خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


آموزش حسابداری از مبتدی تا پیشرفته: تصمیم گیرندگان : استفاده کننده گان اطلاعات حسابداری

آموزش حسابداری از مبتدی تا پیشرفته: تصمیم گیرندگان : استفاده کننده گان اطلاعات حسابداری
نویسنده : امیر انصاری
تصمیم گیرندگان : استفاده کننده گان اطلاعات حسابداری

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکارمعرفی کاربران اطلاعات حسابداری

ما می توانیم حسابداری را به دو حوزه حسابداری مالی و حسابداری مدیریت تقسیم کنیم.

حسابداری مالی اطلاعات را برای تصمیم گیرندگان خارج سازمان مانند سرمایه گذاران و وام دهندگان فراهم می کند. حسابداری مالی اطلاعاتی را برای غیر خودی ها فراهم می کند.

حسابداری مدیریت بر اطلاعاتی تمرکز دارد که برای تصمیم گیرندگان داخلی مانند مدیر شرکت تهیه می شود. حسابداری مدیریت اطلاعات را برای خودی ها فراهم می کند.

شکل 1-1 تفاوتهای بین حسابداری مالی و حسابداری مدیریت را نشان می دهد. صرفنظر از اینکه آنها داخل یا خارج از شرکت هستند تمامی تصمیم گیرندگان به اطلاعات نیاز دارند تا بهترین انتخاب را داشته باشند. هر چقدر تصمیم بزرگتر و با اهمیت تر باشد به همان نسبت تصمیم گیرندگان به اطلاعات بیشتری نیاز خواهند داشت. بیایید به برخی از روش هایی که افراد مختلف از اطلاعات حسابداری استفاده می کنند تا تصمیم سازی کنند، نگاهی بیندازیم.

افراد عادی


شما چه قدر پول دارید؟ شما ماهانه چه مقدار باید پس انداز کنید تا در سن خاصی بازنشسته شوید یا هزینه تحصیلات دانشگاهی فرزندانتان را بپردازید؟ حسابداری می تواند به شما کمک کند تا سوالاتی مانند این را پاسخ دهید. با استفاده از اطلاعات حسابداری، شما می توانید پولتان را مدیریت کنید، یک شغل جدید را ارزیابی کنید، و در زمینه اینکه آیا استطاعت خرید یک کامپیوتر جدید را دارید یا نه، تصمیم بهتری بگیرید. شرکتها اطلاعات حسابداری را نیاز دارند تا تصمیمات مشابهی بگیرند.

آموزش حسابداری از مبتدی تا پیشرفته: تصمیم گیرندگان : استفاده کننده گان اطلاعات حسابداری
ترجمه شکل 1-1 :
حسابداری مدیریت و حسابداری مالی

سرمایه گذاران خارجی :
آیا باید در شرکت موزیک گرک سرمایه گذاری کنیم؟
آیا کسب و کارشان سودآور می باشد؟
سرمایه گذاران از حسابداری مالی استفاده می کنند تا میزان سوددهی را اندازه گیری کنند.

وام دهندگان :
آیا باید به شرکت موزیک گرک وام بدهیم؟
آیا موری (مالک شرکت) می تواند پول ما را پس بدهد؟
وام دهندگان از اطلاعات حسابداری مالی استفاده می کنند تا تصمیم بگیرند که آیا می توانند وام پرداخت کنند یا نه؟

شرکت موزیک گرک :
گرک موری (مالک شرکت) از حسابداری مدیریت استفاده می کند تا کسب و کارش را بگرداند.

شرکت ها :


مالکان شرکتها از اطلاعات حسابداری استفاده می کنند تا اهدافشان را تعیین کنند، میزان پیشرفت اهداف را اندازه گیری کنند، و هر زمان که لازم شد اصلاحاتی ایجاد کنند. صورتهای مالی به مالکان شرکتها اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم گیریهای فوق را می دهد. بعنوان مثال شینا برایت مالک شرکت اسمارت تاچ می خواهد بداند که آیا کسب و کار وی به اندازه کافی سود آور بوده است که او بتواند یک کامپیوتر دیگر را بخرد . صورتهای مالی به او کمک می کنند تا این تصمیم را بگیرد.

