خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


17. آموزش SQL Server به زبان ساده. کار با جداول مرتبط شده با یکدیگر

17. آموزش SQL Server به زبان ساده. کار با جداول مرتبط شده با یکدیگر
نویسنده : امیر انصاری
وقتی در اس کیو ال سرور جداول را به یکدیگر مرتبط می کنید، کار با جداول نسبت به وضعیت معمول که ارتباطی در میان نمی باشد کمی متفاوت تر می شود. نحوه ورود داده ها به این جداول و همینطور نحوه بازیابی اطلاعات مرتبط با یکدیگر با حالت معمول که صرفا با یک جدول کار می کنید متفاوت می باشد. در این آموزشها به این تفاوتها می پردازیم.نحوه ورود داده به یک جدول دارای ارتباط کلید خارجی


در آموزش قبل بین جدول تماسها (PhoneBook) و جدول جنسیت (MaleOrFemale) ارتباط برقرار کردیم. در جدول تماسها (PhoneBook) فیلدی با نام MaleOrFemale_ID ایجاد کردیم، این فیلد قرار است تا جنسیت یک شخص را در خودش نگهداری کند. اما نوع داده این فیلد را یک نوع داده عددی انتخاب کردیم. حالا سوالی که ممکن است پیش بیاید اینست که چگونه مرد یا زن بودن را که یک متن می باشد در این فیلد عددی وارد کنیم؟

پاسخ اینست که ما دیگر قرار نیست کلمه مرد یا زن را در آن وارد نماییم. زیرا اینها را یکبار قبلا در جدول جنسیت وارد نموده ایم و از اینرو در فیلد MaleOrFemale_ID صرفا شناسه آنها را وارد خواهیم کرد. شناسه ما فیلد کلید اولیه می باشد که نامش را RowID گذاشته ایم. بیایید ابتدا یک نگاهی به داده های جدول جنسیت بیندازیم.

17. آموزش SQL Server به زبان ساده. کار با جداول مرتبط شده با یکدیگر

همانطور که میبیند شناسه "مرد" عدد 1 می باشد و شناسه "زن" عدد 2 می باشد. پس با این حساب در جدول تماسها (PhoneBook) به جای مرد عدد 1 و به جای زن عدد 2 را قرار می دهیم. تصویر زیر نحوه این کار را نشان می دهد. ما برای اینکه زن هم در داده های ما باشد یکی دو رکورد دیگر هم اضافه کرده ایم که شما هم برای اینکه با مثالها پیش بروید این رکوردها را به جدولتان اضافه نمایید.

17. آموزش SQL Server به زبان ساده. کار با جداول مرتبط شده با یکدیگر

همانطور که در تصویر بالا نیز می بینید، برای اشخاصی که مرد هستند مقدار 1 و برای زنها مقدار 2 را در جدول تماسها وارد نمودیم.

اعتبار سنجی اتوماتیک داده های دارای کلید خارجی توسط SQL Server


وقتی برای فیلدی که با یک جدول دیگر مرتبط شده است مقداری را وارد می کنیم، باید الزاما مقادیری را وارد کنیم که در آن جدول اصلی موجود باشند. بعنوان مثال الان در اینجا ما برای فیلد MaleOrFemale_ID تنها مجاز به وارد کردن مقادیر 1 و 2 هستیم و اگر بخواهیم مقداری غیر از اینها را وارد کنیم SQL Server بصورت هوشمند جلوی این حطای ما را می گیرد.

برای درک این مساله سعی کنید در یکی از ردیف ها مقدار 3 را برای جنسیت وارد کنید، سپس اینتر کنید.

17. آموزش SQL Server به زبان ساده. کار با جداول مرتبط شده با یکدیگر

همانطور که در تصویر بالا می بینید اس کیو ال سرور اجازه ورود مقدار 3 را به ما نمی دهد و با پیغامی ما را مطلع می کند که وارد کردن این مقدار (در اینجا یعنی عدد 3) برای فیلد جنسیت، قابل قبول نمی باشد و با رابطه کلید خارجی که برای این فیلد معرفی کرده اید در مغایرت می باشد.


آموزش قبلی : 16. آموزش SQL Server به زبان ساده. ارتباط بین جداول در SQL Server

آموزش بعدی : 18. آموزش SQL Server به زبان ساده. نحوه بازیابی اطلاعات از جداول مرتبط با یکدیگرنمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.