خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 32 . روش ساده ترک کردن (1)

ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 32 . روش ساده ترک کردن (1)
نویسنده : امیر انصاری
این فصل شامل دستور العمل هایی برای روش ساده ترک کردن سیگار است. در صورتیکه شما دستور العمل ها را دنبال کنید، کار ترک کردن سیگار را در محدودۀ نسبتاً ساده و آسان تا لذتبخش خواهید یافت! اما تعریف دختر مو قهوه ای را به خاطر داشته باشید: "یک دختر که دستورات داخل بطری را نخوانده است". ترک کردن سیگار به طرز مسخره ای آسان می باشد. تمام کاری که شما باید انجام دهید دو چیز است.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکار  1. تصمیم بگیرید که دیگر هرگز دوباره سیگار نکشید.
  2. در موردش دلتنگی و افسردگی نداشته باشید. شادی کنید.

شما احتمالاً می پرسید، "چرا به بقیۀ کتاب نیاز بود؟ چرا همان اول این روش را نگفتی؟" پاسخ اینست که اگر آن موقع این روش را می گفتم شما دیر یا زود برای سیگار دلتنگ و افسرده می شدید، در نتیجه تصمیم خود را تغییر می دادید. احتمالاً قبلا چنین تصمیم هایی را گرفته بودید.

همانطور که تا بحال گفته ام، کل داستان سیگار کشیدن یک دام ظریف و شیطانی است. مشکل اصلی در ترک سیگار اعتیاد شیمیایی آن نیست، بلکه شستشوی ذهنی آن است، و برای همین لازم است که قبل از هر چیز این افسانه ها و توهمات را منفجر کنیم. دشمنتان را بشناسید. تاکتیک هایش را بدانید، و به راحتی می توانید او را شکست بدهید.

من بخش زیادی از عمر خودم را در تلاش برای ترک سیگار گذراندم و هفته ها از افسردگی سیاه رنج می بردم. در نهایت هنگامی که ترکش کردم و از روزی 100 نخ به روزی صفر نخ رساندمش، حتی یک لحظۀ بد هم نداشتم. بسیار لذت بخش بود، حتی در دوران رنج کمبود نیکوتین، و از آن زمان تا کنون کوچکترین رنج دوری از سیگار را حس نکرده ام. بر عکس، این مساله فوق العاده ترین اتفاقی بود که در زندگی من رخ داده است.

نمی توانستم بفهمم که چرا اینقدر آسان بوده است و در عین حال مدت زیادی طول کشید تا دلیل آن را بدانم. مساله این بود. من مطمئناً می دانستم که هرگز دوباره سیگار نخواهم کشید. در طی تلاش های قبلی، من اساساً تلاش می کردم تا سیگار را ترک کنم، و امیدوار بودم که اگر به اندازۀ کافی بدون سیگار زنده بمانم، در نهایت اشتیاق سیگار کشیدن در من از بین می رود. البته که این روش جواب نمی داد، چون من منتظر چیزی بودم تا اتفاق بیفتد، و هرچه در مورد آن بیشتر افسرده و دلتنگ می شدم، بیشتر یک نخ سیگار می خواستم، برای همین آن اشتیاق هرگز از بین نمی رفت.

تلاش نهایی من متفاوت بود. مانند همۀ سیگاری های امروزی، به این مشکل به صورت جدی فکر کردم. تا آن زمان، هر بار که شکست می خوردم، با این فکر به خودم تسلی می دادم که دفعۀ بعد برایم آسانتر خواهد بود. برای بقیۀ عمرم مجبور خواهم بود که هرگز سیگاری را نکشم. این فکر دومی، در من وحشت ایجاد می کرد و باعث شد تا من خیلی عمیق به این موضوع فکر کنم.

به جای اینکه سیگارها را به صورت ناخود آگاه روشن کنم، شروع به تحلیل احساس خودم در هنگام سیگار کشیدن کردم. این کار آنچیزی را که قبلاً می دانستم برای من تایید می کرد، از آنها لذت نمی بردم، و آنها کثیف و منزجر کننده بودند.

من شروع به نگاه کردن به غیر سیگاریها کردم. تا آن زمان به افراد غیر سیگاری به چشم انسانهایی گوشه نشین، شیک و بی مزه می نگریستم. با این حال هرگاه که آنها را مورد امتحان قرار می دادم، آنها ظاهراً قوی تر و آرام تر به نظر می رسیدند. آنها ظاهراً قادر بودند تا از عهدۀ تنش ها و استرس های زندگی بر آیند، به نظر می رسید که آنها بیشتر از سیگاریها می توانند از مناسبتهای اجتماعی لذت ببرند. آنها مطمئناً از سیگاریها درخشش بیشتری داشتند و پر انرژی تر بودند.

ادامۀ فصل 32 در بخش بعدی ...


قبلی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 31 . اجتناب از انگیزه های نادرست

بعدی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 32 . روش ساده ترک کردن (2)

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.