خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 39 . لحظۀ وحی (2)

ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 39 . لحظۀ وحی (2)
نویسنده : امیر انصاری
در حالت ایده آل اگر شما تمامی دستور العمل ها را دنبال کنید و به طور کامل روان شناسی را درک کنید، فوراً برای شما اتفاق خواهد افتاد.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکارامروزه در مشاوراتم به سیگاریها می گویم که حدود 5 روز طول می کشد تا رنج های فیزیکی ترک سیگار از بین بروند و در حدود 3 هفته زمان می برد تا یک سیگاری سابق به طور کامل آزاد شود. از یک جهت من این نوع دستورالعمل ها را دوست ندارم. می توانند دو مشکل بوجود بیاورند. اول اینکه به ذهن افراد این القاء می شود که بین 5 روز تا 3 هفته باید رنج ببرند. دومین چیز اینست که فرد سیگاری سابق ممکن است فکر کند "اگر بتوانم برای 5 روز یا 3 هفته زنده بمانم، در پایان آن دوره می توانم یک تقویت واقعی دریافت کنم." با این حال، او ممکن است پنج روز و یا سه هفته لذتبخش را داشته باشد، و البته بعد از سپری شدن این مدت با یکی از آن روزهای مصیبت آمیز که هر کدام از سیگاری ها یا غیر سیگاریها ممکن است با آن مواجه شوند، برخورد کند، البته این روزها هیچ ارتباطی به سیگاری بودن یا غیر سیگاری بودن ما ندارد و بر اساس عوامل دیگری در زندگی ما ایجاد می شوند. سیگاری سابق ما منتظر "لحظۀ وحی" است که یکدفعه به جای آن با افسردگی و اندوه شدید روبرو می شود. این می تواند اعتماد به نفس او را از بین ببرد.

اگر من هیچ دستور العملی ارائه ندهم، با این حال، سیگاری سابق ممکن است تمام طول عمرش را منتظر لحظه ای بنشیند که هرگز اتفاق نخواهد افتاد. من به اینکه این لحظه برای اکثر افراد سیگاری که با روش اراده اقدام به ترک می کنند، واقع شود یا نه، مشکوکم.

یکبار من وسوسه شدم تا بگویم، "لحظۀ وحی" فوراً باید اتفاق بیفتد. اما اگر من این را می گفتم و آن اتفاق فوراً پیش نمی آمد، سیگاری سابق ممکن بود اعتماد به نفسش را از دست بدهد و با خودش فکر کند که هرگز این لحظه اتفاق نخواهد افتاد.

مردم اغلب در مورد اهمیت پنج روز و سه هفته سوال می کنند. آیا آنها فقط زمانهایی هستند که من با یک اتفاق غیر منتظره مواجه خواهم شد؟ نه. تعداد این روزها هیچ قطعیتی ندارد، اما این مساله تاثیر بازخوردهای فراوانی است که در طول این سالها دریافت کرده ام و روی هم انباشته شده اند. حدود 5 روز بعد از ترک سیگار، دیگر مهمترین مشغولیات ذهنی فرد سیگاری سابق، این نیست که باید سیگار بکشد. اکثر افراد سیگاری سابق "لحظۀ وحی" را در این روزها تجربه می کنند. آنچه که معمولاً اتفاق می افتد اینست که شما در یکی از آن لحظات پر استرس و یا مناسبت های اجتماعی هستید که قبلاً هرگز بدون سیگار نمی توانستید از عهدۀ آن برآیید و یا لذتی ببرید. ناگهان شما متوجه می شوید که نه تنها بدون سیگار می توانید از عهده اش برآیید و یا لذت ببرید، بلکه فکر اینکه باید سیگار داشته باشید هرگز برای شما رخ هم نداده است. از آن لحظه که معمولاً مشابه یک قایقرانی ساده در باد است، شما خواهید فهمید که آزاد هستید.

من از روی تلاشهای قبلی ام با روش مبتنی بر ارادۀ قوی، و از روی بازخوردهای سایر سیگاریها، دریافته ام که بیشتر شکست هایی که در ترک سیگار اتفاق می افتد در طول همین سه هفته هستند. من معتقدم آنچه که به صورت معمول اتفاق می افتد اینست که بعد از حدود سه هفته، شما احساس می کنید، میل به سیگار کشیدن را از دست داده اید. شما می خواهید این را به خودتان ثابت کنید و برای همین سیگاری را روشن می کنید. طعم عجیبی می دهد، شما به خودتان ثابت کردید که با لگد سیگار را از زندگی تان بیرون کرده اید، اما از جهتی نیکوتین تازه را نیز وارد بدنتان نموده اید، و نیکوتین همان چیزی است که بدن شما در طول سه هفته اشتیاقش را داشته است. به محض اینکه آن سیگار را خاموش می کنید، نیکوتین نیز شروع به ترک بدن شما می کند. حالا یک صدای یواش در درون شما می گوید: "شما هنوز سیگار را شکست نداده اید. یکی دیگر می خواهید." شما در همان لحظه سیگاری را روشن نمی کنید، چون نمی خواهید دوباره در دام بیفتید. برای همین اجازه می دهید تا یک دورۀ زمانی امنی سپری شود. در وسوسۀ بعدی به خودتان خواهید گفت: "خوب است که دوباره در دام نیفتادم، برای همین اینکه یکی دیگر بکشم آسیبی نخواهد داشت." شما هم اکنون در آن سراشیبی لغزنده قرار گرفته اید.

کلید حل این مشکل اینست که منتظر "لحظۀ وحی" نباشید، اما این را درک کنید که هنگامیکه آخرین سیگارتان را خاموش کردید، کار تمام شده است. شما هم اکنون تمام آنچیزی را که باید، انجام داده اید. شما تامین نیکوتین برای بدن را قطع کرده اید. هیچ نیرویی در جهان دیگر نمی تواند شما را مجبور به سیگار کشیدن کند، مگر اینکه خودتان در موردش دلتنگ شوید یا منتظر "لحظۀ وحی" باشید. بروید و از زندگی تان لذت ببرید، از همین اول کار از عهده اش بر آیید. با این روش می توانید هر چه سریعتر "لحظۀ وحی" را تجربه کنید.

پایان فصل 39


قبلی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 39 . لحظۀ وحی (1)

بعدی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 40 . آخرین سیگار (1)

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.