خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل آخر . کمک به خاتمۀ این رسوایی (1)

ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل آخر . کمک به خاتمۀ این رسوایی (1)
نویسنده : امیر انصاری
به نظر من، سیگار کشیدن بزرگترین رسوایی در جامعه است، به نظر من سیگار کشیدن مشابه سلاح های هسته ای می باشد.

نرم افزار سامانه مودیان راهکارمطمئناً پایه و اساس تمدن، و دلیل اینکه نوع انسان تا این حد پیشرفت کرده است، اینست که ما قادر هستیم تا دانش و تجربیاتمان را نه تنها به یکدیگر بلکه به نسل های آیندۀ مان نیز منتقل کنیم. حتی پایین ترین گونه های جانوری، مشکلات و اشتباهاتشان را به فرزندانشان منتقل می کنند و به آنها هشدار می دهند.

اگر سلاح های هسته ای منفجر نشوند، مشکلی پیش نخواهد آمد. مردمی که طرفدار تسلیحات هسته ای هستند، به طور صریحانه می گویند که "آنها برای حفظ صلح این کار را می کنند." البته اگر اینطور نشود و آن بمب ها منفجر شوند، هیچ کس به سیاستمدارها نخواهد گفت: "شما اشتباه می کردید".

با این حال، اگر چه من به شخصه با سلاح های هسته ای به شدت مخالف هستم، حداقل چنین تصمیماتی به واسطه باورهای خوبی گرفته شده اند، و در اصل برای کمک به بشریت هستند، این در حالیست که در سیگار کشیدن، واقعیت ها کاملاً شناخته شده هستند. شاید در طول آخرین جنگ جهانی مردم باور داشتند که سیگار به آنها شجاعت و اعتماد به نفس می دهد. امروز همۀ مقامات می دانند که این یک سفسطه است. به آگهی های سیگار که امروزه می بینیم نگاهی بیندازید. دیگر صحبتی از آرامش و لذت در این آگهی ها نیست. تنها ادعای امروزۀ آنها کیفیت توتونشان است. چرا ما باید نگران کیفیت سم باشیم؟

ریا کاری محض در این سطح باور کردنی نیست. آنها تمام تبلیغات منفی خود را به سمت هروئین و این نوع مواد می برند و این در حالی است که در مقایسه با سیگار، مشکل هروئین در جامعه شبیه یک جوش کوچک روی صورت است. حدود 60 درصد مردم کشور ما به نیکوتین اعتیاد دارند، و بیشتر آنها پول بسیاری را برای سیگار هزینه کرده اند. دهها هزار نفر زندگی خود را فقط به خاطر اینکه در دام توتون افتاده اند، تباه کرده اند. سیگار کشیدن امروزه بزرگترین قاتل در جامعه است، همچنین از نظر مالی بیشترین خسارت را به مردم می زند و سالیانه حدود 8 میلیارد پوند صرف بدبختی اعتیاد به نیکوتین می گردد، و امپراتوری های دخانیات اجازه دارند تا سالیانه بیش از 120 میلیون پوند را صرف تبلیغ کثافت بکنند.

چقدر کمپانی های دخانیات باهوش هستند که هشدارهای سلامتی را روی بسته های سیگار چاپ می کنند، و دولت ما هم یک مبلغ جزئی را صرف کمپین های ترس از سرطان می کند، آنها با گفتن این جمله خود را از نظر اخلاقی توجیه می کنند که "ما شما را نسبت به خطر آگاه کردیم. این انتخاب شما بود." فرد سیگاری بیشتر از یک هروئینی انتخابی نمی کند. سیگاری ها تصمیم نمی گیرند که در دام بیفتند، آنها در یک دام ظریف گیر می افتند. اگر سیگاری ها حق انتخاب داشتند، تنها سیگاری هایی که فردا صبح می توانستید در شهر ببینید، فقط آن نوجوانانی بودند که هنوز فکر می کنند می توانند ترک کنند.

ادامۀ فصل آخر در بخش بعدی ...


قبلی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل 44 . توصیه به غیر سیگاری ها (2)

بعدی : ترجمۀ کتاب روش ساده ترک سیگار نوشتۀ آلن کار : فصل آخر . کمک به خاتمۀ این رسوایی (2)

نمایش دیدگاه ها (1 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.