خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 35 . آیا برای من سخت تر خواهد بود؟

ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 35 . آیا برای من سخت تر خواهد بود؟
نویسنده : امیر انصاری
ترکیبی از عواملی که تعیین می کند چگونه هر فرد سیگاری به سادگی می تواند ترک کند، بی نهایت است. برای شروع، هر کدام از ما شخصیت خودش، نوع کارش، شرایط خاصش، زمان بندی و ... خاص خودش را دارد.برخی از شغل ها ممکن است ترک سیگار را برای شما سختتر کند، اما مشروط بر اینکه شستشوی مغزی از بین رفته باشد، نباید کار سختی داشته باشید. چند نمونه شخصی می تواند کمک کند.

این کار مخصوصاً برای اعضای شاغل در حرفه پزشکی سخت است. ما فکر می کنیم که برای دکترها باید آسانتر باشد، چرا که آنها بیشتر از بقیه از اثرات زیان آور آن بر سلامتی آگاه هستند و به طور روزانه شواهد آن را می بینند. اگر چه این مساله دلایل محکمی برای ترک سیگار فراهم می آورد، اما منجر به ساده شدن ترک نخواهد شد. دلایلش موارد زیر هستند:

  1. آگاهی مداوم از ریسک های سلامتی ایجاد ترس می کند، که خود این ترس یکی از محرک هایی است که منجر به رنج های دوری از نیکوتین می شود.

  2. کار یک پزشک به شدت استرس زا است، و معمولاً او در طول کارش تحمل استرس اضافه تری را که ناشی از رنج های دوری از نیکوتین باشد را ندارد.

  3. او از بابت احساس گناه استرس اضافه تری هم دارد. او احساس می کند که باید یک الگو برای بقیۀ جامعه باشد. این مساله فشار بیشتری را روی او می آورد و احساس محرومیتش را افزایش می دهد.

در طول استراحت هایِ سخت به دست آمدۀ او، هنگامی که استرس های لحظه ای موقتاً برطرف می شوند، آن سیگار ارزشمندتر هم می شود، چرا که او سرانجام می تواند رنج های دوری از نیکوتین را تسکین دهد. این نوعی از سیگار کشیدن گاه به گاه است و در هر شرایطی که فرد سیگاری مجبور باشد مدت زیادی سیگار نکشد اعمال می گردد. در روش مبتنی بر ارادۀ قوی، فرد سیگاری بدبخت خواهد بود، چرا که احساس محرومیت خواهد کرد. او از استراحت هایش، یا فنجان چای یا قهوه اش، لذتی نخواهد برد. این احساس فقدان در او به شدت افزایش می یابد، و به دلیل ارتباط بین ایده ها، سیگار برای همۀ وضعیتها اعتبار کافی را می یابد. با این حال، اگر ابتدا شستشوی مغزی را از ذهنتان پاک کنید و دلتنگی و افسردگی در مورد سیگار را متوقف کنید، استراحت و فنجان چای همچنان می تواند برای شما لذتبخش باشد حتی در صورتی که اشتیاق به نیکوتین در بدنتان وجود داشته باشد.

یکی دیگر از وضعیتهای دشوار، خستگی است، مخصوصاً اینکه با یک دورۀ استرس همراه باشد. نمونه های معمولی این موارد می تواند راننده ها، و یا خانم های خانه دار که بچه های جوان دارند، باشد. کار استرس زاست، در عین حال بیشتر آن کار یکنواخت است. در طول تلاش برای ترک سیگار با روش مبتنی بر ارادۀ قوی، خانم خانه دار دوره ای را در دلتنگی آن گمشده اش می گذراند، که منجر به افزایش احساس افسردگی می شود.

با این حال، اگر چارچوب ذهنی شما صحیح باشد، به سادگی می توانید بر این شرایط غلبه کنید. در این مورد که مدام به خودتان یادآوری کنید سیگار را ترک کرده اید، نگرانی نداشته باشید. از این لحظه ها با فکر کردن به این واقعیت که شما خودتان را از شر هیولا راحت کرده اید، لذت ببرید. اگر شما چارچوب ذهنی مثبتی داشته باشید، این رنج ها می تواند به لحظاتی لذتبخش تبدیل شوند.

به خاطر داشته باشید، هر فرد سیگاری، صرفنظر از سن، جنسیت، هوش و یا شغلش، می تواند ترک سیگار را کاری آسان و لذتبخش بییند، مشروط بر اینکه، تمامی دستور العمل های ارائه شده در این کتاب را دنبال کند.


قبلی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 34 . فقط یک پُک

بعدی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 36 . مهمترین دلایل شکست

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.