خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


پیدا کردن یک هدف

پیدا کردن یک هدف
نویسنده : امیر انصاری
یکی از سوالات رایج که توسط دانش آموزانیکه از تکالیف جبر خسته شده اند یا از چالش های آن ناامید شده اند اینست که : "چه زمانی از این استفاده خواهم کرد؟" پاسخ من معمولاً بستگی به شرایط دارد، اما گاهی اوقات اشاره کردن به یک پاسخ قانع کننده مشکل می باشد.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکارهنگامیکه در حال خواندن جبر هستید تا بتوانید در حساب دیفرانسیل و انتگرال (calculus) موفق باشید، این سوال پیش نمی آید که چرا و چه زمانی از جبر استفاده خواهید کرد. باور کنید یا نه، برخی از مردم صرفاً به دلیل لذت محض جبر را می خوانند (آیا شما هم یکی از آن افراد خاص هستید؟). اما، برای خاتمه دادن به این فصل، می خواهم مثالی واقعی از چگونگی به کار گیری جبر مطرح کنم - عملیات و متغیرها و نمادها - تا یک مسأله را سازماندهی و حل کنید.

مثال: یک گروه موسیقی معروف با نام Aftermath تعداد 130,000 کپی از آخرین DVD شان فروختند. این DVD خاص $26 قیمت دارد. اگر سود گروه $845,000 باشد، سپس درصد فروش ناخالص چقدر می باشد؟

با قرار دادن p به نمایندگی درصد درآمد کل، و استفاده از 130,000 و $26 به ازاء هر DVD، می توانید معادله زیر را ایجاد کنید:

پیدا کردن یک هدف
Income: درآمد
number DVDs: تعداد DVD ها
price per DVD: قیمت هر DVD
percentage: درصد

معادله را برای بدست p حل کنید، هر سمت از معادله را بر حاصلضرب 130,000 و 26 تقسیم کنید. (چگونگی حل کردن این نوع معادله ها را در فصل 12 توضیح داده ایم.)

پیدا کردن یک هدف
مقدار p برابر با 0.25 یا 25 درصد می باشد.

یادداشت مترجم: در اینجا لازم می دانم این نکته را اشاره کنم که کاربردهای ریاضی در زندگی بسیار فراوان است. اگر نگاهی به محیط پیرامونتان و ابزارهایی که هر روز از آن استفاده می کنید بیندازید، تماماً کاربردهای واقعی ریاضیات را به شما نشان می دهند. ریاضی در موبایلی که بدست دارید، لپتاپی که از آن استفاده می کنید، خودرویی که سوار می شوید، و هزاران چیز دیگر پیرامون شما مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه تقریباً همه انسانها به طور مرتب از نرم افزارهای مختلف استفاده می کنند، بد نیست بدانید اساساً علم نرم افزار، برنامه نویسی، الگوریتم ها تماماً بر اساس قوانین ریاضی شکل گرفته اند. حتی اگر با نرم افزارها هم سر و کار نداشته باشید، قول میدهم حتماً با بازیهای کامپیوتری سر و کار داشته اید که آنها هم در واقع نرم افزار هستند.

حالا دلیلی که اینها را گفتم چیست؟ می خواهم یکبار برای همیشه پاسخ این سوال را بدهم. به نظر من نویسندۀ این کتاب خوب نتوانسته اهمیت ریاضی را نشان بدهد. با وجود کاربردهای فراوان ریاضی در زندگی بشری، عملاً پرسیدن این سوال که "ریاضی به چه دردی می خورد؟" بی معناست. امروزه زندگی بدون ریاضی عملاً یعنی بازگشت به عصر پارینه سنگی. ریاضی جزء نیازهای ضروری بشری بوده است و به همین دلیل هم هست که در طول تاریخ همیشه ردپایی از آن در زندگی بشریت جریان داشته و دارد.نمایش دیدگاه ها (5 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.