خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


اعداد مربع

اعداد مربع
نویسنده : امیر انصاری
هنگامی که ریاضیات را مطالعه می کنید، دیر یا زود، احتمالاً تمایل خواهید داشت تا از ابزارهای تصویری برای کمک به درک اینکه اعداد چه چیزهایی را به شما می گویند، استفاده کنید. (بعداً در این کتاب و در فصل 16، هنگامی که دربارۀ هندسه و نمودار صحبت می کنیم، به شما نشان خواهم داد که جطور یک تصویر می تواند به اندازۀ هزار عدد ارزش داشته باشد.)

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکار



خوشمزه ترین کمک های تصویری که شما می توانید پیدا کنید، آن شیرینی های کِراکِر مربعی شکل با طعم پنیر هستند. (احتمالاً شما یک بسته از آنها را جایی در قفسه هایتان دارید. اگر اینطور نباشد، کِراکِر نمکدار یا هر نوع خوراکی مربعی شکل دیگر نیز به همان خوبی کار می کند.) یک دسته از آنها را از جعبه بیرون بیاورید و با کنار هم قرار دادن آنها مربع های بزرگتری را بسازید. شکل 1-1 چند تای اول را به شما نشان می دهد.

اعداد مربع (square numbers)
خودشه! اعداد مربع:

1   4   9   16   25   36   49   64 ...

نکته: شما می توانید با ضرب کردن یک عدد در خودش، یک عدد مربع بسازید، بنابراین دانستن اعداد مربع ابزار سودمند دیگری برای به یاد آوردن بخشی از جدول ضرب می باشد. اگر چه ممکن است شما بدون هیچ کمکی بتوانید به راحتی به یاد بیاورید که 2 ضربدر 2 برابر با 4 می باشد، اما در مورد برخی اعداد بزرگتر مثل 7 ضربدر 7 ممکن است مشکوک باشید که 49 می شود یا نه! همانطور که در فصل 3 به شما یاد خواهم داد، دانستن اعداد مربع روش دیگری است که به شما امکان می دهد تا جدول ضرب را برای همیشه در ذهنتان حک کنید.

همچنین، اعداد مربع، یک گام آغازین عالی برای درک توان ها می باشد که در انتهای این فصل به شما معرفی شان خواهم کرد و جزئیات بیشتر آنها را در فصل 4 خواهم گفت.




نمایش دیدگاه ها (1 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.