارم می رسد. برای همین است که سیگاری ها معمولاً در طول روز حدود 20 سیگار مصرف می کنند.

به محض اینکه سیگار خود را خاموش می کنید، نیکوتین در بدن شما مصرف شده و کاهش می یابد و فرد سیگاری شروع به تحمل رنج کشیدن می کند که از علائم ترک است.

در همینجا باید طلسم یک توهم مشترک که سیگاری ها در مورد علائم ترک را دارند، را بشکنم. سیگاری ها فکر می کنند که علائم ترک رنج های سختی هستند که آنها هنگامی که مجبور می شوند سیگار را ترک کنند تحمل می کنند. در حقیقت این علائم عمدتاً ذهنی هستند. سیگاری ها احساس می کنند که لذتشان را از دست داده اند و از آن محروم شده اند. در این مورد بعداً بیشتر توضیح خواهم داد.

رنج واقعی این است که دست برداشتن از نیکوتین بسیار لطیف است و بیشتر سیگاری ها زندگی می کنند و می میرند و هرگز هم متوجه نمی شوند که معتاد به ماده ای مخدر هستند. هنگامی که ما از واژۀ "معتاد به نیکوتین" استفاده می کنیم، فکر می کنیم که برای ما فقط یک عادت است. بیشتر سیگاری ها از اعتیاد به مواد مخدر وحشت دارند، در حالی که این دقیقاً چیزی است که خودشان گرفتارش هستند، آنها معتاد به مواد مخدر هستند. خوشبختانه نیکوتین مادۀ مخدری است که ترک آن خیلی آسان است، فقط کافیست بپذیرید که معتاد هستید.

برخلاف خیلی دیگر از مواد مخدر، ترک کردن نیکوتین هیچ درد فیزیکی ندارد. این تنها یک احساس فقدان است، احساس بی قراری، احساس اینکه یک چیزی را گم کرده اید، برای همین است که خیلی سیگاری ها فکر می کنند، این چیزی است که با دستشان انجام می شود. اگر مدت زیادی طول بکشد، فرد سیگاری عصبی می شود، حس نا امنی می کند، مضطرب می شود، اعتماد به نفسش را از دست می دهد و کج خلق می گردد. درست شبیه گرسنگی است، منتهی گرسنۀ یک سم هستید.

بعد از 7 ثانیه از روشن کردن یک سیگار، نیکوتین تازه عرضه می شود، و اشتیاق به پایان می رسد، در نتیجه به فرد سیگاری احساس آرامش و اعتماد به نفس دست می دهد.

در روزهایی که ما تازه سیگار کشیدن را شروع کرده ایم، درد و رنج های ترک آن بسیار اندک است، به شکلی که حتی آنها را احساس نمی کنیم. هنگامی که به یک سیگاری تبدیل می شویم که منظم و مرتب سیگار می کشد، به این دلیل است که فکر می کنیم از آن لذت می بریم یا اینکه به آن عادت کرده ایم. حقیقت اینست که ما به دام افتاده ایم. ما آن را درک نمی کنیم، اما هیولای کوچک نیکوتین هم اکنون در داخل معده ما است و ما مجبوریم که مدام آن را تغذیه کنیم.

ادامه فصل 6 در بخش بعدی ...


قبلی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 5 . چرا سیگار کشیدن را ادامه می دهیم؟

بعدی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 6 . اعتیاد به نیکوتین (2)

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.