خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


آموزش پیشرفته نرم افزار Catia - وارد کردن مختصات نقاط مختلف با روش های پیشرفته

آموزش پیشرفته نرم افزار Catia - وارد کردن مختصات نقاط مختلف با روش های پیشرفته

تاريخچه نرم افزار CATIA
در سال 1969 شركتي با نام Dassault در فرانسه، دستگاهي بنام CATI براي نقشه كشي دو بعدي و ماشينكاري با كمك رايانه را پايه گذاري نمود. در سال 1975 قابليت هاي طراحي در محيط سه بعدي به آن اضافه شد. به كمك دستگاه CATI انجام پروژه ي ساخت مدل براي يك شركت هواپيما سازي كه بطور معمول به شش ماه زمان نياز داشت، در طي چهار هفته به انجام رسيد. با اين عمل، انقلابي در دنياي طراحي، ساخت و توليد ايجاد شد. در سال 1981 به طور عمومي نام آن به CATIA تبديل شد و در ژوئن همان سال شركت I.B.M آن را خريداري كرد. نسخه چهار CATIA در سال 1994 به بازار ارائه شد كه به علت حجم زياد برنامه، تنها بر روي Work Station ها قابل اجرا بود و استفاده از آن هزينه ي بالايي داشت. ويرايش پنج تحت ويندوز آن نيز در اواخر دهه نود وارد بازار شد.قابليت هاي نسخه پنج CATIA به اندازه اي بود كه كاربران نسخه هاي قبل را شگفت زده ساخت. نسخه ي پنج علاوه بر حفظ امكانات گسترده نسخه چهار، اصلي ترين مشكل كاربران نسخه چهار، يعني كاربري سخت آن را نيز بر طرف كرده بود.
در سال 1997 اين شركت براي كاربران سطح پايين خود نرم افزار Solid Works را به بازار عرضه كرد. اكنون CATIA V5 كاملا User Friendly مي باشد و به راحتي با ريزپردازنده هاي پنتيوم چهار قابل اجرا است.

ويژگي هاي اصلي نرم افزار CATIAنگهداري تاريخچه تهيه مدل (History) : اين امر سبب مي گردد تا بتوان با حداكثر قدرت به ساخت و مديريت مدل ها پرداخت. مي توان مكان عمليات را جابجا و يا آنان را موقتاً بي اثر نمود.

برخورداري از قابليت پارامتريك و فرمول پذيري :(Parametric) با اين خاصيت مي توان ابعاد يك مدل را به صورت وابسته به مقادير ديگر ترسيم نمود و در صورت تغيير در پارامترهاي اوليه، مدل به روز مي گردد.

سرعت بالا :(Real time) مشاهده ي تغييرات بصورت همزمان.

هوشمندي :(Intelligent) سبب مي گردد تا با بكارگيري الگوريتم هاي پيشرفته كمك شاياني به كاربر شود تا با حداقل عمليات به هدف مورد نظر دست يابد.

گرافيك بسيار بالا :(Advance Interface) يكي از ايراد هاي اصلي اكثر نرم افزارها، نداشتن محيط آسان و توانمند گرافيكي است. محيط كاربر پسند CATIA سبب مي گردد تا كاربر به سادگي به اهداف خود دست يابد.

از ديگر ويژگي ها ي اين نرم افزار مي توان قابليت جابجايي آسان و سريع بين محيط ها، سرعت بالاي واكنش نرم افزار در برابر عمليات صورت گرفته، مديريت بر فعاليت هاي مربوط به طراحي، خروجي با فرمت هاي مختلف، قابليت تبادل اطلاعات با ديگر نرم افزارهاي CAD و ... را برشمرد. حتي كاربر مي تواند محيط كاري دلخواه خود را با آيكون هاي مورد نياز، طراحي كند.

آموزش پیشرفته نرم افزار Catia - وارد کردن مختصات نقاط مختلف با روش های پیشرفته . آموزشگاه رایگان خوش آموز

معرفي قابليت هاي منحصر به فرد نرم افزار CATIA


نرم افزار CATIA داراي يك محيط ( Multi Document Interface - MDI ) مي باشد. يعني در زمان واحد مي توان در محيط هاي كاري مختلفي كار كرد و هر كدام از آنها در يك پنجره جدا مشاهده نمود. به عنوان مثال مي توان هم زمان كه طراحي يك قطعه انجام مي شود، در پنجره ديگري تحليل آن قطعه را تحت بارگذاري ها و شرايط كاري متفاوت مشاهده نمود ودر پنجره ديگري بطور هم زمان نحوه ي ماشين كاري و ساخت آن و خروجي هاي G-code آن را براي تهيه فايلهاي مورد نياز ماشينهاي CNC كنترل نمود و در پنجره ديگري كاركرد اين قطعه را در شرايط فيزيكي و واقعي مشاهده كرد. يعني هر تغييري در يك محيط به صورت هم زمان در ساير محيط ها اعمال مي شود. به كار بردن واژه ي مهندسي هم زمان، براي توصيف اين قسمت كاملا مناسب مي باشد. و اين به معناي توليد يكپارچه به كمك كامپيوتر است .(C.I.M)
نكته: بايد توجه داشت كه در هر لحظه تنها يك محيط فعال مي باشد و با فعال شدن هر يك از محيط ها ابزار هاي آن محيط فعال مي شود.
يكي از اساسي ترين عناصر اتوماسيون صنعتي توليد يكپارچه به كمك رايانه (C.I.M) است كه داراي سه گروه زير مي باشد:

طراحي به كمك كامپيوتر (CAD)

توليد به كمك كامپيوتر (CAM)

مهندسي به كمك كامپيوتر (CAE)

نرم افزار CATIA به ترتيب بسيار قوي و متوسط و بسيار قوي ميباشد. البته نرم افزارهاي ديگري نيز هستند كه متاسفانه در كشور ما كمتر با آنها كار مي شود ولي آنها نيز بسيار قوي مي باشند و بعضي از آنها از CATIA نيز قوي تر مي باشند مانند Pro/Engineer و Unigraphics NX. البته پيش نياز دو نرم افزار Pro/Engineer و Unigraphics NX ، نرم افزار CATIA مي باشد.

این پکیج حاصل بیش از 10 سال تجربه در زمینه صنعت و تدریس در موسسه های معتبر می باشد.
با استفاده از این پکبج آموزشی شما بدون نیاز به هیچ منبع آموزشی دیگری و کلاس های پر هزینه و زمان بر می توانید به نرم افزار کتیا مسلط شوید.
این پکیج آموزش شامل بیش از 42 ساعت آموزش می باشد که سعی شده تمامی دستورات 4 محیط Sketch ، Part ، Assembly ، Drawing همراه با مثال های پر تعداد آموزش داده شود.


ویدئوی زیر اولین فیلم آموزشی از آموزش پیشرفته نرم افزار کتیا می باشد و با جزئیات بسیار دقیق تر و عمیق تری به این نرم افزار پرداخته شده است و ضمنا دوره آموزشی مقدماتی کتیا و همچنین آموزش سریع کتیا که توسط بنده در همین وب سایت قرار گرفت، جزو دوره پیشرفته کتیا نمی باشد. برای تهیه دوره پیشرفته Catia، با شماره درج شده در ویدئوی آموزشی زیر می توانید تماس حاصل فرمایید.نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز