خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را

آموزش حسابداری از مبتدی تا پیشرفته: مستندات (مدارک اولیه) تراکنشهای مالی

آموزش حسابداری از مبتدی تا پیشرفته: مستندات (مدارک اولیه) تراکنشهای مالی

کد مطلب : 3440


همانطور که در بخش دوم از تصویر 2-9 دیدید، داده های حسابداری از روی مستندات تراکنشهای مالی ایجاد می شوند.در شکل 2-9 ، شرکت اسمارت تاچ 30.000$ وجه نقد دریافت می کند و آن را به حساب سرمایه برایت (مالک شرکت اسمارت تاچ) منظور می کند. برگه رسید سپرده بانکی مدرکی (مستندات) است که مبلغ دریافتی توسط کسب و کار را نشان می دهد. بر مبنای مستندات ، برایت تعیین می کند که ثبت روزنامه چگونه و با چه مبلغی صورت پذیرد.وقتیکه شرکت تجهیزاتی را بصورت نسیه خریداری می کند، فروشنده فاکتوری را برای شرکت اسمارت تاچ ارسال می کند. فاکتور خرید منبع سند می باشد که به شرکت می گوید چه مبلغی را و در چه تاریخی باید پرداخت کند. همچنین فاکتور نشان می دهد که شرکت اسمارت تاچ چه اقلامی را خریداری کرده است و بهای هر قلم چقدر است، این مستند (فاکتور خرید) چگونگی ثبت روزنامه را تعیین می کند.

شرکت اسمارت تاچ ممکن است حساب پرداختنی اش را با چک بپردازد، یک مستند دیگر. چک و فاکتور خرید به شرکت اطلاعاتی را می دهد که برای ثبت دقیق داده های حسابداری به آنها نیاز دارد.

هنگامیکه شرکت اسمارت تاچ خدمات آموزشی را به مشتریانش ارائه می دهد، شرکت فاکتور فروشی را برای مشتری ایمیل می کند. فاکتور فروش شرکت اسمارت تاچ یک مستند (مدرک) حسابداری می باشد که به شرکت اسمارت تاچ می گوید چه مقدار درآمد و از چه بابتی باید ثبت کند.

انواع مختلفی از مستندات حسابداری وجود دارند. در تراکنشهایی که در ادامه خواهید داد، ما برخی از عمومی ترین انواع مستندات را بررسی خواهیم کرد، که شرکت اسمارت تاچ از آنها استفاده کرده است.

نکته کلیدی :
یک تراکنش (رویداد مالی ) اتفاق می افتد و در اسناد منبع (مستندات) ثبت می گردد. سپس، ما حسابهای تحت تاثیر قرار گرفته از آن تراکنش را شناسایی می کنیم و سپس با استفاده از قوانین بدهکار و بستانکار کردن شش نوع حساب اصلی (دارایی، بدهی، سرمایه، درآمد، هزینه، وبرداشت) تعیین می کنیم که آیا افزایش در حساب صورت پذیرفته است یا کاهش در حساب واقع شده است. بعد از آن تراکنش را در دفتر روزنامه ثبت می کنیم،ابتدا موارد بدهکار و سپس موارد بستانکار را در دفتر روزنامه می آوریم. جمع مقادیر بدهکار و بستانکار حاصل از تراکنش در دفتر روزنامه باید برابر باشند. در پایان داده های دفتر روزنامه را به دفتر کل (حساب T) منتقل می کنیم.


آموزش قبلی : آموزش حسابداری از مبتدی تا پیشرفته: مانده عادی یک حساب

آموزش بعدی : آموزش حسابداری از مبتدی تا پیشرفته: ثبت دفتر روزنامه و دفتر کل، تراکنش 1 : سرمایه گذاری مالکآموزش سالیدورکز 20-2019نویسنده : امیر انصاری

دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.

لطفا پیش از ارسال دیدگاه ، به نکات زیر توجه فرمایید :

- از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید.
- لطفاً دیدگاه های خود را با حروف فارسی تایپ کنید، دیدگاه های فینگیلیش تایید نمی شوند.
- قبل از ارسال دیدگاه حتما متن پست و نظرات سایر دوستان را بخوانید . نظرات اسپم و تکراری تایید نخواهند شد.
- نظر شما ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در این صورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید .
- لطفا انتقادات و پیشنهادات و همچنین درخواست های خود را از طریق ایمیل khoshamoz[at].hotmail.com ارسال نمایید
- چرا آموزش های سایت خوش آموز در قالب فایل pdf به صورت یکجا ارائه نمی شوند؟
- چرا برخی پرسش های کاربران پاسخ داده نمی شوند؟

آموزش های رایگان خوش آموز