خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


1. آموزش SQL Server به زبان ساده. پایگاه داده چیست؟

1. آموزش SQL Server به زبان ساده. پایگاه داده چیست؟
نویسنده : امیر انصاری
به اولین آموزش از دوره آموزش SQL Server خوش آمدید. در این آموزش با مبحث پایگاه داده آشنا می شویم. اینکه پایگاه داده چیه؟ کاربردش چیه؟ اساسا چرا بوجود اومده و فلسفه وجودیش چی هست؟ در واقع از اونجا که اس کیو ال سرور یک نرم افزار پایگاه داده هست باید اول ببینیم که خود پایگاه داده چی هست؟

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکار
پایگاه داده چیست؟


پایگاه داده در واقع همونطور که از اسمش هم پیداست، پایگاهی (محلی) است برای ذخیره سازی اطلاعات. هر برنامه ای با هر زبان برنامه نویسی که نوشته بشه، لازم خواهد داشت تا اطلاعاتش رو در جایی ذخیره کنه. برای همین نرم افزارهای پایگاه داده رو ایجاد کردند. به مرور زمان که پیش رفتند مدام این نوع نرم افزارها رو مرور و بازبینی کردند و به یک چهار چوب و استاندارد در مورد نرم افزار های پایگاه داده رسیدند. این چهارچوب ها و استانداردها طوری تکمیل شدند که در حال حاضر تقریبا تمامی نرم افزارهای پایگاه داده در جهان از این استانداردها پشتیبانی می کنند.

اساسا چون این مساله پایگاه داده در دنیای نرم افزار خیلی مهم و حیاتی بود، بحث استاندارد سازی در این زمینه به سمتی رفت که سازمانهای جهانی برای اون تشکیل شد و تمامی سازندگان نرم افزارهای پایگاه داده موظف شدند تا در ساخت نرم افزارهای مربوطه یکسری استاندارد جهانی را لحاظ کنند.

اهمیت پایگاه داده چقدر است؟


این موضوع پایگاه داده و طبیعتا نرم افزارهای مدیریت پایگاه داده تا حدی اهمیت داره که تولید یک نرم افزار مدیریت پایگاه داده قدرتمند در یک کشور، برای اون کشور ارزش استراتژیک داره. اساسا در دنیای نرم افزار چند نوع نرم افزار حالت خیلی استراتژیک دارند. یکی سیستم عامل ها هستند که چون زیر بنای بقیه نرم افزارها هستند و در واقع همه چیز روی آنها و مبتنی بر آنها طراحی می شوند، خیلی حائز اهمیت هستند و بعد از اون در رتبه دوم همین نرم افزارهای پایگاه داده هستند.

جالبه بدونید معروفترین نرم افزارهای پایگاه داده که پرکاربردترین ها نیز هستند محصولات ایالات متحده آمریکا هستند. مثل نرم افزار اوراکل، نرم افزار اس کیو ال سرور، نرم افزار مای اس کیو ال و ...

مجموعه ها در ریاضی و پایگاه داده


تو این آموزش قصد ندارم تا مسائل تئوری رو مطرح کنم، اما یک چیزی رو بد نیست بدونید، مباحث پایگاه داده تا حدود زیادی مبتنی بر نظریه مجموعه ها در ریاضی می باشد، اگر با این بحث ریاضی آشنا باشید در مباحث پیشرفته پایگاه داده، درک موضوعات برای شما خیلی ساده تر خواهد بود. به هر حال اگر هم در بحث مجموعه ها مسلط نباشید نقطه ضعفی برای شما نیست و می تونید آموزشها رو بترتیب ادامه بدید و روی مبحث پایگاه داده مسلط شوید.

پایگاه داده در کجاها کاربرد دارد؟


تقریبا در همه جا. به مثالهای زیر توجه کنید :

  • شما وارد یک بانک می شوید و یک حساب بانکی باز می کنید. اطلاعات شما در نرم افزارهای پایگاه داده ذخیره می شوند.
  • اطلاعات کلیه ایرانی ها، در سازمان ثبت احوال و در نرم افزارهای پایگاه داده نگهداری می شوند. در واقع کد ملی شما، صرفا یک شناسه در نرم افزارهای پایگاه های داده می باشد.
  • اطلاعات خرید و فروش شرکتهای بزرگ و کوچک در نرم افزارهای پایگاه داده ذخیره می شوند.
  • وقتی در موبایلتان مخاطبان را ذخیره می کنید. این اطلاعات در نرم افزارهای پایگاه داده ذخیره می شوند.
  • می توان هزاران مثال دیگر هم زد. اما فعلا به همین ها اکتفا می کنیم. اینقدری بدانید که در دنیای کامپیوتر بهترین محل برای ذخیره سازی رکوردهای اطلاعاتی نرم افزارهای پایگاه داده می باشد.

اس کیو ال سرور یک نرم افزار پایگاه داده است


نرم افزار اس کیو ال سرور که در این آموزشها به آن می پردازیم، یک نرم افزار مدیریت پایگاه داده می باشد، در واقع هر چقدر که در آموزش اس کیو ال سرور جلوتر بروید، به نوعی در آموزش و درک خود پایگاه داده هم پیش می روید، چون جفت اینها یک چیز و یک موضوع مشترک هستند.

تا همینجا برای درک موضوع پایگاه داده فعلا کفایت می کند، از آموزش بعدی بلافاصله وارد محیط اس کیو ال سرور می شویم و بصورت کاربردی و عملی به ادامه آموزشها خواهیم پرداخت.


آموزش بعدی : 2. آموزش SQL Server به زبان ساده. آموزش تصویری و گام به گام نصب نرم افزار اس کیو ال سرور 2012نمایش دیدگاه ها (4 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.