خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 37 . جایگزین ها (1)

ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 37 . جایگزین ها (1)
نویسنده : امیر انصاری
جایگزین ها شامل آدامس، شیرینی جات، قرص نعناع، سیگارهای گیاهی (سیگارهای بدون توتون)، و قرص ها می باشند. هیچ کدام از آنها را استفاده نکنید. اینها کار را سختتر می کنند، و نه آسانتر. اگر درد و رنجی را حس کنید و از یک جایگزین استفاده نمایید، آن درد و رنج را طولانی تر می کند و تحملش را سختتر خواهد کرد. آنچه شما در واقعیت می گویید اینست: "من به سیگار کشیدن یا پر کردن جای خالی آن نیاز دارم"، مانند این می ماند که به یک گروگان گیر تسلیم شوید و یا اینکه تسلیم کج خلقی بچه ها شوید. این تسلیم شدن فقط باعث می شود که درد و رنج باز هم سراغتان بیاید و شکنجه را طولانی تر می کند. در هر صورت، جایگزین رنجی را برطرف نمی کند. اشتیاق شما برای نیکوتین است و نه برای غذا. تنها کاری که جایگزین ها می کنند اینست که باعث می شوند مدام به سیگار کشیدن فکر کنید. این نکته ها را به خاطر داشته باشید:

نرم افزار سامانه مودیان راهکار  1. هیچ جایگزینی برای نیکوتین وجود ندارد.

  2. شما به نیکوتین نیازی ندارید. نیکوتین غذا نیست. یک سم است. وقتی درد و رنجی سراغ شما می آید فراموش نکنید که این فقط سیگاری ها هستند که این رنج را حس می کنند و نه غیر سیگاریها. آنها را به چشم زیان های دیگری از مخدر ببینید. آنها را به منزلۀ مرگ هیولا ببینید.

  3. به خاطر داشته باشید: سیگارها باعث ایجاد این احساس خالی بودن هستند. آنها جای خالی را پر نمی کنند. هر چقدر سریعتر به ذهنتان بیاموزانید که شما نیازی به سیگار کشیدن ندارید، و همینطور نیازی به انتخاب جایگزین برای آن ندارید، شما زودتر آزاد خواهید شد.

مخصوصاً از هر نوع محصولی که در آن نیکوتین باشد پرهیز کنید، حال آدامس باشد، چسب نیکوتین، اسپری بینی نیکوتین، و یا حتی حیله های دیگری مثل سیگارهای الکترونیکی و ... . درست است که یک بخش خیلی کوچکی از سیگاریها توانسته اند با این نوع جایگزین ها سیگار را ترک کنند. اما ترک کردن آنها موفقیت خودشان بوده است و هیچ ارتباطی به این جایگزین ها ندارد. بسیار مایۀ بدبختی است که هنوز خیلی از پزشکان درمان های مبتنی بر جایگزین های نیکوتینی را می دهند.

این تعجب آور نیست که اگر شما به درستی تلۀ نیکوتین را درک نکرده باشید، به نظرتان جایگزین های نیکوتینی منطقی به نظر آیند. در واقع هنگامی که شما برای ترک سیگار تلاش می کنید دو دشمن بسیار قدرتمند دارید که باید با آنها مقابله کنید:

  1. دست برداشتن از عادت
  2. زنده ماندن در برابر دردهای فیزیکی ناشی از کمبود نیکوتین

اگر شما دو دشمن قدرتمند داشته باشید که باید هر دو را شکست دهید، منطقی نیست که بخواهید همزمان با هر دوی آنها مبارزه کنید، بلکه تک تک به جنگ آنها بروید. بنابراین نظریۀ درمان مبتنی بر جایگزین نیکوتین اینست که شما ابتدا عادت سیگار کشیدن را متوقف کنید و به جایش یک جایگزین نیکوتین دار دیگر انتخاب کنید. سپس بعد از اینکه دست از آن عادت کشیدید به تدریج نیکوتین را کاهش دهید و در واقع به هر کدام از این دشمنان جداگانه حمله کنید.

ادامۀ فصل 37 در بخش بعدی ...


قبلی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 36 . مهمترین دلایل شکست

بعدی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 37 . جایگزین ها (2)

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.