خوش آموز اولین و تنها سایت آموزشی %100 رایگان ایران با 5560 آموزش متنی، تصویری و ویدئویی

چگونگی ایجاد یک تقویم (Calendar) در اکسل

چگونگی ایجاد یک تقویم (Calendar) در اکسل

کد مطلب : 3687 PDF

در این آموزش چگونگی ایجاد یک تقویم (Calendar) در اکسل را خواهید دید. اگر شما عجله دارید، می توانید فقط فایل آماده این آموزش را از انتهای صفحه دانلود کنید.

دوره آموزش رایگان ریاضی پایه و جبر

توجه: دستورات موجود در مثال زیر، چگونگی فرمت دهی به برگه ها را بیان نمی کند. فرض ما بر این است که شما می دانید چگونه font sizes (اندازه فونتها)، font styles (سبک فونتها)، insert rows and columns (افزودن ردیف و ستون)، borders (افزودن حاشیه)، background colors (رنگ زمینه) و کارهایی از این قبیل را انجام بدهید.

تصویر زیر ماه January سال 2020 را در تقویم ما نشان می دهد.

چگونگی ایجاد یک تقویم (Calendar) در اکسل
سوال بزرگ اینست که: چگونه به اکسل بگوییم ماه January سال 2020 از روی Wednesday (چهارشنبه) آغاز می شود؟

ابتدا، برای اینکه درک فرمولها برای ما ساده تر شوند، نامهای زیر را ایجاد کرده ایم.

چگونگی ایجاد یک تقویم (Calendar) در اکسل
توضیح: تاریخ ها به شکل عدد در اکسل ذخیره می شوند و در واقع با شمارش تعداد روزها از تاریخ 0 January سال 1900 ایجاد می شوند. تابع Date عددی را که معادل آن تاریخ می باشد بر می گرداند. تابع Date سه آرگومان قبول می کند، year و month و day. تابع WEEKDAY یک عدد بین 1 (Sunday) تا 7 (Saturday) را که نمایانگر روز هفته می باشد، بر می گرداند. برای مثال، تاریخ 1 January سال 2020 برابر با عدد 43831 می باشد. این تاریخ در روز Wednesday (چهارشنبه) می باشد. به عبارت دیگر:
=DATE(CalendarYear,1,1) = 43831
=WEEKDAY(DATE(CalendarYear,1,1)) = 4
در نتیجه:
JanOffset =  43831 - 4 = 43827

بیایید نگاهی به فرمول موجود در سلول B4 بیندازیم.

چگونگی ایجاد یک تقویم (Calendar) در اکسل
توضیح: JanOffset+1 چیزی بیشتر از یک تاریخ نمی باشد. در واقع، برابر با (1-4) روز قبلتر از تاریخ 1 January سال 2020 می باشد. این فرمول بررسی می کند که اگر سال این تاریخ برابر با CalendarYear باشد و ماه آن برابر با January باشد. در صورت صحیح بودن، تاریخ مربوطه برگردانده شود و در غیر اینصورت یک متن خالی ("") بازگردانده شود.

بیایید نگاهی به فرمول موجود در سلول E4 بیندازیم.

چگونگی ایجاد یک تقویم (Calendar) در اکسل
توضیح: JanOffset+4 چیزی فراتر از یک تاریخ نمی باشد. در واقع، برابر با (4-4) روز قبل از تاریخ 1 January سال 2020 می باشد. در واقع اولین روز سال می باشد! این فرمول بررسی می کند که اگر سال این تاریخ برابر با CalendarYear باشد و ماه آن برابر با 1 January باشد. در اینصورت اکسل تاریخ را برگرداند.

ما فرمت را به day format تغییر دادیم تا تنها روز ماه را نمایش بدهد.

چگونگی ایجاد یک تقویم (Calendar) در اکسل
توجه: به روش مشابهی می توانید فرمولهایی را برای بقیه روزهای ماه January و سایر ماههای سال ایجاد کنید. این ابزار تقویم (Calendar) به شما امکان می دهد تا تقویمی را برای تمامی سالها ایجاد کنید!


دانلود فایل اکسل


فایل اکسل این مثال را می توانید از لینک زیر دانلود کنید:

دانلود فایل اکسل

توجه: در اینجا می توانید آموزش جامع و کامل اکسل 2016 از مبتدی تا پیشرفته را بیابید: دوره رایگان آموزش جامع اکسل 2016 از مقدماتی تا پیشرفتهنویسنده : امیر انصاری

دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

آموزش اکسل 2016