خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 42 . بازخوردها طی 12 سال (4)

ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 42 . بازخوردها طی 12 سال (4)
نویسنده : امیر انصاری
من نمی توانم فکر کردن در مورد سیگار را متوقف کنم. البته که شما نمی توانید، و اگر سعی کنید، یک فوبیا (ترس ناخواسته) ایجاد خواهد شد و شما بدبخت خواهید شد. درست مانند خوابیدن در شب است. هر چقدر بیشتر در موردش فکر کنید، مشکل تر خواهد شد، من در حدود 90 درصد از زندگی ام را به سیگار کشیدن فکر می کنم. این چیزی است که شما فکر می کنید مهم است. اگر شما به این فکر می کنید که "اوه، من عاشق سیگار هستم." یا "چه وقت از آن رها خواهم شد؟"، شما بدبخت هستید. اگر شما فکر می کنید "هیپ هیپ هورا! من آزاد شدم!"، شما خوشبخت خواهید شد.

نرم افزار سامانه مودیان راهکارچه وقتی آن هیولای کوچک کشته خواهد شد؟ نیکوتین خیلی سریع بدن شما را ترک می کند. اما غیر ممکن است که بگوییم دقیقاً چه زمانی بدن شما از رنجی که بابت اشتیاق نیکوتین به صورت فیزیکی می کشد، رها خواهد شد. این احساس نا امنی و خالی بودن شبیه گرسنگی، افسردگی و یا استرس است. تمام کاری که سیگار انجام می دهد اینست که سطح آن را بالا می برد. به همین دلیل است که افرادی که با روش مبتنی بر ارادۀ قوی سیگار را ترک می کنند، هرگز کاملاً مطمئن نخواهند شد که چه زمانی آن را شکست داده اند. حتی پس از اینکه بدن شما به طور کامل نیکوتین را از بین برد و رنج فیزیکی از بابت اشتیاق نیکوتین نداشتید، اگر از یک گرسنگی یا استرس معمولی هم رنج ببرید، مغز شما هنوز می گوید: "معنایش اینست که شما یک سیگار می خواهید." نکته اینجاست که شما لازم نیست تا منتظر از بین رفتن اشتیاق بدن به نیکوتین باشید، این اشتیاق آنقدر کوچک است که ما حتی متوجه وجود آن نیز نخواهیم شد. ما فقط آن را با عنوانِ احساس "من یک سیگار می خواهم." می شناسیم. آیا وقتی که آخرین جلسۀ ملاقات با یک دندانپزشک را ترک می کنید، آیا منتظر متوقف شدن درد فکّتان می مانید؟ البته که نه. شما به زندگی تان ادامه می دهید. حتی در صورتیکه که فک شما درد هم کند باز شما خوشحال هستید.

منتظر "لحظۀ وحی" بنشینید. اگر شما منتظر این لحظه بمانید، دچار یک نوع فوبیای دیگر خواهید شد. یکبار با روش ارادۀ قوی سه هفته سیگار را ترک کردم. بعد از سه هفته یک دوست قدیمی که او هم سیگاری سابق بود را ملاقات کردم. او گفت: "اوضاع چطور پیش میره؟"

من گفتم: "سه هفته است که دوام آورده ام."

او گفت: "منظورت چیست؟ سه هفته است که دوام آورده ای؟"

من گفتم: "سه هفته را بدون سیگار گذرانده ام."

او گفت: "چه کار می خواهی بکنی؟ برای تمام بقیۀ عمرت دوام بیاوری؟ منتظر چه هستی؟ تو انجامش دادی. تو دیگر یک غیر سیگاری هستی."

ادامۀ فصل 42 در بخش بعدی ...


قبلی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 42 . بازخوردها طی 12 سال (3)

بعدی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 42 . بازخوردها طی 12 سال (5)

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.