خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


آموزش حسابداری از مبتدی تا پیشرفته: ملاحظات اخلاقی در حسابداری تعهدی

آموزش حسابداری از مبتدی تا پیشرفته: ملاحظات اخلاقی در حسابداری تعهدی
نویسنده : امیر انصاری
رویدادهای مالی می توانند یکسری مسائل اخلاقی را مطرح کنند. حسابدارها باید در شغلشان صادق باشند. تنها اطلاعات صحیح و کامل می تواند به مردم کمک کند تا تصمیمات عاقلانه بگیرند. به مثالهای زیر توجه کنید:

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکارشرکت اسمارت تاچ کارش را بخوبی انجام داده است و قصد دارد تا یک دفتر اداری جدید افتتاح کند. فرض کنید که این شرکت نیاز به گرفتن وامی به مبلغ 30.000$ دارد.

فرض کنید آژانس آموزش الکترونیک اسمارت تاچ، هزینه های صورت گرفته را کمتر از حد واقعی گزارش کند تا بتواند سود خالص متورمی را نشان بدهد. یک بانکدار ممکن است بر اساس این اطلاعات اشتباه فریب بخورد و به شرکت وامی بدهد. سپس اگر شرکت نتواند بدهیهایش را پرداخت کند، بانک از این بابت متضرر می شود و تمامی اینها بدلیلی این بوده است که بانکدار به اطلاعات حسابداری غلط اعتماد کرده است.

حسابداری تعهدی فرصتهایی را برای رفتار غیر اخلاقی فراهم می کند. برای مثال، یک بازرگان متقلب، براحتی می تواند از ثبت هزینه های استهلاک در پایان دوره مالی صرفنظر کند. نادیده گرفتن هزینه های استهلاک می تواند باعث اغراق در درآمد خالص اظهار شده گردد و تصویر مطلوبی را از وضعیت مالی شرکت نمایش بدهد.


آموزش قبلی : آموزش حسابداری از مبتدی تا پیشرفته: صورتهای مالی

آموزش بعدی : آموزش حسابداری از مبتدی تا پیشرفته: رهنمودهای تصمیم گیری

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.