خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


آموزش برنامه نویسی اکسل : مجموعه ها (Collections)

آموزش برنامه نویسی اکسل : مجموعه ها (Collections)
نویسنده : امیر انصاری
برخی از برنامه های VBA که در درس های آینده خواهید دید، شامل مفهومی به نام مجموعه ها (Collections) می باشد، که در اینجا به این مفهوم اشاره خواهم کرد. در برنامه نویسی شیء گرا (OOP) یک مجموعه (Collection) یک شیء است که شامل یک گروه از اشیاء مشابه یکدیگر می باشد. برای مثال، یک مجموعه از Worksheet ها وجود دارد که کلیۀ Worksheet های موجود در workbook شما در آن قرار دارند. حتی اگر یک Worksheet شامل هزاران فرمول باشد و Worksheet دیگر کاملاً خالی باشد، هر دوی این Worksheet ها اشیاء مشابه ای هستند چون جنس هر دو Worksheet می باشد، و بنابراین هر دوی آنها بخشی از مجموعه Worksheets می باشند.

آموزش سالیدورکز 20-2019همانطور که به زودی خواهید دید، فراخوانی شیء مجموعه (Collection) در کد شما یک روش فوق العاده برای انجام برخی عملیات ها بر روی تمامی اشیاء موجود در آن مجموعه (Collection)، بدون نیاز به دانستن چیزی خاص در مورد اشیاء گردآوری شده در آن مجموعه، می باشد.برای مثال، فرض کنیم شما می خواهید چند تکیه کلام تکراری را به تمامی توضیحات (comment) های worksheet خود بیفزایید. با بکارگیری یک For…Each loop (این کد اشاره به یک حلقه دارد که در درس های آینده در مورد حلقه ها توضیح خواهیم داد) بر روی تمامی توضیحات موجود در مجموعه توضیحات (Comments collection) می توانید این کار را به سادگی انجام دهید، چرا که هر توضیحات (comment) متعلق به مجموعۀ توضیحات (Comments collection) می باشد، و شما می توانید مطمئن باشید که می توانید بر روی تمامی توضیحات کاری را انجام بدهید بدون اینکه جزئیات زیادی در مورد مشخصات هر کدام از آنها را نیاز داشته باشید.

یک قاعدۀ خوب برای شناخت یک شیء مجموعه اینست که نام آن مجموعه با حرف "s"، که به شکل جمع می باشد پایان می یابد و اسامی مفرد آنها نیز در اشیاء موجود هستند. به عنوان نمونه هایی می توان به Charts که مجموعه ای از Chart ها می باشد، اشاره کرد و یا Workbooks که مجموعه ای از Workbook ها می باشد و ... .


آموزش قبلی : آموزش برنامه نویسی اکسل : متدها (Methods)

آموزش بعدی : آموزش برنامه نویسی اکسل : متغیر (variable)دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.

لطفا پیش از ارسال دیدگاه ، به نکات زیر توجه فرمایید :

- از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید. دیدگاه ها و سوالات متفرقۀ خود را می توانید در تالارهای گفتمان خوش آموز مطرح نمایید.
- لطفاً دیدگاه های خود را با حروف فارسی تایپ کنید، دیدگاه های فینگیلیش تایید نمی شوند.
- قبل از ارسال دیدگاه حتما متن پست و نظرات سایر دوستان را بخوانید . نظرات اسپم و تکراری تایید نخواهند شد.
- نظر شما ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در این صورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید .
- لطفا انتقادات و پیشنهادات و همچنین درخواست های خود را از طریق ایمیل khoshamoz[at].hotmail.com ارسال نمایید
- چرا آموزش های سایت خوش آموز در قالب فایل pdf به صورت یکجا ارائه نمی شوند؟
- چرا برخی پرسش های کاربران پاسخ داده نمی شوند؟


دوره رایگان آموزش جامع برنامه نویسی اکسل (VBA) از مقدماتی تا پیشرفته

دوره رایگان آموزش جامع برنامه نویسی اکسل (VBA) از مقدماتی تا پیشرفته