خوش آموز اولین و تنها سایت آموزشی %100 رایگان ایران با 6064 آموزش متنی، تصویری و ویدئویی

دایره در مثلثات

دایره در مثلثات

کد مطلب : 5645 PDF

دایره ای که شما بیشتر در مثلثات استفاده می کنید دارای مرکزی در مبدأ مختصات و شعاع \(1\) می باشد، و به آن دایرۀ واحد (unit circle) می گویند. این شعاع \(1\) در یک دایره، هنگامی که در نهایت \(1\) در مخرج یک کسر قرار می گیرد، محاسبات را بسیار ساده تر می کند. در مثلثات، کسرها و دایره ها به نوعی در هم آمیخته شده اند ـــ البته به روشی خوب. اما شما همچنین دایره های بسیار سودمند دیگری را هم دارید که می توانید در نظر بگیرید. دایره های دیگر دارای شعاع ها و مرکز های متفاوتی می باشند، اما هر کدام کاربردهای خاص خودشان را دارند. با این حال، هر گاه که میسر باشد، دایرۀ واحد، دایرۀ مورد انتخاب می باشد.

دوره آموزش رایگان ریاضی پایه و جبر

قرار دادن مرکز دایره ها در مبدأ


دو ویژگی که یک دایره را تعریف می کنند مرکز آن و شعاع آن می باشد. مرکز به شما می گوید آن دایره در کجای نمودار قرار گرفته است؛ شعاع می گوید این دایره چقدر بزرگ است. این موقعیت به لحاظ مختصات ها در صفحۀ مختصات می باشند، و آن اعداد منجر به معادلۀ آن دایره می شوند. مقادیر متغیرهای \(x\) و \(y\) نشان دهندۀ مختصات های تمامی نقاطی که بر روی دایرۀ واقعی قرار گرفته اند، می باشد. شکل استانداردِ معادلۀ دایره ای که در مبدأ قرار گرفته است برابر با \(x^2+y^2=r^2\) می باشد، که در آن \(r\) نشان دهندۀ شعاع این دایره می باشد. بنابراین معادلات دایره ها با شعاع \(2\)، \(3\) ، \(4\)، و \(5\)، به ترتیب عبارت از \(x^2+y^2=4\)، \(x^2+y^2=9\)، \(x^2+y^2=16\)، و \(x^2+y^2=25\) می باشند.

به همین ترتیب یک دایره با شعاع \(1\) دارای معادلۀ \(x^2+y^2=1\) می باشد. این دایرۀ واحد به طور گسترده ای در ریاضیات مورد استفاده قرار می گیرد: این شعاع \(1\) برای فرمول تبدیل درجه ها به رادیان ها بسیار مناسب است، هنگام یافتن طول کمان شسته و رفته و زیبا است، و دایرۀ واحد را برای استفاده در اثبات ویژگی ها یا قضایای ریاضی تبدیل به ساده ترین روش می سازد.

مرکزهای سرگردان


دایره ها مجبور نیستند که دارای مرکزی در مبدأ مختصات باشند. شکل استاندارد معادلۀ دایره ای که شعاع آن \(r\) می باشد و مرکز آن در \((h,k)\) قرار دارد، برابر با \((x-h)^2 + (y-k)^2 = r^2\) می باشد، که در آن \(x\) و \(y\) نشان دهندۀ مختصات های تمامی نقاط قرار گرفته بر روی محیط آن دایره می باشند. بنابراین، معادلۀ دایره ای که مرکز آن در \((3,-2)\) قرار دارد و شعاع آن \(9\) می باشد، برابر با \((x-3)^2+(y+2)^2=81\) می باشد.

نکات فنی: توجه داشته باشید که اگر مرکز این دایره در این فرمول را برابر با \((0,0)\) قرار دهید، به \((x-0)^2+(y-0)^2=r^2\) یا \(x^2+y^2=1\) می رسید، که همان معادلۀ دایره ای که مرکزش در مبدأ قرار گرفته است می باشد. این شکل برای همۀ دایره ها درست کار می کند!

نویسنده : امیر انصاری

دیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

لطفا پیش از ارسال دیدگاه ، به نکات زیر توجه فرمایید :

- از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید.
- لطفاً دیدگاه های خود را با حروف فارسی تایپ کنید، دیدگاه های فینگیلیش تایید نمی شوند.
- قبل از ارسال دیدگاه حتما متن پست و نظرات سایر دوستان را بخوانید . نظرات اسپم و تکراری تایید نخواهند شد.
- نظر شما ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در این صورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید .
- چرا آموزش های سایت خوش آموز در قالب فایل pdf به صورت یکجا ارائه نمی شوند؟
- چرا برخی پرسش های کاربران پاسخ داده نمی شوند؟
- لطفا انتقادات و پیشنهادات و همچنین درخواست های خود را از طریق ایمیل khoshamoz[at].hotmail.com ارسال نمایید

مشکل نمایش فرمول های ریاضی در مرورگر کروم: از تاریخ 1398/06/15 و از بروز رسانی نسخۀ 76.0.3809.132 مرورگر کروم، یک باگ در نمایش فرمول های ریاضی در این مرورگر پیدا شده است که به سازندۀ کروم گزارش شده است. تا زمان رفع این مشکل برای مشاهدۀ صحیح آموزش های دارای فرمول های ریاضی از مرورگرهای فایرفاکس و مایکروسافت ادج استفاده نمایید.
دوره آموزشی رایگان مثلثات