خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 32 . روش ساده ترک کردن (4)

ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 32 . روش ساده ترک کردن (4)
نویسنده : امیر انصاری
کلید آسان کردن ترک سیگار اینست که اطمینان حاصل کنید که شما در دوران تحمل رنج ترک (که حداکثر سه هفته می باشد) به طور کامل در پرهیز کردن موفق باشید. اگر شما در چارچوب ذهنی صحیحی قرار گرفته باشید، این کار به طرز مسخره ای آسان خواهد بود.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکاردر این مرحله، اگر همچنانکه در ابتدای کتاب از شما درخواست کرده بودم ذهنتان را باز کرده باشید، شما قبلاً تصمیم گرفته اید که ترک کنید. حالا باید احساسی از هیجان داشته باشید، شما از هیجان نمی توانید منتظر بمانید و می خواهید این سم را هر چه سریعتر از بدنتان بیرون کنید.

اگر احساس غم و اندوه داشته باشید، به خاطر یکی از دلایل زیر می باشد.

  1. چیزی در ذهن شما واضح نشده است. در اینصورت 5 امتیازی را که بالاتر گفتیم دوباره بخوانید، و از خودتان بپرسید اگر باور دارید که آنها صحیح هستند. اگر بر روی هر کدام از این امتیازات شکی دارید، بخش مربوط به آن را مجدداً بخوانید.

  2. شما خود را از شکست می ترسانید. نگران نباشید. فقط بخوانید. شما موفق خواهید شد. کل ماجرای سیگار کشیدن مانند یک ترفند اعتماد به نفس در مقیاس غول پیکر است. افراد باهوش در این ترفند اعتماد به نفس گیر می افتند، اما فقط یک احمق می تواند هنگامی که از راز دام مطلع شد باز هم در آن گیر کرده و بماند و با خودش شوخی کند.

  3. شما با همه چیز موافق هستید، اما هنوز بدبخت هستید. بدبخت نباشید! چشمانتان را باز کنید. چیز شگفت انگیزی در حال اتفاق افتادن است. شما در حال فرار از سم هستید.

ضروری است که با چارچوب ذهنی صحیحی کار را شروع کنید: آیا این شگفت انگیز نیست که من یک غیر سیگاری باشم!

تمام چیزی که ما باید انجام بدهیم اینست که شما را در این چارچوب ذهنی نگهداریم تا دوران رنج بعد از ترک خاتمه یابد، و چند فصل بعدی به نقاط خاصی می پردازد که شما را قادر می سازد تا در این چارچوب ذهنی باقی بمانید. پس از اتمام دورۀ رنج بعد از ترک، شما مجبور نیستید که به این شیوه فکر کنید. بعد از اینکه دوران رنج بعد از ترک خاتمه یافت، شما به صورت اتوماتیک با روش صحیح فکر می کنید، و تنها راز باقیمانده در زندگی شما این خواهد بود که چرا قبلاً نمی توانستم این مساله را اینطور ببینم؟ با اینحال دو هشدار مهم:

  1. تصمیم خود مبنی بر خاموش کردن آخرین سیگار را تا پایان کتاب به تاخیر بیندازید.

  2. من چندین بار دوران رنج بعد از ترک را سه هفته ذکر کردم. این ممکن است منجر به سوء تفاهم شود. اول اینکه شما ممکن است به صورت ناخودآگاه فکر کنید که باید 3 هفته رنج ببرید. شما رنجی نخواهید برد. دوم اینکه مواظب باشید در دام این تفکر نیفتید که "به هر ترتیب من فقط باید 3 هفته پرهیز کنم و بعد از آن آزاد خواهم شد." در واقع بعد از 3 هفته هیچ اتفاق خاصی نخواهد افتاد. شما به صورت ناگهانی احساس غیر سیگاری بودن نخواهید کرد. افراد غیر سیگاری احساس متفاوتی از افراد سیگاری ندارند. اگر شما در طول این سه هفته دلتنگ و افسرده سیگار شوید، به احتمال قوی بعد از این سه هفته هنوز هم دلتنگ و افسرده سیگار خواهید شد. آنچه من می گویم اینست که اگر شما بتوانید الان با گفتن "من هرگز دیگر سیگار نخواهم کشید. آیا شگفت انگیز نیست؟" شروع کنید، بعد از 3 هفته همۀ وسوسه ها از بین خواهند رفت. در حالی که اگر شما بگویید: "اگر فقط بتوانم 3 هفته بدون سیگار زنده بمانم"، شما بعد از اینکه سه هفته تمام شد برای سیگار خواهید مُرد.

پایان فصل 32


قبلی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 32 . روش ساده ترک کردن (3)

بعدی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 33 . دورۀ رنج های ترک سیگار (1)

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.