خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 6 . اعتیاد به نیکوتین (6)

ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 6 . اعتیاد به نیکوتین (6)
نویسنده : امیر انصاری
خیلی از سیگاری ها معتقدند که از مزه و بوی توتون لذت می برند. این یک توهم است. آنچیزی که ما در هنگام یادگیری سیگار کشیدن انجام می دهیم، در حقیقت اینست که به بدنمان آموزش بدهیم تا تدریجاً به بوی بد و مزۀ بد سیگار عادت کند و تحملش کند تا بتواند ما را بسازد، درست مانند معتادان هروئین که تصور می کنند از تزریق هروئین به رگشان لذت می برند. البته ترک اعتیاد هروئین به مراتب سخت تر از سیگار است و در واقع تمام لذتی هم که هروئینی ها تصور می کنند می برند به خاطر خواباندن این درد شدید است.یک فرد سیگاری به خودش آموزش می دهد که ذهنش را به روی مزه و طعم بد توتون ببندد تا بتواند خودش را بسازد. از یک سیگاری که مدعی لذت بردن از مزه و بوی توتون است بپرسید که اگر روزی نتواند برند مورد مصرف خودش را پیدا کند و ناچاراً سیگاری از برند دیگر بگیرد که از مزه اش هم بدش بیاید واقعاً آن سیگار را نمی کشد؟ به هیچ وجه. یک سیگاری ترجیح می دهد تا یک طناب پوسیده کهنه را بکشد تا اینکه چیزی نکشد، و در لحظات اضطرار برایش فرقی نمی کند که آن سیگار از چه برندی باشد، از چه طعمی باشد، چه بویی داشته باشد، پیپ باشد، یا هر چیز دیگر. افراد سیگاری حتی در هنگام سرماخوردگی، آنفلونزا، گلو درد، برونشیت و هر مرض دیگری که واقعاً کشیدن سیگار را برایشان دردآور می کند باز هم به سیگار کشیدن ادامه می دهند. آیا واقعاً باز به خاطر مزه و طعم توتون است. شوخی نکن برادر!

لذت بردن هیچ ارتباطی با سیگار ندارد. اگر بحث لذت بردن بود هیچ کس بیش از روزی یک سیگار نمی کشید. حتی هزاران سیگاری سابق که از دام سیگار رها شده اند هم اکنون هر روز مشغول جویدن آن آدامس های نیکوتین هستند که دکتر به آنها تجویز کرده است. خودشان خبر ندارند اما هنوز سیگاری هستند.

برخی از افرادی که با آنها مشاوره داشتم هنگامی که به این باور رسیدند که معتاد مخدر هستند تصور داشتند که این مساله حتی کار ترک را برای آنها سخت تر هم خواهد کرد. در واقع دانستن این مساله به دو دلیل مهم بسیار خبر خوبی است:

  1. دلیل اصلی اینکه بسیاری از ما با وجود علم به این مساله که معایب سیگار بسیار بیشتر از مزایایش است، به سیگار کشیدن ادامه می دهیم اینست که باور کرده ایم چیزی در سیگار وجود دارد که به ما لذت می دهد و به نوعی حامی ما است. ما احساس می کنیم که هنگامی که سیگار را ترک کنیم یک جای خالی در زندگی ما ایجاد می شود، و شرایط زندگی ما با قبل از آن هرگز یکسان نخواهد شد. این یک توهم است. واقعیت اینست که سیگار هیچ چیزی برای ما ندارد. فقط مدتی طول می کشد تا این توهم از بین برود و ما بازسازی شویم. در این مورد در فصل های بعدی بیشتر صحبت خواهم کرد.
  2. با وجودیکه سیگار سریعترین ماده مخدر در حهان از نظر به دام افتادن است، شما هرگز به سختی به دام نیفتاده اید. از آنجا که نیکوتین یک ماده سریع واکنش می باشد، فقط سه هفته طول می کشد تا 99 درصد از آن بدن ما را ترک کند. و دردهای ترک آن آنقدر ملایم است که بسیاری از سیگاری ها زندگی می کنند و می میرند بدون اینکه حتی متوجه آن درد شوند.

شما بدرستی ممکن است بپرسید پس چرا ترک سیگار برای اکثر سیگاری ها کار دشواری است و ماهها بعد از ترک باز به سمت سیگار بازگشت می کنند. پاسخ اینست که دلیل دومی که ما سیگار می کشیم شستشوی مغزی است. از عهده اعتیاد شیمیایی برآمدن بسیار ساده تر از این مساله است.

بیشتر سیگاری ها تمام شب را بدون حتی یک سیگار می خوابند. در واقع در طول آن خواب آنها سیگار را ترک کرده اند و در طول این همه ساعت حتی درد و رنج ترک سیگار اینقدر قوی نبوده است که آنها را از خواب بیدار کند.

بسیاری از سیگاری ها قبل از اینکه اولین سیگارشان را روشن کنند اتاق خوابشان را ترک می کنند. خیلی ها اول صبحانه را می خورند. خیلی ها حتی صبر می کنند تا به محل کارشان برسند. آنها بدون اینکه متوجه شوند حدود ده ساعت را بدون سیگار گذرانده اند، بدون اینکه کوچکترین رنجی از بابت ترک تحمل کرده باشند. اما اگر در طول بیداری روز ده ساعت بدون سیگار بمانند موهای سر خودشان را می کنند.

خیلی از سیگاری ها یک ماشین جدید می خرند و از کشیدن سیگار در داخل آن خودداری می کنند. خیلی ها چند ساعت را در تئاتر، سینما، کلیسا و ... می گذرانند بدون اینکه حتی یک نخ سیگار بکشند و به راحتی این مدت را تحمل می کنند. حتی در قطار و مترو ساعتها بدون سیگار می مانند بدون اینکه شورش کنند.

امروزه بسیاری از افراد سیگاری از کشیدن سیگار در خانه، و حتی در طول ساعات کار در شرکت خودداری می کنند بدون اینکه رنج زیادی را متحمل شوند. در واقع بسیاری از سیگاری ها تجربه ساعات طولانی سیگار نکشیدن، حالا به هر دلیلی، را دارند. حتی در مورد خود من که تا روزی 100 نخ سیگار هم رسیده بودم شبها براحتی بدون حتی یک نخ سیگار می خوابیدم. حتی در اواخر منتظر شب می شدم تا حداقل در ساعات خواب از خفه کردن خودم بپرهیزم. (چه عادت مسخره ای).

ادامه فصل 6 در بخش بعدی ...


قبلی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 6 . اعتیاد به نیکوتین (5)

بعدی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 6 . اعتیاد به نیکوتین (7)

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.