خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 28 . زمان بندی (3)

ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 28 . زمان بندی (3)
نویسنده : امیر انصاری
تنها فصلی که منجر شد تا توصیه اصلی ام را مورد پرسش قرار بدهم این فصل است، این فصل در مورد اهمیت تعیین زمان ترک سیگار می باشد. در ابتدای این فصل توصیه کردم که اگر شما معمولاً در زمانهای استرس زا در اداره سیگار می کشید، پس به یک تعطیلات بروید و سعی کنید تا در تعطیلات ترک را انجام بدهید، و یا بر عکس این موضوع. در واقع این ساده ترین روش برای انجام این کار نیست. ساده ترین روش اینست که سخت ترین زمان ممکن را برای ترک انتخاب کنید، ممکن است این سختترین زمان برای شما مواقع استرس، موقعیت های اجتماعی، نیاز به تمرکز و یا رفع خستگی باشد. هنگامی که به خودتان ثابت کردید از عهده اش بر می آیید، و توانستید از آن لذت ببرید، سایر شرایط برای شما بسیار ساده خواهند شد. اما دلیل اینکه این روش ساده تر را به عنوان یک دستور العمل قطعی ارائه ندادم اینست که ممکن است شما برای ترک کردن در این شرایط تلاش نکنید.اجازه بدهید از یک مقایسه استفاده کنم. من و همسرم قصد داریم تا با هم به شنا برویم. ما در یک زمان به استخر می رسیم، اما ما به ندرت با هم شنا می کنیم. دلیلش اینست که او پنجۀ پایش را در آب فرو می برد و در واقع حدود نیم ساعت بعد شنا کردن را شروع می کند. من نمی توانم این شکنجۀ زمان بر را تحمل کنم. من پیشاپیش می دانم که مهم نیست که آب چقدر سرد باشد. در نهایت تصمیم می گیرم تا او را شجاع کنم. برای همین یک روش ساده را به او یاد می دهم: من مستقیماً در آب شیرجه می زنم. حالا فرض کنید که من او را در موقعیتی قرار بدهم که به او اصرار داشته باشم، اگر مستقیماً در آب شیرجه نزند، او به هیچ وجه نمی تواند شنا کند. چرا که می دانم او به هر وجه می تواند شنا کند. مشکل را می بینید.

از روی بازخوردهای سایرین، من می دانم که خیلی از سیگاری ها از توصیه اصلی من استفاده می کنند، و برای آنچیزی که به نظرشان روز شیطانی می رسد زمان می خرند و آن را به تاخیر می اندازند. فکر دیگر من این بود که از تکنیکی که برای فصل "مزایای سیگار کشیدن" استفاده کرده ام، استفاده کنم، مثلاً یک چیزی شبیه این که بگویم: "زمان بندی خیلی مهم است، و در فصل بعد به شما می گویم که بهترین زمان برای شروع ترک چه موقعی است"، بعد شما صفحه را ورق می زدید و فقط با یک کلمۀ بزرگ که نوشته است "همین الان!" مواجه می شدید. البته بهترین توصیه نیز همان است، اما آیا حاضر بودید آن را بپذیرید؟

این ظریفترین جنبۀ دام سیگار کشیدن است. هنگامی که در زندگی استرس واقعی داریم، زمان ترک کردن سیگار نمی باشد، و اگر هم در زندگی هیچ استرسی نداشته باشیم، تمایلی به ترک سیگار نداریم.

ادامۀ فصل 28 در بخش بعدی ...


قبلی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 28 . زمان بندی (2)

بعدی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 28 . زمان بندی (4)

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.