خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


TFTP چیست و چگونه می توان TFTP Server راه اندازی کرد

TFTP چیست و چگونه می توان TFTP Server راه اندازی کرد
TFTP مخفف عبارت Trivial File Transfer Protocol می باشد که اساساً برای انتقال فایل ها بین سیستم هایی که از طریق شبکه به هم متصل شده اند استفاده می شود. با راه اندازی TFTP، شما می توانید حتی از راه دور هم انتقال فایل داشته باشید ولی باید در جریان باشید که این پروتکل امنیت کافی را در این زمینه فراهم نمی کند.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکار
در این راستا از نرم افزار SolarWinds TFTP Server استفاده خواهیم کرد که با سرچ در اینترنت می توانید آن را دانلود کنید و ضمن اینکه این نرم افزار بصورت Free می باشد و نیاز به فعال سازی یا خرید لایسنس ندارد. استفاده از SolarWinds TFTP Server بسیار آسان است و به شما امکان می دهد فایلها را با اطمینان و با سرعت بالا از طریق شبکه منتقل کنید. ما همچنین توصیه می کنیم از SolarWinds TFTP Server استفاده کنید چرا که Solar یک شرکت متخصص بوده، به طور خاص نرم افزارها و Solution هایی را برای سازمان های بزرگ تهیه می کنند تا به مدیریت شبکه ها ، سیستم ها و زیرساخت های IT در آنجا بپردازند.


قبل از اینکه به اصل مطلب بپردازیم و به شما نشان دهیم چگونه TFTP Serverخود را تنظیم کنید ، موارد خاصی وجود دارد که شما باید در مورد آنها بدانید چرا که بدان ها نیاز خواهید داشت یا به عبارت بهتر، پیش نیازهایی برای نصب این برنامه در سیستم تان هستند.

Administrator account

بدیهی است که برای نصب نرم افزار در سیستم تان باید دسترسی در سطح Administrator داشته باشید. برای این منظور یا باید از اکانت پیشفرض administrator خود ویندوز استفاده کنید و یا User شما عضو گروه administrators ویندوز باشد.


SolarWinds TFTP Server

شما به یک نرم افزار TFTP در این خصوص نیاز دارید و نرم افزاری که ما در اینجا از آن استفاده خواهیم کرد، SolarWinds TFTP Server نام دارد و همانطور که گفته شد، به راحتی می توانید آن را از اینترنت دانلود کنید.

Port Forwarding

در شبکه باید پورت UDP Port 69 را در فایروال های سر راه باز کنید. برای دسترسی از بیرون از شبکه به TFTP سرور، باز هم باید NAT به گونه ای بنویسید که Request های پورت UDP Port 69، به سرور مربوطه هدایت شود.


اکنون برنامه SolarWinds TFTP Server را که دانلود کرده اید، نصب کنید. از آنجایی که نصب برنامه بسیار ساده است، از توضیحات نصب آن اجتناب می کنیم.
پس از اتمام نصب، اگر تصمیم گرفته اید از خارج از شبکه محلی خود مانند خانه یا دفتر یا هرجای دیگر به سرور TFTP دسترسی پیدا کنید ، باید اطمینان حاصل کنید که از IP Static استفاده می کنید یا IP دینامیک خود را به لیست سفید اضافه می کنید ، به طور پیش فرض TFTP Server به همه IP Address ها اجازه می دهد تا فایل ها را به کمک Port Forwarding، ارسال و دریافت کنند.
برای راه اندازی TFTP Server در نرم افزار مذکور، موارد زیر را یک به یک دنبال کنید:

ابتدا برنامه SolarWinds TFTP Server را که نصب کرده اید، اجرا کنید.
پس از اجرا مانند تصویر زیر به منوی File رفته و گزینه Configure را کلیک کنید.

TFTP چیست و چگونه می توان TFTP Server راه اندازی کرد . آموزشگاه رایگان خوش آموز

اگر تمایل به نمایش TFTP Server در System Tray یا کنار ساعت سیستم هستیدف تیک گزینه Add TFTP Server to Windows System Tray را فعال کنید.
TFTP-Root فولدری است که در درایو C یا درایو ویندوز پساز نصب برنامه ایجاد می شود و ایل های دریافتی در این مکان ذخیره می شود که در صورت نیاز با کیک دکمه Browse می توانید مکان دیگری را مشخص کنید.

TFTP چیست و چگونه می توان TFTP Server راه اندازی کرد . آموزشگاه رایگان خوش آموز

سپس به تب Security بروید تا برخی محدودیت ها را اعمال کنیم.
اگر فقط قصد ارسال فایل را دارید، گزینه Send files را انتخاب کنید و متقابلا اگر هم که قصد فقط دریافت فایل را دارید، گزینه Receive files انتخاب شود و اگر درصدد ارسال و دریافت فایل هستید، گزینه Send and Receive files را مانند تصویر زیر فعال کنید.

