خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 7 . شستشوی مغزی و شریک خواب (2)

ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 7 . شستشوی مغزی و شریک خواب (2)
نویسنده : امیر انصاری
از قضا، قدرتمندترین نیرو در این شستشوی مغزی خود فرد سیگاری است. اینکه افراد سیگاری، افرادی سست اراده هستند و یا از نظر جسمی ضعیف تر هستند، سفسطه ای بیش نیست. شما باید از نظر فیزیکی به حد کافی قوی باشید تا بتوانید از عهدۀ سم برآیید.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکاراین یکی از دلایلی است که منجر می شود تا سیگاری ها از پذیرش آمارهایی که در مورد خطرات سلامتی مرتبط با سیگار وجود دارد، سر باز زنند. "همه عمو فرد را می شناسند، او روزی 40 نخ سیگار می کشید و در طول عمرش هیچ بیماری هم نداشت، تازه هشتاد سال هم عمر کرد". آنها حتی هزاران نفری را هم که بر سر سیگار کشیدن تلف شده اند در نظر نمی گیرند و فقط معیارشان "عمو فرد" شان است. حتی این را هم در نظر نمی گیرند که اگر عمو فرد سیگار نمی کشید ممکن بود الان هم زنده باشد.

اگر یک بررسی کوچک در بین دوستان و همکاران سیگاری تان بیندازید متوجه خواهید شد که در حقیقت بیشتر آنها خیلی هم اراده های قوی دارند. خیلی از آنها کار آفرین، مدیران اجرایی، دکتر، وکیل، پلیس، معلم، فروشنده، پرستار، منشی، خانم خانه دار و ... هستند. این دسته از افراد معمولاً مسئولیتهای سنگینی هم دارند. مهمترین توهم سیگاری ها اینست که سیگار کشیدن استرس را از بین می برد، و آنها را در انجام مسئولیتها و کنترل تنشها کمک می کند. گروه دیگری از سیگاری ها هم هستند که در کارهای یکنواخت و خسته کننده کار می کنند، برای این دسته معمولاً سیگار وسیله ای برای رفع خستگی است. با این حال اینکه سیگار خستگی را از بین می برد نیز توهمی بیش نیست.

گستردگی این شستشوی مغزی واقعاً باور نکردنی است. در جامعه ما معمولاً روی معتادان هروئین بسیار تاکید می کنند و این در حالی است که آمار مرگ و میر ناشی از مصرف هروئین در کشور ما کمتر از 1000 نفر در سال است.

مخدر دیگری با نام نیکوتین وجود دارد که بیش از 60 درصد ما در دام آن افتاده ایم، برخی از ما به صورت گاه به گاه آن را مصرف می کنیم و خیلی ها هم به صورت مداوم بابت آن هزینه های گزاف می کنند. هزاران نفر فقط به خاطر اینکه در دام نیکوتین افتاده اند زندگی های شخصی شان رو به تباهی می رود. نیکوتین قاتل شماره یک در جامعه ما است، حتی بیشتر از تصادفات رانندگی و آتش سوزی و ... .

چرا اینطور است که ما اعتیاد به هروئین را بزرگترین بدبختی جامعه می بینیم، اما مخدری که روزانه میلیونها پوند از پول مردم را به باد می دهد و واقعاً ما را می کشد، رها می کنیم و از آن فقط به عنوان یک عادت اجتماعی قابل پذیرش یاد می کنیم؟ هر چند در سالهای اخیر در این زمینه تلاش های بیشتری شده است اما هنوز هم سیگار یک چیز کاملاً قانونی است و به راحتی می توانیم آن را در بسته های براق از نزدیکترین دکه یا فروشگاه خریداری کنیم. بزرگترین مدافع نیکوتین خود دولت ما است. دولت ما سالانه بیش از 8 میلیارد پوند از سیگاری ها پول در می آورد و شرکتهای دخانیات سالیانه بیش از 100 میلیون پوند فقط صرف توسعه کارشان می کنند.

شما باید در برابر این شستشوی مغزی شروع به مقاومت کنید، حداقل به همان اندازه مقاومت کنید که در هنگام خرید یک ماشین دست دوم از یک دلال مقاومت می کنید. ممکن است خیلی مودبانه به آن دلال چرب زبان بگویید بله می پذیرم، اما در دلتان حتی یک کلمه از حرفهایش را هم باور نکرده اید.

ادامه فصل 7 در بخش بعدی ...


قبلی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 7 . شستشوی مغزی و شریک خواب (1)

بعدی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 7 . شستشوی مغزی و شریک خواب (3)

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.