خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


مرتب سازی نتایج جستجو

مرتب سازی نتایج جستجو
نویسنده : امیر انصاری
یکی از ویژگی های کاربردی و مفید نرم افزار حسابداری فروشگاهی راهکار امکان "مرتب سازی نتایج جستجو" می باشد. این ویژگی به شما اجازه می دهد تا به ازاء هر کاربر تنظیمات متفاوتی در اختیار داشته باشید، در واقع هر کاربری می تواند با سلیقه خودش نحوه مرتب سازی اطلاعات موجود در فرمهای گزارشی نرم افزار را شخصی سازی نماید.نسخه رایگان نرم افزار حسابداری فروشگاهی راهکار را می توانید از لینک زیر و مستقیما از سایت تولید کننده آن دانلود نمایید.

دانلود نرم افزار حسابداری فروشگاهی رایگان راهکار

روش استفاده از ابزار مرتب سازی نتایج جستجو


در نوار ابزار فرم گزارشی مربوطه بر روی دکمه "مرتب سازی نتایج جستجو" کلیک کنید. در این مثال از فرم "اشخاص" استفاده کرده ایم.

مرتب سازی نتایج جستجو
کادر محاوره ای "مرتب سازی نتایج جستجو" مشابه تصویر زیر نمایان می شود.

مرتب سازی نتایج جستجو
در سمت راست کادر محاوره ای "مرتب سازی نتایج جستجو" کلیه فیلدهای اطلاعاتی گزارش مربوطه نمایش داده می شود. در سمت چپ نیز لیست فیلدهایی که روی آنها مرتب سازی انجام شده است نمایان می شود.

برای اینکه بر اساس یک یا چند فیلد عملیات مرتب سازی صورت پذیرد، ابتدا فیلد یا فیلدهای مربوطه را در کادر سمت راست انتخاب کنید، و سپس بر روی دکمه "افزودن به فیلدهای مرتب سازی نتایج" کلیک کنید. در این مثال ما می خواهیم بر اساس فیلد نام مرتب سازی را انجام بدهیم.

مرتب سازی نتایج جستجو
بعد از اینکه فیلد مربوطه را به لیست فیلدهای مرتب سازی اضافه کردید، فیلد مربوطه در کادر سمت چپ ظاهر خواهد شد.

مرتب سازی نتایج جستجو
حالا صفحه مرتب سازی را ببندید و در فرم مربوطه بر روی دکمه "برو" کلیک کنید. لیست اطلاعات شما بر اساس فیلد مرتب سازی که انتخاب کردید، مرتب می گردد.

مرتب سازی نتایج جستجو

مرتب سازی همزمان روی چند فیلد


شما این امکان را دارید تا همزمان روی چندین فیلد مختلف مرتب سازی را انجام بدهید، به عنوان مثال به تصویر زیر دقت کنید :

مرتب سازی نتایج جستجو
همانطور که در تصویر نیز می بینید، ما به ترتیب بر روی فیلدهای "استان"، "شهرستان" و "شهر" مرتب سازی انجام داده ایم. این بدین معنا می باشد که برنامه ابتدا بر اساس استانها اطلاعات را مرتب سازی می کند. سپس در استانهای یکسان، بر اساس شهرستان اطلاعات را مرتب می کند و سپس در شهرستان های یکسان، بر اساس شهر مرتب سازی را انجام می دهد.

تغییر ترتیب فیلدهای مرتب سازی


شما این امکان را خواهید داشت تا در هنگامی که روی چندین فیلد، به صورت همزمان مرتب سازی را انجام می دهید، ترتیب اعمال مرتب سازی را تغییر بدهید. به عنوان مثال در این مثال ما می خواهیم مرتب سازی را که به ترتیب بر اساس استان، شهرستان و شهر می باشد به شکل شهر، شهرستان و استان تغییر بدهیم.

مرتب سازی نتایج جستجو
در قسمت فیلدهای مرتب سازی "شهر" را انتخاب کنید.

مرتب سازی نتایج جستجو
بر روی دکمه "انتقال به ردیف بالاتر" کلیک کنید. همانطور که در تصویر زیر نیز می بینید، موقعیت فیلد شهر به یک ردیف بالاتر می رود.

مرتب سازی نتایج جستجو
از آنجا که می خواهیم فیلد شهر در جایگاه اول قرار بگیرد مجددا بر روی دکمه "انتقال به ردیف بالاتر" کلیک کنید، فیلد شهر به جایگاه اول می رود.

مرتب سازی نتایج جستجو
حالا تصمیم داریم تا فیلد استان را هم یک ردیف پایینتر بیاوریم. ابتدا فیلد استان را انتخاب کنید و سپس بر روی دکمه "انتقال به یک ردیف پائینتر" کلیک کنید. همانطور که در تصویر نیز می بینید، فیلد استان به جایگاه سوم می رود. حالا مرتب سازی ما بر اساس "شهر، شهرستان و استان" می باشد.

مرتب سازی نتایج جستجو

نحوه مرتب سازی


شما می توانید نحوه مرتب سازی را بین دو گزینه "صعودی" و "نزولی" تغییر بدهید. تصویر زیر محل تغییر نحوه مرتب سازی را به شما نشان می دهد.

مرتب سازی نتایج جستجو
در حالت صعودی اگر فیلد شما از نوع متنی باشد، مرتب سازی به ترتیب حروف الفبا صورت می پذیرد، بعنوان مثال حرف "الف" در اول لیست و حرف "ی" در آخر لیست قرار می گیرد، همچنین اگر متن شما لاتین باشد، حرف "a" در اول لیست و حرف "z" در آخر لیست قرار می گیرد. اگر هم فیلد شما عددی باشد، عدد "0" در اول لیست قرار می گیرد و سپس به ترتیب 1، 2، 3 و ... در ادامه قرار می گیرند.

مرتب سازی نتایج جستجو
اگر هم مرتب سازی نزولی باشد، این ترتیب دقیقا برعکس می شود، بعنوان مثال در فیلد با داده متنی، حرف "ی" در اول لیست و حرف "الف" در آخر لیست قرار می گیرد.

حذف یک فیلد از فیلدهای مرتب سازی


ابتدا فیلد مربوطه را در لیست مرتب سازی انتخاب نمایید.

مرتب سازی نتایج جستجو
بر روی دکمه "حذف از فیلدهای مرتب سازی نتایج" کلیک کنید.

مرتب سازی نتایج جستجو
فیلد مربوطه از لیست فیلدهای مرتب سازی حذف می گردد.

مرتب سازی نتایج جستجو
برای مشاهده فهرست کامل آموزشهای این دوره بر روی لینک زیر کلیک کنید :

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز