خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 42 . بازخوردها طی 12 سال (6)

ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 42 . بازخوردها طی 12 سال (6)
نویسنده : امیر انصاری
"من بدبخت و تحریک پذیرم." به این خاطر است که دستورالعمل های من را دنبال نکردید. بررسی کنید که کدامش را جا انداخته اید. برخی افراد تمام آنچه را که من می گویم درک می کنند و باور هم دارند، اما هنوز با یک حس غم و اندوه آغاز می کنند، گویی یک چیز وحشتناکی برایشان اتفاق افتاده باشد. شما نه تنها آنچیزی را که دوست دارید انجام می دهید، بلکه هر سیگاری دیگری در این سیاره نیز دوست دارد این کار را انجام بدهد. با هر روشی که اقدام به ترک سیگار کنید، فرد سیگاری سابق در تلاش است تا به یک چارچوب ذهنی متفاوت برسد، پس هر وقت که در مورد سیگار کشیدن فکر کند با خودش خواهد گفت: "هیپ هیپ هورا! من آزاد شدم!" اگر هدف شما هم همین است. پس چرا منتظرید؟ شروع به تفکر در این چارچوب کنید و هرگز آن را از دست ندهید. بقیه کتاب طراحی شده است تا به شما بفهماند چرا هیچ جایگزین دیگری وجود ندارد.

نرم افزار سامانه مودیان راهکارچک لیست (لیست بررسی)


اگر شما این دستورات ساده را دنبال کنید، شکست نخواهید خورد:

 1. به خودتان یک قول جدی بدهید که هرگز، و به هیچ وجه، سیگار نکشید، و از هیچ نوع جایگزین نیکوتین دار نیز استفاده نکنید، و به تعهد خود نیز پایبند باشید.

 2. این را در ذهن خود روشن سازید: مطلقاً هیچ چیزی برای رها کردن وجود ندارد. این جمله به این معنی نیست که حال شما به عنوان یک غیر سیگاری بهتر شود (شما این را در تمام طول زندگی خود می دانسته اید). همچنین معنای این جمله این نیست که هیچ دلیل منطقی برای سیگار کشیدن وجود ندارد، شما باید به نوعی از آن لذت ببرید و یا نیازی را در شما برطرف کند تا سیگار بکشید. آنچه که منظور من است، به وضوح اینست که هیچ لذت واقعی یا حمایت به صورت ذاتی در سیگار وجود ندارد. این فقط یک توهم است، درست مثل این می ماند که سرتان را مدام به دیوار بکوبید و وقتی که این کار را متوقف کردید طبیعتاً یک حس لذت و راحتی به شما دست خواهد داد.

 3. هیچ چیزی به نام سیگاری تایید شده وجود ندارد. شما هم فقط یکی از میلیون ها نفری هستید که در این دام ظریف گیر افتاده اند. درست مانند میلیون ها سیگاری سابق که فکر نمی کردند بتوانند از این دام رهایی یابند، شما هم رها شدید.

 4. اگر در هر زمانی از زندگی تان بخواهید مزایا و معایب سیگار کشیدن را با یکدیگر مقایسه کنید، نتیجۀ این مقایسه همواره این خواهد بود که "این کار را متوقف کن. تو یک احمق هستی." هیچ چیزی نتیجۀ این مقایسه را تغییر نمی دهد. همیشه اینطور بوده است و همیشه هم اینطور خواهد ماند. پس وقتی که یکبار مطمئن شدید تصمیم درستی را گرفته اید هرگز با شک کردن در آن تصمیم خودتان را شکنجه ندهید.

 5. سعی نکنید که در مورد سیگار کشیدن فکر نکنید، و یا از اینکه در مورد سیگار کشیدن فکر می کنید نگران نباشید. اما هر بار که در موردش فکر می کنید - چه امروز، چه فردا و چه هر زمان دیگری در بقیۀ طول زندگی شما باشد - به این فکر کنید که "هیپ هیپ هورا! من یک غیر سیگاری هستم!"

 6. از هیچ نوع جایگزینی استفاده نکنید.
  سیگارهایتان را نگه ندارید.
  از سایر سیگاری ها دوری نکنید.
  شیوۀ زندگی کردنتان را به خاطر اینکه سیگار را ترک کرده اید، تغییر ندهید.

  اگر این دستور العمل ها را رعایت کنید، بزودی "لحظۀ وحی" را تجربه خواهید کرد. اما :

 7. هرگز منتظر آمدن آن لحظه نباشید. فقط به زندگی تان بپردازید. از خوشی هایش لذت ببرید و از عهدۀ سختی هایش بر آیید. شما درخواهید یافت که در کوتاه ترین زمان ممکن "لحظۀ وحی" هم فرا خواهد رسید.

پایان فصل 42


قبلی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 42 . بازخوردها طی 12 سال (5)

بعدی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 43 . کمک به فرد سیگاری برای ترک کشتی غرق شده (1)

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.