خوش آموز اولین و تنها سایت آموزشی %100 رایگان ایران با 5571 آموزش متنی، تصویری و ویدئویی

مختصر کردن اعداد با نماد علمی (Scientific Notation)

مختصر کردن اعداد با نماد علمی (Scientific Notation)

کد مطلب : 4446 PDF

دانشمندان معمولاً با اندازه گیری های خیلی کوچک یا خیلی بزرگ کار می کنند - فاصله تا کهکشان بعدی، اندازۀ اتُم، جرم کرۀ زمین، تعداد سلول های باکتری موجود در باقیماندۀ یک غذای چینی. برای صرفه جویی در زمان و فضا - و برای اینکه انجام محاسبات ساده تر شود - مردم نوعی مختصر نویسی ایجاد کرده اند که آن را نماد علمی (scientific notation) می نامند.

دوره آموزش رایگان ریاضی پایه و جبر

نماد علمی (Scientific notation) از دنباله ای از اعداد استفاده می کند که به عنوان توان های ده (powers of ten) شناخته می شوند، که در فصل 2 آنها را معرفی کردیم:

مختصر کردن اعداد با نماد علمی (Scientific Notation)
در این دنباله هر عدد 10 برابر عدد قبلی اش می باشد.

کار کردن با توان های ده آسان می باشد، مخصوصاً هنگام ضرب و تقسیم، چرا که شما فقط لازم است صفر اضافه کنید یا حذف کنید، و یا اینکه مکان ممیز اعشاری را تغییر مکان بدهید. همچنین نمایش آنها در شکل توانی (exponential) آسان می باشد:

مختصر کردن اعداد با نماد علمی (Scientific Notation)
نماد علمی یک سیستم سودمند برای نوشتن اعداد خیلی بزرگ و خیلی کوچک می باشد، بدون اینکه مجبور باشیم یک دستۀ بزرگ 0 را در کنار عدد بنویسیم. نماد علمی هم از اعداد اعشاری و هم از توان ها استفاده می کند (اگر می خواهید با اعداد اعشاری کمی تجدید خاطره کنید، فصل 11 را ببینید). در این فصل، این شیوۀ قدرتمند نگارش اعداد را به شما معرفی می کنم. همچنین "مرتبۀ بزرگی" (order of magnitude) یک عدد را به شما معرفی می کنم. در نهایت چگونگی ضرب کردن اعدادی که به شکل نماد علمی نوشته شده اند را به شما نشان می دهم.نویسنده : امیر انصاری

دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

دوره آموزشی رایگان ریاضی پایه و پیش جبر