سرمایه گذاران:


سرمایه گذاران بیرونی که مقداری مالکیت در شرکت دارند، معمولآ علاقه دارند تا برای پیشرفت کار پول فراهم کنند. بعنوان مثال، شرکت اسمارت تاچ ممکن است برای توسعه نقدینگی را بالا ببرد. فرض کنید شما در حال بررسی هستید که در شرکت اسمارت تاچ سرمایه گذاری کنید. شما چگونه تصمیم می گیرید که آیا سرمایه گذاری در آنجا تصمیم خوبی است یا نه؟ برای انجام این تصمیم شما باید سعی کنید تا میزان درآمدی را که از این سرمایه گذاری کسب خواهید کرد پیش بینی کنید. همچنین، بعد از سرمایه گذاری، سرمایه گذاران می توانند از صورتهای مالی شرکت استفاده کنند تا این موضوع را که چگونه سرمایه گذاری آنها در حال اجرا می باشد، تجزیه و تحلیل کنند.

هر شخصی فرصت این را دارد که با استفاده از برنامه های حمایتی بیمه های مختلف برای بازنشستگی خودش سرمایه گذاری کند. شما باید کدام شرکت بیمه را انتخاب کنید؟ دیدن صورتهای مالی شرکت بیمه به شما کمک خواهد کرد تا تصمیم گیری کنید.

نکته : برای مشاهده صورتهای مالی شرکتهای بزرگ می توانید از آدرسهای زیر نیز استفاده کنید.


وام دهندگان :


هر شخص یا شرکتی که پولی را قرض می دهد یک وام دهنده به حساب می آید. برای مثال، فرض کنید که شرکت اسمارت تاچ برای خرید یک ساختمان اداری جدید نیاز به 200.000$ پول نقد دارد. یک بانک قبل از اینکه پولی را به شرکت اسمارت تاچ وام بدهد ، ابتدا توانایی بازپرداخت اقساط توسط شرکت مذکور را با مشاهده صورتهای مالی شرکت ، بررسی می کند. اگر شما برای خرید یک خانه یا ماشین جدید نیاز به وام داشته باشید، مشابه همین رویه در مورد شما بکار خواهد رفت. بانک از اطلاعات حسابداری استفاده می کند تا تعیین کند کا آیا شما توان بازپرداخت اقساط را دارید یا نه. موقعیت مالی شما در مورد توانایی بازپرداخت اقساط بانک را مطلع می کند؟ آیا شما برای بانک احتمال ریسک دارید؟

سازمانهای مالیاتی :


مالیات بر درآمد بر اساس اطلاعات حسابداری شکل می گیرد. سوابق حسابداری خوب، می تواند به افراد و شرکتها کمک کند تا از مزایای کسورات قانونی برخوردار شوند. بدون سوابق خوب سازمانهای مالیاتی علاوه بر اینکه کسورات قانونی را اعمال نمی کنند بلکه می تواند منجر به بهره و جریمه مالیاتی نیز گردد.

نکته کلیدی :


استفاده کنندگان مختلف اطلاعات حسابداری شامل افراد عادی، مالکان شرکتها، مدیران، سرمایه گذاران، وام دهندگان و سازمانهای مالیاتی صورتهای مالی یک شرکت را به دلایل مختلف بررسی می کنند. هر استفاده کننده بنا به هدفش بخشی از اطلاعات صورتهای مالی را مفیدتر می داند.


آموزش قبلی : آموزش حسابداری از مبتدی تا پیشرفته: حسابداری زبان کسب و کار

آموزش بعدی : آموزش حسابداری از مبتدی تا پیشرفته: حرفه حسابداری و سازمانهایی که آن را مدیریت می کنند

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.