خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


دوره آموزشی Network Plus - بررسی Patch panel و Rack

دوره آموزشی Network Plus - بررسی Patch panel و Rack
یکی از وسایل مهم در کار زیر ساخت شبکه ای رک ها و پچ پنل ها هستند، سوئیچ و روتر جزو ملزومات و تجهیزات ضروری برای راه اندازی شبکه هستند ولی از Patch panel و Rack هم نباید غافل شد. تجهیزاتی که در شبکه های سازمان ها و شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرد باید در مکان های مشخصی و در محفظه هایی که دسترسی هیچ فرد غیرمجازی بدان میسر نباشد قرار بگیرد. در واقع این محفظه ای که از آن صحبت می کنیم Rack می باشد که به صورت کلی به دو صورت Stand up و Wall mount هستند. Stand up ها رک هایی هستند که به صورت ایستاده حتما آنها را در مراکز داده یا دیتاسنترها دیده اید و Wall mount ها رک های دیواری هستند که عمدئتا در طبقات و بخش های مختلف روی دیوار نصب می شوند و تجهیزانی از قبیل پچ پنل، روتر و سوئیچ در آن قرار می گیرد.

نرم افزار سامانه مودیان راهکار
Rack های دیتاسنتر یک ابزار بسیار عالی برای سازماندهی سخت افزارهایی نظیر سرورها، استوریج ها و فایروال و روتر و سوئیچ و غیره می باشد. جریان هوا با استفاده از رک به خوبی بین این سخت افزارها در جریان می باشد. با استفاده از این رک ها مدیریت کابل کشی بسیار ساده تر خواهد بود و خیلی ساده تر می توان کابل کشی و حتی عیب یابی، تعویض قطعات این سخت افزارها را انجام داد و واقعا از شلوغی و بهم ریختگی اتاق سرور جلوگیری به عمل می آرود.


رک های ایستاده یا دیتاسنتری را باید متناسب با ابعاد سرور و سایر سخت افزارهایی که نیاز است در داخل رک پیچ شوند، تهیه کنید. به هر کدام از این جای پیچ هایی که در دو طرف رک مشاهده می کنید، اصلاحا یک Unit یا U گفته می شود که دستگاه ها روی این سوراخ ها پیچ می شوند. مثلا اگر جایی دیدید یا شنیدید که فلان سرور یا هر دستگاه دیگری، به میزان 2U از فضای رک را اشغال می کند منظور همین است.

دوره آموزشی Network Plus - بررسی Patch panel و Rack  . آموزشگاه رایگان خوش آموز

رک هایی که استفاده می کنید باید تحمل وزن دستگاه هایی که روی آن نصب می کنید را داشته باشند و به مقدار کافی فضا در اختیار شما قرار دهند که بتوانید به صورت تمیز و بدون درهم ریختگی، کابل کشی سخت افزارهای نصب شده در رک را انجام دهید.

دوره آموزشی Network Plus - بررسی Patch panel و Rack  . آموزشگاه رایگان خوش آموز

رک های Wall mount همانطور که از نام آنها مشخص است روی دیوار قرار می گیرند. جدای از اینکه قطعات سخت افزاری مانند سوئیچ یا روتر که در طبقات یا بخش های دیگر که مورد نیاز است و باید در رک های Wall mount قرار بگیرد، واقعا این قبیل رک ها باعث می شوند که فضای بیشتری باقی بماند. شما همینکه این قبیل قطعات را در داخل این رک ها قرار می دهید و در ارتفاع مشخصی این رک ها را روی دیوار نصب می کنید، باعث می شود که فضای بیشتری در دسترس باشد. شما برای تامین امنیت فیزیکی قطعاتی مانند سوئیچی که در طبقات یا بخش های مختلف نیاز دارید، نیاز است که حتما این قطعات سخت افزاری را در محفظه ای قرار دهید که از رک دیواری می توانید استفاده کنید. تحمل وزن در این رک ها محدود است و از آنجا که اینها را روی دیوار نصب می کنید، نمی توانید وزن زیادی را روی این رک ها قرار دهید. هیچ شخص غیرمجازی به غیر از شما و همکاران بخش IT نباید به سخت افزارهای داخل رک دسترسی داشته باشد پس شما درب این رک ها را پس از قرار دادن دستگاه ها قفل می کنید و کلید آن را نزد خودتان نگه دارید.

دوره آموزشی Network Plus - بررسی Patch panel و Rack  . آموزشگاه رایگان خوش آموز

در خصوص Patch panel هم می توانید به این لینک مراجعه کنید:

مزایای استفاده از Patch Panel در ساختار شبکه


برای مشاهده سرفصل ها و سایر ویدئوهای دوره Network Plus، لطفا به این لینک مراجعه کنید.نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.