خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 29 . آیا دلم برای سیگار تنگ خواهد شد؟

ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 29 . آیا دلم برای سیگار تنگ خواهد شد؟
نویسنده : امیر انصاری
نه! هنگامی که آن هیولای کوچک نیکوتین بمیرد و بدن شما از اشتیاق نیکوتین متوقف شود، بقیۀ شستشوهای ذهنی دیگر نیز از بین خواهند رفت و شما هم از هر دو نظر جسمی و ذهنی مجهزتر خواهید شد و خواهید توانست بهتر و قوی تر از عهدۀ مشکلات و استرس های زندگی بر آیید، همچنین لذت بیشتری از زندگی خواهید برد.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکارتنها یک خطر در اینجا وجود دارد و آنهم نفوذ افرادی است که هنوز سیگار می کشند. "چمن های دیگران همیشه از چمن های ما سبز تر است"، این یک مساله شایع در تمامی جنبه های زندگی ما است که به راحتی قابل فهم است. چرا در مورد سیگار کشیدن که اینهمه معایب دارد و در مقابل فقط یکسری مزایای متوهمانه دارد، سیگاری های قبلی تمایل دارند تا به سایر سیگاری ها حسادت کنند؟

با اینهمه شستشوی مغزی که از دوران کودکی در ذهن ما قرار دارد، کاملاً قابل درک است که دوباره به دام خواهیم افتاد. چرا اینطور است، هنگامی که ما دانستیم این یک بازی احمقانه است و خیلی از ما موفق به پشت کردن به این عادت می شویم، چرا دوباره مستقیماً خودمان را در دام می اندازیم؟ این نفوذ سیگاری هاست.

معمولاً در مناسبت های اجتماعی و بعد از یک وعدۀ غذایی این اتفاق می افتد. فرد سیگاری، سیگارش را روشن می کند و سیگاری سابق حملۀ سختی را احساس می کند. در واقع این یک ناهنجاری کنجکاوی است، به خصوص که اگر این بخش از تحقیقات بازار را در نظر بگیرید: نه تنها هر فرد غیر سیگاری در جهان از بابت اینکه غیر سیگاری می باشد خوشحال است، علاوه بر آن هر فرد سیگاری، حتی آنهایی که دارای ذهنهای منحرف، معتاد و شستشو داده شده هستند، و از توهم لذت بردن از سیگار رنج می برند، و یا از توهم اینکه سیگار آنها را آرام می کند رنج می برند، همیشه آرزو داشتند که ای کاش در همان اوایل در دام سیگار نمی افتادند. با این حساب، چرا سیگاری های سابق به افراد سیگاری در چنین شرایطی حسادت می کنند؟ دو دلیل وجود دارد.

 1. "فقط یک سیگار". یادتان باشد. چنین چیزی در جهان وجود خارجی ندارد. به این وضعیت از چشم یک شخصی که از سیگار جدا شده است نگاه نکنید و از منظر دید یک سیگاری آن را بنگرید. شما ممکن است به او غبطه بخورید، اما او خودش را تایید نمی کند: او به شما رشک می برد. بقیۀ سیگاری ها را رصد کنید. این می تواند بهترین تقویت کننده برای شما باشد. توجه کنید که چقدر سریع سیگار می سوزد، چقدر سریع فرد سیگاری، یکی دیگر را روشن می کند. مخصوصاً به این مساله دقت کنید که او حتی خودش هم از اینکه سیگاری را روشن کرده است آگاه نمی باشد، به نظر می رسد همه چیز به صورت اتوماتیک در حال انجام است. به یاد داشته باشید، او از آن لذت نمی برد. مساله اینست که او بدون سیگار نمی تواند از خودش لذت ببرد. به خصوص بیاد داشته باشید که وقتی او جمع شما را ترک می کند مجبور است که همچنان دائماً سیگار بکشد. صبح روز بعد، هنگامی که با سینه ای همچون چاه مستراح از خواب بیدار می شود، با این وجود باز هم مجبور است خودش را با دود خفه کند. در یک روز بودجۀ دیگر، دفعۀ بعدی که دردی را در قفسۀ سینه اش احساس می کند، دفعۀ بعد در یک روز ملی بدون دخانیات دیگر، دفعۀ بعدی که به طور نا خودآگاه یک آگهی هشدار سلامتی را ببیند، دفعۀ بعدی که پای یک ترس سرطان در میان باشد، دفعۀ بعدی که او در کلیسا باشد، یا در مترو باشد، در حال عیادت در یک بیمارستان باشد، کتابخانه، دندانپزشکی، دکتر عمومی، سوپر مارکت، و ... . دفعۀ بعدی که او در یک جمع غیر سیگاری مشارکت داشته باشد، او مجبور خواهد بود تا آخر عمرش هزینۀ گزافی را بپردازد تا به صورت سیستماتیک خودش را از نظر ذهنی و جسمی نابود کند. او با یک عمر کثیفی، بوی بد دهان، دندان های لکه دار، یک عمر بردگی، یک عمر نابودی خویشتن، یک عمر سایه های سیاه و سنگین بر بالای ذهنش. و همۀ اینها برای رسیدن به چه هدفی است؟ توهم اینکه به وضعیتی باز گردد که قبل از اینکه در دام سیگار بیقتد برای همیشه آن وضعیت را داشته است.

 2. دلیل دیگری که منجر می شود تا برخی از سیگاریهای سابق در چنین موقعیت هایی رنجی را حس کنند اینست که فرد سیگاری مشغول انجام کاری می باشد، به عنوان مثال کشیدن یک سیگار. و غیر سیگاری مشغول آن کار نمی باشد، در نتیجه حس محروم بودن خواهد کرد. قبل از اینکه در چنین وضعیتی شروع به روشن کردن سیگاری کنید این را برای ذهنتان شفاف سازید: این غیر سیگاری نیست که محروم شده است. این سیگاری بیچاره است که از موارد زیر محروم شده است:

  • سلامتی
  • انرژی
  • پول
  • آرامش
  • اعتماد به نفس
  • شجاعت
  • آسایش
  • آزادی
  • احترام به خود

  از عادت حسادت کردن به سیگاری ها دست بکشید و شروع به این عادت کنید که آنها را به چشم موجودات بدبخت و بیچاره ای ببینید که واقعاً هستند. من می دانم که من خودم از همه بدتر بوده ام. برای همین است که شما مشغول خواندن این کتاب هستید، و کسانی که نتوانند با آن روبرو شوند، و همچنان مشغول شوخی با خودشان هستند، بدبخت ترین افراد هستند.

  چرا به معتادان هروئین حسادت نمی کنید. هروئین در کشور ما سالانه در حدود فقط یکصد نفر را می کشد. در مقابل سیگار فقط در کشور ما هر ساله بیش از یکصد و بیست هزار نفر را می کشد و در هر سال بیش از 2.5 میلیون نفر را در سراسر جهان از بین می برد. میزان تلفات ناشی از سیگار از مجموع تمامی جنگهای جهانی با هم بیشتر است. درست مانند تمامی اعتیادهای دیگر به مخدر، شما هرگز بهتر نخواهید شد، هر سال بدتر و بدتر می شوید. اگر امروز از یک سیگاری بودن لذت نمی برید، فردا هم از آن لذت نخواهید برد. به سایر سیگاری ها حسادت نکنید. برای آنها دلسوزی کنید. من را باور کنید: آنها به ترحم و دلسوزی شما نیاز دارند.


قبلی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 28 . زمان بندی (5)

بعدی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 30 . آیا اضافه وزن پیدا خواهم کرد؟

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.