خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


صفر و اعداد علامت دار

صفر و اعداد علامت دار
نویسنده : امیر انصاری
در نمایش اعداد علامت دار، 0 چه نقشی را ایفا می کند؟ 0 با علامت پاسخها چه کار می کند؟ خوب، هنگامی که جمع یا تفریق می کنید، اینکه 0 چه کار می کند، بستگی به این دارد که در کجای مسأله آمده باشد. در هنگام ضرب و تقسیم، 0 تمایل دارد که پاسخ را پاک کند و شما را با هیچی تنها بگذارد.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکاردر اینجا چند دستورالعمل کلی در مورد 0 داریم:

 • افزودن صفر: 0 + a می شود a. عدد 0 مقدار a را تغییر نمی دهد.
  a + 0 = 0
  0 + a = 0

 • تفریق صفر:
  0 - a = 0 + (-a) = -a
  a - 0 = a + (0) = a
  در اینجا از قوانین تفریق اعداد علامت دار استفاده کنید: عملیات را از تفریق به جمع تغییر بدهید و علامت عدد دوم را نیز تغییر بدهید. فراموش نکنید که عدد 0 نه مثبت است و نه منفی، پس علامت دار کردن 0 معنایی ندارد.

 • ضرب در صفر:
  a x 0 = 0
  0 x a = 0
  دو برابر هیچی همان هیچی است. اگر سه برابرش هم کنیم باز هیچی است. هر عددی را در هیچی ضرب کنیم نتیجه هیچی خواهد بود. معکوس این حالت نیز همین نتیجه را می دهد.

 • تقسیم صفر بر یک عدد:
  0 ÷ a = 0
  a ÷ 0 = undefined (تعریف نشده)
  0 ÷ 0 = undefined (تعریف نشده)
  خودتان و یکی از دوستانتان را در نظر بگیرید. اگر هر دوی شما هیچ چیزی برای به اشتراک گذاری نداشته باشد، به سادگی یعنی هیچ سهمی به هیچ کدامتان نخواهد رسید. پس 0 بر هر عددی تقسیم بشود نتیجه 0 خواهد شد.

  شما نمی توانید عددی را بر 0 تقسیم کنید. تقسیم بر 0 از نظر ریاضی یک چیز تعریف نشده می باشد. حتی خود 0 هم نمی تواند بر خودش تقسیم شود. این مسأله پاسخ ندارد.

بنابراین، کار کردن با 0 زیاد دشوار نمی باشد. شما برای جمع و تفریق، قوانین معمول مربوطه را دنبال می کنید و فقط یادتان باشد که ضرب و تقسیم در 0 شما را به 0 می رساند.نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.