خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


آموزش برنامه نویسی اکسل : متغیر (variable)

آموزش برنامه نویسی اکسل : متغیر (variable)
نویسنده : امیر انصاری
در بسیاری از ماکروهایی (macros) که توسعه می دهید نیاز خواهد شد تا به آیتم هایی اشاره کنید و در این اشاره از نام، مقدار و یا آدرس آن آیتم استفاده نکنید. این مفهوم ممکن است در ابتدا عجیب به نظر برسد، اما به زودی خواهید فهمید که در بسیاری از وضعیت ها در ماکروهایتان، این مساله کاملاً معنا دار است و در واقع ضروری نیز می باشد که داده ها را در بخشی از ماکرو دستکاری یا آنالیز کنید ، و نتایج آن را در یک حافظۀ مجازی برای استفاده بعدی نگهداری نمایید.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکارمتغیر چیست؟


زبان VBA مقادیر را با استفاده از متغیر (variable) در حافظه نگهداری می کند. یک متغیر (variable) یک نام است که توسط شما تعیین می شود، که می توانید مقداری داده را به آن نسبت بدهید و در جایی از حافظه کامپیوتر ذخیره نمایید، و سپس هر زمان که به آن داده ها نیاز داشته باشید با استفاده از نامی که تعیین کرده اید بتوانید داده ها را در هر جای ماکروی خود فراخوانی نموده و مورد استفاده قرار دهید. VBA وظیفۀ پیدا کردن یک محل مناسب در حافظۀ کامپیوتر برای نگهداری داده های متغیر شما را خودش مدیریت می کند، همچنین هر زمان که به آن داده ها نیاز باشد VBA خودش به شایستگی می تواند با استفاده از نام متغیر داده ها را بازیابی نماید.

متغیرها مقادیری از انواع داده های مختلف را می توانند در خودشان نگهداری کنند، که این نوعِ داده هنگام اعلان (declare) متغیر تعیین می شود. هنگامی که یک متغیر را اعلان (declare) می کنید شما از یک بیانیه (statement) اعلان کردن (declaration) استفاده خواهید کرد که دارای چهار کلمه کلیدی (keyword) است که با ترتیب مشخصی کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

  1. بیانیۀ Dim که برای معرفی همۀ متغیرها کاربرد دارد. Dim مخفف کلمۀ Dimension می باشد. بیانیه Dim در ابتدای معرفی متغیر قرار می گیرد.
  2. نام متغیر شما، بعد از آن قرار می گیرد. به عنوان مثال myValue می تواند نام متغیر شما باشد.
  3. کلمۀ کلیدی As که بعد از نام متغیر قرار می گیرد.
  4. در پایان نوع داده متغیر قرار خواهد گرفت.

یکی از انواع داده های (data type) رایج Integer نام دارد که به اعداد صحیح اشاره دارد که در محدودۀ خاصی قرار دارند. با استفاده از چهار مرحله قبلی به عنوان یک راهنمای ساخت متوالی، در اینجا یک متغیر معمولی را معرفی کرده ایم:

Dim myValue As Integer

شما بزودی مزایای بیشماری که این نوع بیانیه های بی ضرر می توانند در ماکروهای شما داشته باشند را خواهید دید. اگر چه در فرآیند معرفی متغیرها ممکن است یکسری چین و چروک های دیگر هم باشد، اما در حالت کلی یک بیانیه معرفی متغیر پیچیده تر از چیزی که مشاهده کردید نخواهد بود.

شما متوجه خواهید شد که ویرایش یک ماکرو در پنجرۀ کد (Code window) بسیار شبیه ویرایش یک سند ورد (Word) می باشد. البته، قوانینی برای دستور زبان VBA وجود دارد که باید به درستی رعایت شوند، اما مفاهیم تایپ متن، انتخاب متن، حذف متن با استفاده از دکمۀ Delete در صفحه کلید، فشردن کلید Enter برای رفتن به خط بعدی، و اساساً تمامی قواعد دیگر اینچنینی که در نرم افزارهای واژه پرداز با آنها آشنا شده اید، در فرآیند ویرایش ماکروها می توانند توسط شما مورد استفاده قرار بگیرند.


آموزش قبلی : آموزش برنامه نویسی اکسل : مجموعه ها (Collections)

آموزش بعدی : آموزش برنامه نویسی اکسل : اختصاص دادن مقدار به متغیرها (Assigning Values to Variables)نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.