خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 6 . اعتیاد به نیکوتین (7)

ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 6 . اعتیاد به نیکوتین (7)
نویسنده : امیر انصاری
از عهدۀ رنج های شیمیایی ترک سیگار برآمدن، حتی در هنگامیکه معتاد نیکوتین هستید، کار بسیار آسانی است، هزاران سیگاری در جهان هستند که برای کل عمرشان فقط گاه به گاه سیگار می کشند. آنها هم به همان اندازۀ سیگاری های قهار معتاد نیکوتین هستند. حتی خیلی از سیگاری های سنگین نیز بوده اند که سیگار را ترک کرده اند اما هر از چندی نخی سیگار می کشند، که البته آنها هم هنوز معتاد نیکوتین هستند.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکارهمانطور که گفتم، خود اعتیاد به نیکوتین مشکل اصلی نیست. نیکوتین فقط مانند یک کاتالیزور عمل می کند که منجر می شود تا ذهن ما از مشکل اصلی غافل شود. مشکل اصلی شستشوی ذهنی است.

بد نیست بدانید ترک کردن برای سیگاری هایی که مادام العمر به صورت سنگین سیگار کشیده اند به همان اندازه ترک کردن برای سیگاری های گاه به گاه، آسان است. حتی به طرزی عجیب، کسانی که سیگاری های سنگین تری بوده اند آسانتر از سیگاری های گاه به گاه می توانند ترک کنند. هر چه بیشتر نیکوتین مصرف کرده باشید هنگامی که ترک می کنید یکمرتبه نیکوتین بیشتری از دست می دهید و نتیجۀ بهتری هم حاصل می شود.

شاید برای برخی افراد امیدوار کننده باشد که بدانند بسیاری از شایعاتی که پیرامون سیگار می گویند صحت ندارد. شایعاتی مثل اینکه، هفت سال طول می کشد تا آلودگی ها به صورت کامل بدن شما را ترک کنند و یا اینکه هر سیگار 5 دقیقه از عمر شما را کم می کند. این مسائل به هیچ عنوان ریشۀ علمی ندارند و صحیح نمی باشند.

البته فکر نکنید که در تمامی موارد اثرات نامطلوب سیگار اغراق شده است. مثلاً در مورد این قانون 5 دقیقه حقیقت به صورت کامل گفته نشده است. حقیقت اینست که این قانون 5 دقیقه یک تخمین است و فقط در صورتی بکار می رود که شما یک بیماری کشنده دیگر هم داشته باشید که سیگار باعث تشدید آن بشود و در نهایت منجر به مواردی چون ایست قلبی گردد.

در مورد این مساله هم که اثرات سیگار به صورت کامل از بین نمی رود باید بگویم. آن میزانی که باقی می ماند در بدن همه حتی غیر سیگاریها نیز وجود دارد و مساله حادی نیست که در موردش اغراق می کنند. بدن ما ماشینی باور نکردنی است و قدرت فوق العاده ای برای بازیابی دارد، به عنوان مثال شما در طول زندگی تان هیچ نوع بیماری را دوبار نمی گیرید، اگر از بیماری جان سالم به در ببرید برای همیشه دیگر بدن شما در برابر آن مقاوم خواهد بود. اگر شما امروز سیگار را ترک کنید ظرف چند هفته به صورت کامل بدن شما بازسازی می شود به نحوی که انگار اصلا از اول سیگاری نبوده اید.

همانطور که گفتم، هیچ وقت برای ترک کردن دیر نیست. من به بسیاری از سیگاری ها کمک کرده ام تا ترک کنند. در بین آنها افرادی که 50 سال، 60، 70 و حتی 80 سال سن داشتند نیز بودند. یکبار یک پیرزن 91 ساله با پسر 66 ساله اش به کلینیک من آمد. وقتی از او پرسیدم که برای چه می خواهی ترک کنی. پاسخ داد برای اینکه الگویی برای پسرم باشم. شش ماه بعد با من تماس گرفت و گفت احساس می کنم دوباره یک دختر جوان شده ام.

هر چقدر نیکوتین بیشتری مصرف کرده باشید، آزادی لذت بخش تری هم خواهید داشت. من وقتی که در نهایت ترک کردم از روزی 100 نخ سیگار به 0 نخ سیگار رسیدم و هیچ دردی هم نداشتم. در واقع بسیار هم لذت بخش بود، حتی در دوران رنج بعد از ترک.

اما ما باید اثر شستشوی مغزی را از بین ببریم.

پایان فصل 6


قبلی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 6 . اعتیاد به نیکوتین (6)

آموزش بعدی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 7 . شستشوی مغزی و شریک خواب (1)

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.