TFTP چیست و چگونه می توان TFTP Server راه اندازی کرد . آموزشگاه رایگان خوش آموز

SolarWinds TFTP Server به منظور امنیت بیشتر، ویژگی ای را در برنامه قرار داده که بتوانید IP های خاصی را معرفی کنید که از طریق آنها بتوان ارسال و دریافت فایل را انجام داد. بصورت پیشفرض همه IP ها می توانند مبادرت به این کار داشته باشند ولی اگر درصدد هستید که این امکان را فقط برای ip های خاصی تنظیم کنید، گزینه Only allow the following IP address to send/receive files را فعال کرده و دکمه Add را کلیک کنید.

TFTP چیست و چگونه می توان TFTP Server راه اندازی کرد . آموزشگاه رایگان خوش آموز

حال رنج IP مورد نظرتان را وارد و ok کنید.

TFTP چیست و چگونه می توان TFTP Server راه اندازی کرد . آموزشگاه رایگان خوش آموز

اگر رنج های IP مختلفی دارید، باز هم دکمه Add را کلیک کرده و رنج های بعدی را به همین صورت که مشاهده کردید، به لیست خود اضافه کنید.

TFTP چیست و چگونه می توان TFTP Server راه اندازی کرد . آموزشگاه رایگان خوش آموز

خب، اکنون پیکربندی TFTP Server به همین صورتی که مشاهده کردید، در برنامه مذکور انجام شد.
حالا وقت استفاده از برنامه است. فقط به این نکته مجدد توجه داشته باشید که برای استفاده از TFTP Server از خارج شبکه داخلی، باید Port Forward روی پورت 69 روی مودم یا فایروال و یا روتر خود ایجاد کنید.

Installing TFTP Client

حالا باید برنامه TFTP Client را در سیستم تان نصب کنید تا بتوانید به TFTP Server متصل شده و از آن استفاده کنید. برای نصب برنامه کلاینت، فرم Run را اجرا کرده دستور optionalfeatures را وارد و Enter کنید. بدین ترتیب فرم Windows Features باز خواهد شد.
در این فرم مانند تصویر زیر، آیتم TFTP Client را یافته و تیک آن را فعال و OK کنید.

TFTP چیست و چگونه می توان TFTP Server راه اندازی کرد . آموزشگاه رایگان خوش آموز

در نظر داشته باشید که Feature فوق باید در سیستم های کلاینت نصب شود. حال باید منتظر بمانید تا عملیات نصب با موفقیت به اتمام برسد.

Configuring Firewall to Allow TFTP

حالا باید فایروال ویندوز را برای مجاز شناختن ترافیک TFTP پبکربندی کنید. برای این منظور یا باید Firewall ویندوز را به طور کامل off کنید و یا اینکه پیکربندی لازم را انجام دهید تا این ترافیک مجاز شناخته شود.


پیکربندی فایروال ویندوز، هم سرور و در کلاینت ها باید انجام شود و توجه داشته باشید که پورت 69 و پروتکل UDP است.

Transferring Files using TFTP

سرانجام پس از نصب TFTP client، و پیکربندی Port Forwarding برای پورت UDP 69 اکنون همه چیز برای استفاده از برنامه مهیا است.
اما قبل از استفاده، باید مطمئن شوید که برنامه در سرور در حال اجرا می باشد.
حالا Command Prompt را باز کرده و با کمک Syntax یر اماده انتقال و یا دریافت فایل از TFTP Server خواهید بود.

Tftp -i [server IP address] [GET or PUT] [path of file]

لطفا به مثال زیر دقت کنید:

Tftp -i 192.168.1.4 put Z:\hello.txt

TFTP چیست و چگونه می توان TFTP Server راه اندازی کرد . آموزشگاه رایگان خوش آموز

همانطور که مشاهده می کنید، از دستور put برای ارسال فایل به TFTP Server استفاده شده است. خب، حالا برای دریافت فایل باید از دستور Get استفاده کنید و ضمن اینکه در مسیری که در TFTP Server مشخص کرده اید، باید فایل موجود باشد.
من در این مورد، به صورت دستی یک فایل را در فولدر TFTP-Root که در درایو C است، ایجاد می کنم و سپس با استفاده از دستور Get فایل را از TFTP Server در سیستم کلاینت کپی می کنم.

Tftp -i 192.168.1.4 get Bigant.pdf

TFTP چیست و چگونه می توان TFTP Server راه اندازی کرد . آموزشگاه رایگان خوش آموز

فایل هایی که با دستور فوق از سیستم سرور در سیستم خودتان کپی می کنید، در مسیر C:\Windows\System32 قرار می گیرد.
نکته آخر اینکه اگر از شبکه بیرونی قصد ارتباط به TFTP Server را دارید، بدیهی است که باید IP Public مقصد را وارد کرده ضمن اینکه پورت 69 را هم باید در دستور قید کنید:

Tftp -i 39.43.126.2:69 put E:\hello.txt


نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز