خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 43 . کمک به فرد سیگاری برای ترک کشتی غرق شده (3)

ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 43 . کمک به فرد سیگاری برای ترک کشتی غرق شده (3)
نویسنده : امیر انصاری
ممنوعیت کامل سیگار کشیدن در سیستم مترو زیر زمینی لندن یک مثال کلاسیک از معضل سیگاری ها است. فرد سیگاری با خودش می اندیشد: "خوب، اگر نتوانم در ترن ها سیگار بکشم، وسیله دیگری را برای مسافرت پیدا خواهم کرد"، بعد با خودش حساب و کتاب می کند که قطار هم خیلی سریع تر و هم خیلی ارزان تر است و در نهایت به خودش می گوید: "خوب، این به من کمک می کند تا مصرف سیگارم را کاهش بدهم." نتیجه این می شود که به جای اینکه در طول مسافرت با ترن یک یا دو نخ سیگار بکشد، او برای یکی دو ساعت پرهیز می کند. در طول این دورۀ اجباری پرهیز کردن، نه تنها ذهن او احساس محرومیت می کند، و منتظر پاداش این صبرش می ماند، بدنش نیز اشتیاق به نیکوتین را ظاهر می سازد، و در نهایت وقتی که می تواند سیگار بکشد، آن سیگار برای او با ارزش ترین چیز دنیا می شود.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکاراین پرهیزهای اجباری در حقیقت منجر به کاهش مصرف نیز نخواهند شد، چرا که در نهایت وقتی که فرد سیگاری اجازۀ سیگار کشیدن پیدا می کند، در مصرفش افراط می کند. تنها چیزی که این کار انجام می دهد اینست که یک نخ رنگی در ذهن سیگاری ظاهر می شود و به او یاد آوری می کند چقدر سیگار با ارزش است و چقدر او وابسته به سیگارهایش می باشد.

من فکر می کنم که مخرب ترین جنبۀ پرهیز اجباری تاثیر آن بر روی زنان باردار می باشد. متاسفانه ما اجازه می دهیم تا نوجوانان ما با این تبلیغات منفی و شستشوهای مغزی فراوان که آنها را به سمت سیگار کشیدن می برد، بمباران شوند. سپس در یکی از حساس ترین مقاطع زندگی شان و در زمانی که باردار هستند پزشکان با تهدید از آنها می خواهند که سیگار را ترک کنند چون به نوزادان آسیب جدی می رساند. خیلی از آنها از انجام این کار ناتوان هستند، و در تمام طول عمرشان از این بابت که در این دوران سیگار کشیده اند احساس گناه و عذاب وجدان می کنند. خیلی از آنها هم ممکن است با خودشان فکر کنند: "خوب، من به خاطر بچه ام نه ماه این کار را نمی کنم، و به هر حال در این مدت درمان هم می شوم" البته بعد از نه ماه آن شستشوی مغزی بلافاصله به سراغشان می آید و قبل از اینکه بند ناف بچه را کامل ببرند دوباره سیگار در کنج لب آنها خانه می کند.

عجیب است که با وجود اینکه در جامعۀ ما اعتیاد به هروئین یک جرم است، نگرش جامعه نسبت به این افراد کاملاً درست است "ما چه کمکی می توانیم به این افراد رقّت انگیز و بیچاره بکنیم؟" اجازه بدهید نگرش مشابهی را هم نسبت به سیگاری بیچاره داشته باشیم. او به خاطر اینکه می خواهد سیگار نمی کشد، بلکه به دلیل اینکه فکر می کند مجبور است، سیگار می کشد و بر خلاف معتاد به هروئین، او سالها و سالها از شکنجۀ جسمی و فیزیکی رنج می برد. ما همیشه می گوییم یک مرگ سریع بهتر از یک مرگ آهسته و تدریجی است، پس به آن سیگاری بیچاره حسادت نکنید. او شایستگی ترحم و دلسوزی شما را دارد.

پایان فصل 43


قبلی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 43 . کمک به فرد سیگاری برای ترک کشتی غرق شده (2)

بعدی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 44 . توصیه به غیر سیگاری ها (1)

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.