خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 6 . اعتیاد به نیکوتین (3)

ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 6 . اعتیاد به نیکوتین (3)
نویسنده : امیر انصاری
این فرآیند معکوس است که منجر می شود تا رها کردن تمامی مخدرها سخت شود. وضعیت وحشتناک یک معتاد هروئین را که هروئینی در اختیار ندارد، مجسم کنید. حالا همان فرد هروئینی را در وضعیتی مجسم کنید که بالاخره دوایش را گیر آورده و مشغول تزریق آن با سوزن به رگش می باشد. آیا واقعاً می توانید تصور کنید که شخصی با تزریق به رگش در حال لذت بردن باشد، و یا اینکه این صحنه شما را به وحشت می اندازد؟ کسانی که معتاد هروئین نباشند از این صحنه وحشت می کنند. هروئین آنها را تسکین نمی دهد. برعکس، باعث درد و رنج می شود.افراد غیر سیگاری احساس فقدان نیاز به سیگار را ندارند، و یا اینکه هنگامی که سیگارهای آنها رو به اتمام باشد شروع به وحشت کردن نمی کنند. افراد غیر سیگاری نمی توانند درک کنند که چطور ممکن است افراد سیگاری از چسبیدن آن چیزهای کثیف به لب و دهانشان لذت ببرند، آنها تعجب می کنند که چگونه می شود از فرو بردن آن دود غلیظ در ریه حس لذت حاصل شود. و یک چیزی را می دانید؟ سیگاری ها خودشان هم نمی توانند درک کنند که چرا این کار را می کنند.

ما در این مورد صحبت می کنیم که سیگار کشیدن می تواند آرامش بخش باشد و حس رضایت در انسان ایجاد کند. اما چگونه می تواند در شما حس رضایت ایجاد کند در حالی که وقتی اولین بار سیگار کشیدید حس رضایتی ایجاد نکرده بود؟ چر افراد غیر سیگاری این حس عدم رضایتمندی را ندارند و چرا پس از خوردن غذا، هنگامی که افراد غیر سیگاری کاملاً آرامش دارند، افراد سیگاری کاملا نا آرام و مضطرب هستند تا اینکه آن هیولای کوچک نیکوتین را راضی کنند؟

مرا ببخشید اگر روی این موضوع زیاد گیر می کنم. دلیل اصلی اینکه ترک سیگار برای سیگاری ها دشوار است اینست که آنها باور دارند که در حال ترک کردن یک لذت واقعی هستند. این کاملاً ضروری است که بدانید شما هیچ چیزی را ابداً از دست نمی دهید.

بهترین روش برای درک ظرافت های تله نیکوتین اینست که آن را با خوردن مقایسه کنید. اگر ما همیشه به صورت منظم غذایمان را بخوریم، از گرسنگی بین وعده های غذایی آگاه نخواهیم شد. فقط هنگامی که غذا خوردن ما به تاخیر بیفتد، ما از گرسنگی مطلع خواهیم شد، و حتی پس از آن هیچ درد فیزیکی وجود ندارد، فقط یک احساس فقدان و نا امنی پیش می آید که ما آن را به عنوان "من احتیاج به غذا خوردن دارم" می شناسیم. و فرآیند برطرف کردن گرسنگی برایمان یک سرگرمی لذت بخش خواهد بود.

سیگار کشیدن هم تقریباً به همین شکل است. احساس فقدان و نا امنی که ما آن را به عنوان "نیاز به یک سیگار" می شناسیم، مشابه گرسنگی برای غذا است، اگر چه در اینجا دیگر با یک سیگار راضی نخواهید شد. مشابه گرسنگی، هیچ درد فیزیکی وجود ندارد و احساس نامحسوسی دارد که حتی ما بین سیگارهایمان از آن آگاه نمی شویم. فقط هنگامی که قصد روشن کردن سیگار را داشته باشیم و مجاز به انجام آن کار نباشیم، از این حس ناراحتی مطلع می شویم. اما هنگامی که سیگار را روشن کنیم در نهایت به رضایت خواهیم رسید.

ادامه فصل 6 در بخش بعدی ...


قبلی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 6 . اعتیاد به نیکوتین (2)

بعدی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 6 . اعتیاد به نیکوتین (4)

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.