خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 37 . جایگزین ها (3)

ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 37 . جایگزین ها (3)
نویسنده : امیر انصاری
اما بدترین چیز جایگزین ها اینست که باعث می شوند تا حل مشکل اصلی، که همان شسشتوی مغزی می باشد، را طولانی تر کنند. آیا وقتی آنفلونزای شما بهبود یافت برای آن به دنبال جایگزین می گردید؟ البته که این کار را نمی کنید. با گفتن این جمله که "من برای سیگار کشیدن دنبال یک جایگزین هستم" آنچیزی که در واقعیت می گویید اینست "من در حال فداکاری هستم". حس افسردگی ناشی از ترک سیگار در روش مبتنی بر ارادۀ قوی منجر می شود تا فرد سیگاری باور کند که در حال فداکاری می باشد. همۀ کاری که شما مشغول انجام آن هستید اینست که یک مشکل را با مشکلی دیگر جایگزین کنید. هیچ لذتی در رنجاندن خودتان با شیرینی و شکلات نیست. شما فقط چاق و بدبخت خواهید شد، و در کمترین زمان ممکن دوباره به سمت آن علفهای هرز باز خواهید گشت.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکاربرای سیگاری های گاه به گاه باور کردن این مساله که آنها از پاداش های کوچکشان محروم خواهند شد مشکلتر است: سیگارهایی که در طول استراحت وقت ظهر در اداره می کشند، یا سیگارهایی که کارگران کارخانه در زمان کار اجازه ندارند بکشند، سیگارهایی که معلمان در اتاق کارکنان و در لابلای کلاسها می کشند، و یا سیگارهایی که پزشکان در لابلای معاینه کردن بیماران می کشند. بعضی ها می گویند: "من اگر سیگار نکشم اساساً دیگر استراحت هم نخواهم داشت." این مساله اثبات می کند که دلیل استفادۀ اصلی سیگاریها از زمانهای استراحت این نیست که واقعاً همیشه به استراحت نیاز داشته باشند، و یا حتی اینکه استراحت را بخواهند، بلکه دلیل اصلی اینست که فرد سیگاری به شدت نیاز به خراشیدن محل خارش دارد.

به یاد داشته باشید که آن سیگارها هرگز پاداش های واقعی نبوده اند. آنها شبیه این بوده اند که کفش های تنگی را بپوشید و سپس با در آوردن آن کفش ها لذت ببرید. اگر واقعاً به اینگونه پاداش گرفتن نیاز دارید توصیه من اینست که یک جفت کفش تنگ در هنگام کار کردن بپوشید و هرگز تا زمان استراحت آنها را از پای خود در نیاورید، بعد در هنگام استراحت آنها را از پای خود در بیاورید تا از این لحظۀ آرامش بخش لذت ببرید. شاید با خودتان فکر کنید این که از آنهم احمقانه تر است. کاملاً حق با شماست. تا زمانی که شما هنوز در دام هستید تصور کردن این مساله بسیار مشکل است، اما این کاری است که سیگاریها در واقعیت مدام مشغول انجامش هستند. همچنین تصور کردن این مساله نیز بسیار دشوار خواهد بود که به محض اینکه دیگر به آن پاداش های کوچک نیازی نداشته باشید، و به دوستان دیگرتان که هنوز در دام هستند با ترحم نگاه می کنید و نمی توانید درک کنید که چرا آنها نمی توانند این نکته را بفهمند.

با این حال، اگر قصد دارید به شوخی کردن با خودتان ادامه بدهید که آن سیگارها یک پاداش واقعی هستند و یا اینکه شما به جایگزینی برای آنها نیاز دارید، شما احساس محرومیت و بدبختی خواهید کرد، و شانس اینکه دوباره درگیر سیگار کشیدن بشوید به شدت افزایش می یابد. اگر شما به عنوان یک خانم خانه دار، معلم، پزشک، کارگر و ... نیاز به یک استراحت واقعی دارید، شک نکنید به زودی از زمان های استراحتتان بیشتر لذت خواهید برد و مجبور نخواهید بود در زمان استراحتتان خودتان را خفه کنید.

به یاد داشته باشید که شما نیازی به جایگزین ندارید. آن رنج ها به خاطر اشتیاق به سم است و بزودی برای همیشه از بین خواهند رفت. اجازه دهید که این فکر در چند روز آینده حامی شما باشد. از اینکه بدنتان را از شر سم رها می کنید و همینطور از بابت اینکه ذهنتان را از بردگی و وابستگی رها می کنید، با تمام وجود لذت ببرید.

اگر اشتهای شما بهتر شده است و در وعده های اصلی غذایی بیشتر از گذشته غذا میل می کنید و در طول چند روز پیش رو اندکی وزنتان بالاتر رفته است اصلاً در موردش نگران نباشید. هنگامی که شما "لحظۀ وحی" را که بزودی شرحش می دهم، تجربه کنید، به اعتماد به نفس خواهید رسید، و خودتان را برای حل هر مشکلی قادر خواهید دید، آنگاه قادر خواهید بود تا با تفکر مثبت هر مشکلی، حتی مشکلات عادتهای غذایی بد را حل کنید. اما حواستان باشد که آنچیزی را که نباید شروع کنید، میان وعده ها هستند. اگر در دام میان وعده های مداوم بیفتید چاق و بدبخت خواهید شد و هرگز نخواهید دانست که چه زمانی به آن علفهای هرز لگد زده اید. در این صورت به جای حل کردن مشکل فقط آن را با مشکل دیگری جایگزین کرده اید و از شر آن راحت نخواهید شد.

پایان فصل 37


قبلی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 37 . جایگزین ها (2)

بعدی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 38 . آیا باید از موقعیت های وسوسه زا اجتناب کرد؟ (1)

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.