خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


آموزش برنامه نویسی اکسل : VBA چه کارهایی می تواند انجام بدهد؟

آموزش برنامه نویسی اکسل : VBA چه کارهایی می تواند انجام بدهد؟
نویسنده : امیر انصاری
هر کدام از شما که مشغول گذراندن این دورۀ آموزشی هستید قطعاً اکسل را به منظورهای مختلفی مانند بودجه بندی مالی، پیش بینی، تحلیل داده های علمی، ایجاد فاکتورها، ایجاد نمودار برای مشاهدۀ پیشرفت تیم فوتبال مورد علاقۀ تان و ... مورد استفاده قرار می دهید. یک چیز که همۀ گذراندگان این دوره در آن اشتراک دارند اینست که نیاز به اتوماتیک سازی فرآیندهای تکراری و زمان بر و یا کارهایی که انجام دستی آنها سخت می باشد، دارند. اینجاست که VBA وارد می شود.

آموزش سالیدورکز 20-2019خبر خوب اینست که برای استفاده از VBA نیازی ندارید تا یک برنامه نویس حرفه ای در سطح جهانی شوید. بسیاری از دستورات VBA در دسترس شما قرار دارند و همچنانکه در طول این دورۀ آموزشی خواهید دید استفاده از این دستورات برای شخصی سازی کارهای روزانه شما نسبتاً ساده می باشد.

هر چیزی را که شما در اکسل به صورت دستی می توانید انجام بدهید با VBA قابل انجام می باشد، با این تفاوت که بسیار سریعتر می باشد و در عین حال ریسک خطاهای انسانی در آن به حداقل می رسد. خیلی از چیزهایی را هم که اکسل به صورت دستی امکان انجام آن را به شما نمی دهد، با VBA قابل انجام می باشد. در ادامه طی مثال هایی برخی از کارهای مفیدی که با VBA قابل انجام می باشند ارائه شده اند.

اتوماتیک کردن کارهای زمان بر


اگر شما نیاز به ایجاد یک گزارش هفتگی یا ماهیانه فروش یا هزینه ها و ... برای رئیستان داشته باشید، می توانید این کار را با یک ماکرو بدون صرف هیچ زمانی انجام بدهید، و نیاز نیست تا جلوی رئیستان بلرزید. حتی اگر داده های اصلی شما تغییر کند نیازی نیست تا نگران چیزی باشید و کافیست تا ماکرو را مجدداً اجرا کنید!

اتوماتیک کردن کارهای تکراری


وقتی با کارهایی مواجه می شوید که نیاز دارید تا روی تمام برگه های (worksheet) فایل اکسل (workbook) شما انجام شوند، یا روی تمام فایل های اکسل موجود در یک پوشه انجام شوند، شما می توانید با ایجاد یک ماکرو آن کار را در تمامی این موارد به سادگی انجام بدهید. در مورد جزئیات چگونگی انجام این کارها در طول این دوره بیشتر خواهید دانست.

اجرای اتوماتیک یک ماکرو در صورتی که کار دیگری انجام گردد


در بعضی موقعیت ها، ممکن است بخواهید که یک ماکرو به صورت اتوماتیک اجرا گردد، در این وضعیت دیگر در مورد اجرای آن ماکرو نگرانی نخواهید داشت. برای مثال، برای اینکه به صورت اتوماتیک یک جدول چرخشی (pivot table) را در زمانی که منبع داده آن تغییر می کند، رفرش کنید، شما می توانید با استفاده از VBA تغییرات حاصله در منبع دادۀ مربوطه را مانیتور کنید و بدین وسیله اطمینان حاصل خواهید کرد که جدول چرخشی (pivot table) شما همواره نتایج بلادرنگی (real-time) را به شما نشان می دهد. این کار برنامه نویسی رویدادگرا (event programming) نامیده می شود که در طول این دوره جزئیات آن را خواهید دانست.


آموزش قبلی : آموزش برنامه نویسی اکسل : تاریخچه مختصری از VBA

آموزش بعدی : آموزش برنامه نویسی اکسل : آشنایی با کاربردهای بیشتر VBAدیدگاه ها(0)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.

لطفا پیش از ارسال دیدگاه ، به نکات زیر توجه فرمایید :

- از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید. دیدگاه ها و سوالات متفرقۀ خود را می توانید در تالارهای گفتمان خوش آموز مطرح نمایید.
- لطفاً دیدگاه های خود را با حروف فارسی تایپ کنید، دیدگاه های فینگیلیش تایید نمی شوند.
- قبل از ارسال دیدگاه حتما متن پست و نظرات سایر دوستان را بخوانید . نظرات اسپم و تکراری تایید نخواهند شد.
- نظر شما ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در این صورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید .
- لطفا انتقادات و پیشنهادات و همچنین درخواست های خود را از طریق ایمیل khoshamoz[at].hotmail.com ارسال نمایید
- چرا آموزش های سایت خوش آموز در قالب فایل pdf به صورت یکجا ارائه نمی شوند؟
- چرا برخی پرسش های کاربران پاسخ داده نمی شوند؟


دوره رایگان آموزش جامع برنامه نویسی اکسل (VBA) از مقدماتی تا پیشرفته

دوره رایگان آموزش جامع برنامه نویسی اکسل (VBA) از مقدماتی تا پیشرفته