خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


نحوه تغییر پسورد کاربر در ویندوز با استفاده از دستورات خط فرمان

نحوه تغییر پسورد کاربر در ویندوز با استفاده از دستورات خط فرمان
شما با استفاده از دستور net user در Command Prompt، قادر خواهید بود که پسورد یک یوزر یا نام کاربری خاص را عوض کنید که در ادامه در خصوص نحوه انجام اینکار با دستورات خط فرمان صحبت خواهیم کرد.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکار

How to change local user password
net user  loginid  newpassword

Syntax و شیوه نگارش دستور، مطابق چیزی است که در بالا مشاهده می کنید ولی به عنوان مثال شما کاربری با نام John دارید که با استفاده از دستورات خط فرمان قصد عوض کردن پسورد یا ست کردن پسورد جدید برای آن را دارید.
برای این منظور Command Prompt را به صورت Run as administrator اجرا کرده و سپس دستور زیر را در آن وارد کنید:

net user  John  pq12d*12@

همانطور که دیدید، به راحتی و با یک خط دستور، موفق به عوض کردن پسورد این کاربر در ویندوز شدیم.
اما یک نقطه ضعف خیلی مهم در دستور فوق وجود دارد و آنهم اینکه دستور به صورت آشکارا بوده و شما در زمان تایپ هم می توانید دستور را مشاهده کنید و اگر شخص دیگری هم کنار شما نشسته باشد، متوجه چیزی که تایپ کرده اید خواهد شد. دستور net user می تواند با قابلیت هایی که دارد، ویژگی هایی را در اختیار شما قرار دهد که اگر شخصی هم کنار دست شما نشسته، متوجه چیزی که به عنوان پسورد تایپ می کنید نشود. در این دستور، پس از وارد کردن net user و همچنین نام کاربری مورد نظرتان، باید کاراکتر * را وارد کنید. بدین ترتیب دوبار از شما رمز عبور گرفته می شود ولی چیزی در فرم CMD نمایش نمی دهد. دلیل اینکه دوبار از شما پسورد را می گیرد، این است که مطمئن باشید پسورد را درست وارد کرده اید:

net user John *

Type a password for the user:
Retype the password to confirm:
The command completed successfully.

پس از وارد کردن net user john *، باید پسورد را در مقابل Type a password for the user: وارد کنید و پس از آن Enter کرده و دوباره پسورد را در قسمت Retype the password to confirm: وارد کنید.
اگر پسورد را در هر دو مرحله به درستی وارد کرده باشید(پسوردی که تایپ می کنید، اصلا نمایش داده نمی شود و انکار که چیزی تایپ نکرده اید)، پیغام The command completed successfully را در خروجی دستور خواهید دید.

How to change domain user account password

شما با استفاده از دستور خط فرمان، می توانید پسورد را برای کاربران دامین هم تغییر دهید.

net  user  loginid  *  /domain

فرمت و Syntax دستور، بصورت فوق می باشد. به جای loginid، باید نام کاربری و با جای Domain هم باید نام دامین را جایگزین کنید و سپس Enter کنید.
سپس دوبار باید پسورد را وارد و Enter کنید. در صورت عدم دسترسی به دامین ، هنگام اجرای دستور فوق ، خطای زیر را دریافت خواهید کرد.

System error 1355 has occurred.
The specified domain either does not exist or could not be contacted.

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز