خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


نکاتی مهم در مورد خرید هارد دیسک

نکاتی مهم در مورد خرید هارد دیسک
هارد دیسک ها یک جزء کلیدی در کامپیوترها و سرورها هستند این طبیعی است که شما هر چند سال یکبار در صدد خرید هارد دیسک برای سیستم خود برآیید اما مطلبی که قصد عنوان آن را در این مقاله داریم این است که کدام یک از دیسک ها با توجه به تنوعی که در بازار فروش قطعات کامپیوتری و هارد دیسک ها و SSD ها وجود دارد و با توجه به نیاز شما برایتان مناسب بوده و کدام را باید خریداری کنید.


خب، خبر خوب این است که اگر از دستور العمل هایی که در ذیل آورده شده است استفاده کنید نگرانی در مورد خرید دیسک ها نخواهید داشت.

Hard Disk .VS. SSD


یک تصمیم مهم در ابتدای کار باید اتخاذ کنید و آن این که قصد استفاده از HDD ها یا همان هارد دیسک ها را دارید یا قصد استفاده از درایوهای SSD را دارید. این سوالی است که در ابتدای امر باید برای آن پاسخی داشته باشید.
SSDها یک نوع Drive مانند Flash Storage ها برای ذخیره سازی اطلاعات هستند و مکانیزم عملکردی آن مانند Flash ها است البته با HDD تفاوت های زیادی دارند. اول اینکه در کل سرعت نوشتن و خواندن اطلاعات در SSD ها بسیار بالاتر از HDD ها بوده و دوم اینکه انرژی بسیار کمتری نسبت به HDD مصرف می کنند و در نتیجه گرمای کمتری هم تولید می کنند(تقریبا95 الی 98 درصد مصرف انرژی کمتر) بعنوان مثال این Drive ها مناسب برای لب تاپ ها بوده مخصوصا وقتی که انرژی لب تاپ از باطری تامین می شود خب هم انرژی کمتر و هم گرمای کمتر. این عالی است. و سوم اینکه SSD ها هیچ گونه قطعه ویا حرکت مکانیکی ندارند و مکانیزم عملکرد آنها الکتریکی است.یدون سروصدا هستند و طول عمر بیشتری هم دارند(به نوع SSD هم بستگی دارد).

SSD ها نسبت HDD ها از ظرفیت بسیار کمتری برخوردار هستند اما با این حال باز هم از HDD ها گران تر هستند. اگر پارمتر هزینه برای شما یک عامل نگران کننده است بی شک به سراغ HDD ها بروید و آنها را تهیه و استفاده کنید و یا اگر به فضایی نیاز دارید که قرار است روی آن Backup از اطلاعات تهیه کنید یا فیلم های ضبط شده دوربین مدار بسته را روی آن ذخیره کنید باز هم از HDD ها استفاده نمایید اما اگر SSD را برای نصب و راه اندازی سیستم عامل و یا نصب و اجرای برنامه های سنگین(مثلا فتوشاپ،SQL،Solid،Catia و ...) و فایل های پرکاربرد و یا Game ها می خواهید بدون تردید از SSD ها استفاده کنید(البته از HDD ها هم می توانید استفاده کنید ولی SSD سرعت به مراتب بالاتری دارد) که گزینه بسیار مناسب تری هستند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت های SSD ها با هارد دیسک، لطفا مقاله مزایای SSD نسبت به هارد دیسک را هم مطالعه کنید.

نکاتی مهم در مورد خرید هارد دیسک . آموزشگاه رایگان خوش آموز

ولی مواردی که در کل باید در زمان خرید باید بدان دقت کنید:

اندازه و اینترفیس ارتباطی: وقتی تصمیم خود را با قطعیت اتخاذ می کنید که کدام دیسک از نوع SSD یا HDD را انتخاب کنید شما باید به مسئله Form Factor یا اندازه آن دیسک دقت کنید خوشبختانه در این زمینه تنها دو انتخاب وجود دارد و این تصمیم آسانی است چون دیسک ها یا بصورت "2.5 هستند و یا "3.5 .
البته در سیستم های خانگی و کلاینتها جای نگرانی نیست و شما می توانید از هر کدام از آنها استفاده کنید. در HDD ها اطلاعات روی دیسک های سخت یا Platter ها ذخیره می شوند و برای ذخیره اطلاعات بیشتر نیاز به هارد دیسک با ظرفیت بیشتر است به همین دلیل HDD ها بصورت "3.5 و با حداکثر ظرفیت 4TB بکار برده می شود ولی در لب تاپ ها از HDD های "2.5 استفاده می شود و حداکثر ظرفیت آنها 2TB است. از سوی دیگر اندازه SSD ها کوچکتر از HDD ها است زیرا قطعات متحرک در آن وجود ندارد. Connector یا اینترفیس ارتباطی آن هم باید مشخص باشد در گذشته هارد های IDE از ATA استفاده می کردند ولی امروزه از SATA استفاده می شود و اینترفیس های ارتباطی SSD هم به SATA متصل می شود البته برخی SSD ها هم بصورت M2 هستند.

