خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را

تفاوت logical address و physical address در سیستم عامل چیست

تفاوت logical address و physical address در سیستم عامل چیست

کد مطلب : 4679


آدرس منحصر به فرد یا Unique یک مکان را در memory مشخص می کند. ما دو نوع آدرس داریم که آدرس منطقی(logical address) و آدرس فیزیکی(physical address) آنها است. logical address آدرسی است که مستقیم توسط کاربر قابل مشاهده و بر عکس در physical address به صورت مستقیم توسط کاربر نمی تواند مشاهده شود. logical address مانند یک reference استفاده می شود تا بهphysical address دسترسی پیدا کند. تفاوت اساسی بین آدرس منطقی و فیزیکی این است که آدرس منطقی توسط CPU در طی اجرای برنامه تولید می شود در حالی که آدرس فیزیکی به یک مکان درmemory unit اشاره دارد.


تفاوتهای دیگر بین آدرس منطقی و فیزیکی وجود دارد که در تصویر زیر می توانید مشاهده کنید:

تفاوت logical address و physical address در سیستم عامل چیست . آموزشگاه رایگان خوش آموز

از برخی تفاوت های آنها با توجه به شکل فوق می توان به این اشاره کرد که آدرس منطقی، یک آدرس مجازی و نرم افزاری است که توسط CPU تولید می شود و physical address یک مکان را در memory unit نشان می دهد.مجموعه ای از آدرس های منطقی تولید شده توسط CPU در رابطه با یک برنامه به عنوان فضای Logical Address تلقی می شود. مجموعه ای از تمام physical addresses یی که به Logical Address ها Map شده اند تحت عنوان physical addresses تلقی می شوند. کاربر قادر به مشاهده logical address است ولی هرگز نمی تواند physical address یک برنامه را مشاهده کند. کاربر برای دسترسی به physical address از آدرس منطقی استفاده می کند و در مقابل کاربر نمی تواند بصورت مستقیم به physical address دسترسی داشته باشد. Logical Address توسط CPU تولید می شود و Physical Addres توسط MMU محاسبه می گردد.

Definition of Logical Address

آدرسی که توسط CPU آنهم هنگامی که برنامه در حال اجراست تولید می شود، به عنوان Logical Address شناخته می شود. logical address ها در واقع مجازی هستند و از نظر فیزیکی واقعا وجود ندارند از این رو بدانها Virtual Address هم می گویند. این آدرس به عنوان reference برای دسترسی به مکان فیزیکی memory استفاده می شود. به مجموعه ای از logical addresses که از منظر برنامه تولید می شود فضای Logical Address گفته می شود.
logical address به وسیله ی دستگاه سخت افزاری به نام Memory-Management Unit به physical address متناظر خود MAP می شود. متد address-binding استفاده شده توسط MMU در طول زمان کامپایل و زمان Load، آرس منطقی و فیزیکی یکسانی را تولید می کند در حالیکه در زمان run-time، متد address-binding آدرس های منطقی و فیزیکی متفاوتی را تولید می کند.

Definition of Physical Address

Physical Address یک مکان فیزیکی در مموری را مشخص می کند. MMU یا Memory-Management Unit اقدام به محاسبه physical address به logical address متناظر و منطبق را انجام می دهد. MMU همچنین از logical address برای محاسبه physical address استفاده می کند. کاربر هرگز با آدرس فیزیکی تعامل نمی کند. . در عوض، آدرس فیزیکی توسط آدرس منطقی متناظر و منطبق، توسط کاربر قابل دسترسی است. برنامه کاربر logical address تولید می کند و تصور می کند که برنامه در این logical address اجرا می شود. اما برنامه برای اجرا شدن نیاز به physical memory هم دارد از این رو، logical address قبل از استفاده از آنها باید به physical address مرتبط یا map شود.
logical address به physical address با استفاده از یک سخت افزار به نام Memory-Management Unit یا MMU مرتبط یا map می شود و مجموعه ای از تمام physical addresses های مربوط یا متناظر بهlogical addresses در فضای، Logical address فضای آدرس فیزیکی(Physical Address Space) شناخته و نامیده می شود.

نتیجه:
logical address یکreference است که از آن برای دسترسی به physical address استفاده می شود. کاربر می تواند به physical addres در memory unit با استفاده از logical address دسترسی داشته باشد.
آموزش سالیدورکز 20-2019


دیدگاه ها(1)

محمد ۱۳۹۹/۰۲/۱۶

عالی بود، مرسی

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.

لطفا پیش از ارسال دیدگاه ، به نکات زیر توجه فرمایید :

- از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید. دیدگاه ها و سوالات متفرقۀ خود را می توانید در تالارهای گفتمان خوش آموز مطرح نمایید.
- لطفاً دیدگاه های خود را با حروف فارسی تایپ کنید، دیدگاه های فینگیلیش تایید نمی شوند.
- قبل از ارسال دیدگاه حتما متن پست و نظرات سایر دوستان را بخوانید . نظرات اسپم و تکراری تایید نخواهند شد.
- نظر شما ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در این صورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید .
- لطفا انتقادات و پیشنهادات و همچنین درخواست های خود را از طریق ایمیل khoshamoz[at].hotmail.com ارسال نمایید
- چرا آموزش های سایت خوش آموز در قالب فایل pdf به صورت یکجا ارائه نمی شوند؟
- چرا برخی پرسش های کاربران پاسخ داده نمی شوند؟

آموزش های رایگان خوش آموز