خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 28 . زمان بندی (4)

ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 28 . زمان بندی (4)
نویسنده : امیر انصاری
سوالات زیر را از خودتان بپرسید.وقتی اولین سیگارهایتان را می کشیدید، آیا واقعاً تصمیم داشتید تا برای بقیۀ زندگیتان به سیگار کشیدن ادامه بدهید، همۀ روزها، هر روز، حتی بدون اینکه قادر به متوقف کردنش باشید؟

البته، که چنین قصدی نداشتید!

آیا قصد دارید تا بقیۀ عمرتان را به همین شکل به سیگار کشیدن ادامه بدهید، همۀ روزها، هر روز، حتی بدون اینکه قادر به متوقف کردنش باشید؟

البته، که چنین قصدی ندارید!

بنابراین چه زمانی قصد ترک دارید؟ فردا؟ سال بعد؟ یا سال بعدترش؟

آیا از زمانی که متوجه شدید در دام سیگار افتاده اید، این سوالها همانهایی نیستند که بارها از خود پرسیده اید؟ آیا امیدوار هستید که یک روز صبح از خواب بیدار شوید و متوجه شوید که دیگر نمی خواهید سیگار بکشید؟ شوخی کردن با خودتان را متوقف کنید. من 33 سال تمام منتظر آن صبح بودم و نیامد. اعتیاد به مواد مخدر روز به روز افزایش می یابد و به هیچ وجه کاهش نمی یابد. شما با خودتان فکر خواهید کرد که فردا آسانتر خواهد بود؟ شما هنوز دارید با خودتان شوخی می کنید. اگر امروز نمی توانید این کار را انجام بدهید، چه چیزی باعث می شود تا فکر کنید که فردا ساده تر خواهد بود؟ آیا واقعاً می خواهید آن قدر منتظر بمانید تا یکی از آن بیماری های کشنده را بگیرید؟ کمی بی معنی به نظر می رسد.

دام واقعی اینست که باور کرده اید الان زمان مناسبی نیست - همیشه فردا آسانتر خواهد بود.

ما باور کرده ایم که زندگی پر استرسی را تجربه می کنیم. در واقع اینطور نیست. ما بسیاری از استرس های اصلی زندگی را از آن گرفته ایم. هنگامی که خانۀ تان را ترک می کنید، از اینکه مبادا حیوانات وحشی به شما حمله کنند نمی ترسید. خیلی از ما از بابت اینکه وعدۀ غذایی بعدی را برای خوردن خواهیم داشت یا نه استرسی نداریم، همچنین از بابت اینکه آیا سقفی بالای سرمان داریم یا نه، استرسی نداریم. فقط لحظه ای به زندگی حیوانات در طبیعت فکر کنید. هر بار که یک خرگوش از سوراخ پناهگاهش خارج می شود، او با جنگ ویتنام مواجه خواهد شد، او این تجربه را در تمام طول زندگی اش همراه خودش دارد. اما خرگوش می تواند این همه استرس را مدیریت کند. او آدرنالین و هورمونهای دیگری را برای مدیریت این استرس ها دارد.

ادامۀ فصل 28 در بخش بعدی ...


قبلی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 28 . زمان بندی (3)

بعدی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 28 . زمان بندی (5)

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.