نکاتی مهم در مورد خرید هارد دیسک . آموزشگاه رایگان خوش آموز

مشخصات و عملکرد: آیتم دیگری که باید بدان توجه کنید ظرفیت و سرعت انتقال اطلاعات است

ظرفیت HDD در کلاینتها به 4TB رسیده و SSD ها هنوز به مرز 1TB هم نرسیده اند اما در کل به ندرت پیش می آید که یک کلاینت به Drive SSD با ظرفیت بیش از 500GB نیاز دشته باشد.

تعیین Performance و عملکرد یک دیسک در سطح مصرف کننده توسط عوامل و پارامترهایی تعیین می شود. اما سرعت چرخش دیسک ها یا همان Platter ها در HDD ها بسیار مهم است هر چه تعداد دور در دقیقه(R.P.M) یک HDD بیشتر باشد نرخ انتقال اطلاعات آن HDD هم بیشتر می شود. دوستان سرعت هارد دیسک ها را تقریبا باید نادیده بگیرید مثلا گفته می شود HDD 7200 دور در دقیقه و سرعت انتقال اطلاعات 3GB/S. باید بدانید که هیچ HDD نمی تواند سرعت 3GB/S را در محیط واقعی به شما ارائه دهد ولی این را بدانید که همیشه سرعت یک هارد دیسک 7200 دور بیشتر از یک هارد دیسک 5400 دور است.

Cache Space: آیتم بعدی فضای Cache دیسک است هنگامی که HDD نیاز به انتقال اطلاعات از درایوها دارد با بهره گیری از یک فضای خاص که به حافظه Cache یا Buffer معروف است این کار را انجام می دهند(Cache با Buffer فرق دارد). هر چه این فضا بیشتر باشد Transfer اطلاعات هم بیشتر انجام می شود. HDD های امروزی Cache Size هایی با ظرفیت 8MB تا 128MB را ارائه می دهند.

Access Time: یعنی مدت زمانی که بطول می انجامد تا اطلاعات از روی دیسک خوانده شود در SSD ها که این زمان بسیار کم است

SSD = نانوثانیه

HDD = میلی ثانیه

حتی ممکن است شما دو HDD با ظرفیت یکسان و دور در دقیقه مثلا 7200 داشته باشید ولی Performance آنها متفاوت باشد. اینکه دور در دقیقه و ظرفیت هر دو HDD یکی باشد با این حال اصلا دلیل نمی شود که Performance و کارایی آنها هم یکسان باشد. پس Access Time هم عامل بسیار مهمی در انتخاب HDD ها می باشد.

طول عمر: از آنجا که HDD ها الکترو مکانیکی هستند ساییدگی و از بین رفتن اطلاعات هم در آن وجود دارد پس می توان گفت که HDD ها با هم برابر ساخته نشده اند. برخی مدل های HDD طول عمر 6 ماهه داشته و طول عمر برخی دیگر از HDD ها از 6 سال هم تجاوز می کند. این برعهده شماست که که قبل از خرید دیسک، Data Sheet مربوط به HDD یا SSD مورد نظر را در سایت تولید کننده آن به دقت مطالعه کنید و سپس اقدام به خرید آن نمایید.

SSD ها بطور متوسط 2 میلیون ساعت و HDD ها 1.5 میلیون ساعت بطور متوسط طول عمر دارند با این حال برای ذخیره سازی اطلاعات در طولانی مدت بر روی HDD ها قابل اعتماد تر هستند.

البته در کسب و کارها و شرکت ها که دارای Server و San Storage هستند قضیه متفاوت است. انتخاب دیسک برای Server و San Storage پارامترهای دیگری هم دارد و این مقاله فقط در مورد کامپیوترهای رومیزی و سیستم های خانگی مطلب تهیه شده است. در ذخیره سازی اطلاعات روی Server ها و San Storage ها باید موارد بسیاری از قبل دیده و رعایت شوند یعنی علاوه بر این موارد، آیتم های دیگری هم باید مورد بررسی قرار بگیرند.


نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز