خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


معرفی ابزارهایی برای اجرای CMD در چندین زبانه یا تب جدید

معرفی ابزارهایی برای اجرای CMD در چندین زبانه یا تب جدید
از ابزار Command Prompt ویندوز، بسیاری از کاربران علی الخصوص ادمین های شبکه استفاده می کنند. اگر اغلب کارها را با استفاده از این ابزار در ویندوز انجام می دهید، احتمالا در شرایطی شاید مجبور شوید که چندین پنجره CMD را به صورت همزمان باز کنید که صفحه نمایش بالطبع شلوغ خواهد شد و سوئیچ بین این پنجره ها گاها با اشتباه ممکن است همراه باشد خصوص در شرایطی که بصورت همزمان چندین کار را باید انجام دهید. احتمالا شاید دوست داشتید که پنجره های CMD تب دار می شدند و خیلی راحت بین این زبانه ها سوئیچ می کردید. یعنی همانطور که در مرورگر اینترنتی خود تب های بسیاری را همزمان باز می کنید، در CMD هم تب داشته باشید و به این ترتیب نیازی نیست برای کارهای همزمانی که قرار است با CMD صورت پذیرد، چندین CMD را باز کنید.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکارمعرفی ابزارهایی برای اجرای CMD در چندیت زبانه یا تب جدید . آموزشگاه رایگان خوش آموز

خبر خوب آن است که این کار امکان پذیر است و چگونگی انجام آن را با هم در ادامه بررسی می کنیم. البته همین Command Prompt ای که در ویندوز داریدف از این ویژگی پشتیبانی نمی کند ولی با استفاده از ابزار Windows Terminal app که در Microsoft Store موجود است، می توانید به این مهم برسید و برای دانلود و نصب این ابزار، با اکانت مایکروسافتی خود به ویندوز لاگین کنید. ضمن اینکه ویندوز 10 شما هم باید آپدیت شده باشد تا اجازه دانلود ابزار به شما داده شود. مثلا در شکل زیر به دلیل عدم بروز نبودن ویندوز، پیغام خطای زیر داده شده است:

معرفی ابزارهایی برای اجرای CMD در چندیت زبانه یا تب جدید . آموزشگاه رایگان خوش آموز

حداقل ویندوز 10 شما باید ورژن 18362 و یا بالاتر باشد.
به این لینک وارد شده و دکمه install یا Get را کلیک کنید و بدین ترتیب پیغام باز کردن Windows Store به شما نمایش داده می شود که آن را open کنید تا از طریق windows Store، مستقیما روی این برنامه قرار گیرید و نصب را انجام دهید.
برنامه را اجرا کنید و بلافاصله متوجه چند آیکون جدید در کنار نام برنامه در قسمت بالا خواهید شد. آیکون X به شما اجازه بستن تب جاری را می دهد و + هم امکان باز کردن تب جدید را فراهم می کند. فلش رو به پایین هم امکان باز کردن ابزار مورد نظرتان را فراهم می کند(Powershell یا Command Prompt).

معرفی ابزارهایی برای اجرای CMD در چندیت زبانه یا تب جدید . آموزشگاه رایگان خوش آموز

به همان سهولت و سادگی ای که تب های باز در مرورگر اینترنتی خو درا مدیریت می کنید، می توانید این تب ها را در این برنامه مدیریت کنید.

معرفی ابزارهایی برای اجرای CMD در چندیت زبانه یا تب جدید . آموزشگاه رایگان خوش آموز

Using Console For a Tabbed Terminal In Windows

روش دیگر برای تب دارد کردن ابزار CMD در ویندوز، استفاده از برنامه های Third-party است. برنامه ای به نامConsole که رایگان هم می باشد، به شما امکان می دهد CMD را به صورت تب دار در سیستم خود داشته باشید. این برنامه چندین ویژگی دیگر نسبت به برنامه Windows Terminal ارائه می دهد. ابتدای کار، لطفا Console را از این لینک دانلود کنید. یک فایل ZIP با حجم بسیار کم که باید آن را Extract کنید.
سپس فایل Console.exe را اجرا کنید.
با اجرای فایل فوق، یک Command Prompt با یک تب Console را برای شما باز خواهد کرد. برای باز کردن تب های دیگر، کافیست به منوی File رفته و گزینه New Tab را کلیک کنید. به این ترتیب تب Console2 و همین طور الی آخر باز می شوند.

معرفی ابزارهایی برای اجرای CMD در چندیت زبانه یا تب جدید . آموزشگاه رایگان خوش آموز

در ضمن، سهولت استفاده دیگری که این برنامه برای کاربران خود فراهم کرده این است که شما به راحتی می توانید برای مدیریت و کاربری بهتر، تب ها را Rename کرده و نام های دلخواه خود را بدانها تخصیص دهید.
کافیست تب مربوطه را انتخاب کرده و سپس به منوی Edit رفته و گزینه Rename Tab را کلیک کنید. فقط دقت داشته باشید که با خروج از برنامه، در System tray کنار ساعت سیستم، برنامه همچنان در حال اجرا است که برای خروج کامل باید از آنجا هم برنامه را Exit کنید.

Enable Tabbed Command Prompt Using ConEmu

ConEmu یک ابزار open-source و Free است که که به شما امکان باز کردن همزمان چندین تب Command Prompt را به صورت یکجا می دهد. پس از دانلود، فایل را extract کرده و بر حسب 32 یا 64 بیتی بودن نسخه ويندوز، فایل مربوطه را اجرا کرده و از این ابزار استفاده کنید.

معرفی ابزارهایی برای اجرای CMD در چندیت زبانه یا تب جدید . آموزشگاه رایگان خوش آموز


نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز