خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


آشنایی با نرم افزار SolarWinds Network Performance Monitor یا NPM

آشنایی با نرم افزار SolarWinds Network Performance Monitor یا NPM
SolarWinds یکی از برجسته ترین تولید کنندگان نرم افزارهای مدیریت فناوری اطلاعات در جهان است(در آستین، تگزاس). SolarWinds Network Performance Monitor یا SolarWinds NPM یکی از محصولات اصلی آن است. این سیستم مانیتورینگ بر سلامت دستگاه های متصل به شبکه تمرکز دارد. SolarWinds NPM روی Vendor هعا یا برندهای مختلفی از جمله، سیسکو، مایکروسافت، لینوکس و بسیاری دیگر می تواند مانیتورینگ داشته باشد و به اصلاح با آنها سازگار است.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکار
NPM دارای داشبوردی با کنترل ها و امانات جامع است است که می تواند به شما در سفارشی سازی Viewی خود در مورد داده های شبکه و همچنین فیلتر کردن Event های گزارش شده توسط سیستم کمک کند. این سیستم واقعا انعطاف پذیری بالایی دارد و برای هر شبکه ای می تواند مناسب باشد.


SolarWinds طیف وسیعی از سیستم های مدیریت زیرساخت را تولید می کند و همه اینها، از جمله Network Performance Manager یا NPM، بر روی یک پلت فرم مشترک به نام Orion اجرا می شوند و در صورت تهیه پکیج بصورت یکجا، این برنامه ها می توانند با هم تعامل داشته باشند.
در سیستم مانیتورینگ شبکه باید به چه نکاتی توجه کرد؟
نرم افزار SolarWinds Network Performance Monitor بر اساس یکسری معیارها و پارمترها بررسی شده است که در ذیل می توانید آنها را بخوانید:
رابط کاربری آسان که شامل مسیرهای دقیق به همراه گراف ها و چارت ها می شود.
متدی برای استفاده از پروتکل Simple Network Management Protocol یا SNMP برای جمع آوری اطلاعات وضعیت دستگاه های شبکه.
Alert یا هشدارهایی برای اطلاع در صورت مشاهده مشکل دستگاه.
هشدارهایی برای نزدیک شدن به کمبود منابع.
اعلان هایی که هشدارها را از طریق پیامک و ایمیل ارسال می کنند.

نرم افزار Network Performance Monitor به عنوان یک پکیج ثابت فروخته می شود. پکیج های متفاوت با کارکردهای متفاوتی وجود ندارد. ولی عواملی در قیمت آن تاثیرگذار است.
اندازه شبکه توسط عاملی به نام Elements یا عناصر شبکه ارزیابی و قضاوت می شود. شمارش این عناصر بر میزان هزینه ای که برای تهیه license این نرم افزار باید پرداخت کنید، کمک می کند. این عناصر عبارتنداز:
Interfaces: شامل پروت های سوئیچ هم بصورت فیزیکی و هم بصورت مجازی(مانند VLAN ها) است.
Nodes: این به معنی شمارش تجهیزات شبکه مانند سوئیچ ها، روترها، Access Point ها و سرورها است.
Volumes: اشاره به logical disk ها یا دیسک های منطقی که شما مانیتور می کند، دارد.

پس از اینکه auditing یا ممیزی روی شبکه خود برای بدست آوردن عناصر می کنید، آن را به عدد لایسنس بالاتر گرد کنید. مثلا جدول لاینس ها به شرح زیر است. مثلا اگر 120 عنصر در شبکه دارید، باید آن را به 250 گرد کنید.

آشنایی با نرم افزار SolarWinds Network Performance Monitor یا NPM
همه این لایسنس ها دارای ویژگی های یکسانی هستند و خرید لایسنس به شما این مجوز را می دهد که برای همیشه از نرم افزار نظارت بر شبکه استفاده کنید و ظرفیت آن محدود به حداکثر تعداد عناصر مجاز با لایسنس انتخاب شده خواهد بود. اگر شبکه شما بیش از محدوده ای که برای آن هزینه کرده اید بزرگ شود، باید لایسنس خود را ارتقا دهید. قیمت آن شامل یکسال پشتیبانی و نگهداری می باشد. تعمیر و نگهداری بروزرسانی ها و patch های نرم افزار را که در اولین سال استفاده منتشر می شوند دسترسی می دهد. پس از پایان سال اول، باید هزینه ای سالانه برای ادامه نگهداری و پشتیبانی پرداخت کنید.

کارکرد نرم افزار Network Performance Monitor بر اساس پروتکل Simple Network Monitoring Protocol یا SNMP است. SNMP به یک کنترل کننده مرکزی نیاز دارد که NPM نقش این کنترل کننده مرکزی را بر عهده دارد.
SNMP controller با تمام agent های نصب شده بر روی دستگاه های شبکه شما ارتباط برقرار می کند. لازم نیست معرفی دستگاه ها را با معرفی کردن IP های آنها انجام دهید زیرا سیستم NPM از پیام های SNMP برای کشف همه آن Agent ها استفاده می کند. سپس شناسه های هر دستگاه بر روی داشبورد نشان داده می شود.

آشنایی با نرم افزار SolarWinds Network Performance Monitor یا NPM
صفحه اصلی داشبورد داده های تجمیعی را در اختیار شما قرار می دهد، اما همچنین لیستی از دستگاه هایی را که امکان بررسی وضعیت فعلی آن Node را دارند، دریافت می کنید. عضویت شبکه به طور مرتب بروزرسانی می شود، بنابراین اگر دستگاهی را اضافه، حذف، تغییر نام یا جابجا کنید، این تغییرات بدون دخالت دستی در داده های NPM منعکس می شود.

وظیفه اصلی SolarWinds NPM جمع آوری اطلاعات از SNMP agents در مورد وضعیت همان دستگاهی است که روی آن فعال هستند. جمع آوری این داده ها هدف اصلی مانیتورینگ شبکه می باشد. اطلاعات به راحتی از طریق داشبورد قابل دسترسی است که عناصر گرافیکی و رنگ ها را برای برجسته کردن وضعیت تجهیزات شبکه یکپارچه می کند.

آشنایی با نرم افزار SolarWinds Network Performance Monitor یا NPM
قابلیت دیگر SNMP Trap می باشد. به جای اینکه پیغام ها مکررا ارسال شود، مواردی تعریف می شود که در صورت وجوب آن، این پیام ها ارسال می شوند. Network Performance Monitor بلافاصله این alert ها در داشبورد نمایش می دهد. وضعیت کلی شبکه را می توان به عنوان alert های سفارشی تنظیم کرد. شما می توانید گزارشات کم اهمیت، غیر بحرانی یا پیش پا را فیلتر کنید.

آشنایی با نرم افزار SolarWinds Network Performance Monitor یا NPM
نحوه رفتار هشدارها را می توان فیلتر و مرحله بندی کرد تا هشدارهای غیر بحرانی به log file ها وارد شوند. داشبورد به شما این امکان را می دهد که در صورت بروز برخی شرایط هشدار ، برنامه های خارجی را اجرا کنید. همچنین می توانید اکانت های ایمیل را که باید از هشدارهای داده شده مطلع شوند، معرفی کنید و این اعلان ها را می توان با پیامک نیز ارسال کرد. این قابلیت ها به شما امکان می دهد برخی از پاسخ ها را به صورت خودکار انجام دهید و همچنین اطلاعات را به مسئولان دستگاه های خاص هدایت کنید. بنابراین ، اگر یک قرارداد سرویس(Service agreement) با یک طرف خارجی دارید، می توانید اعلان خرابی تجهیزات را مستقیماً به Help Help آن شرکت ارسال کنید و در زمان برقراری تماس و انتظار در صف صرفه جویی کنید.

اطلاعات مربوط به خرابی های احتمالی قبل از وقوع، احتمالاً همان سرویسی است که شما در پکیج مانیتورینگ شبکه به دنبال آن هستید. SolarWinds Network Performance Monitor یک گام فراتر می گذارد تا از عیب یابی و تلاش شما برای جلوگیری از خرابی سیستم پشتیبانی کند. برخی از ابزارهای شبکه می توانند به شما در شناسایی سورس خاصی از اطلاعات بالقوه مهم کمک کنند. جمع آوری داده ها از node های مختلف شبکه برای تجزیه و تحلیل می تواند پیچیده باشد.

آشنایی با نرم افزار SolarWinds Network Performance Monitor یا NPM
ویژگی performance analysis در Network Performance Monitor شما را قادر می سازد تا داده های node های مختلف را جمع آوری کرده و انواع مختلف داده ها را در کنار هم مشاهده کنید. با مشاهده کردن وضعیت و تجزیه و تحلیل داده های مختلف node ها می توانید سیاست های status alert های خود را اصلاح کنید.

قطعا در شبکه سازمانی خود از برندها و Vendor های مختلف محصولاتی را تهیه و استفاده می کنید. جهانی بودن ساختار SNMP که توسط NPM استفاده می شود بر مشکل ناسازگاری نرم افزار غلبه می کند. پس NPM سازگاری تقریبا کاملی با Vendor های بسیاری دارد.

آشنایی با نرم افزار SolarWinds Network Performance Monitor یا NPM
اگرچه نرم افزار مانیتورینگ NPM فقط روی ویندوزهای سرور قابل نصب است ولی سیستم عامل هایی که می خواهید آنها را مانیتور کنید، مهم نیستند.
SolarWinds NPM فقط محدود به مانیتورینگ شبکه LAN نمی شود. این سیستم قابلیت های خود را به شبکه های بی سیم و سیستم های ترکیبی نیز گسترش می دهد. مانیتور می تواند قدرت سیگنال را بررسی کند و می تواند مناطق مرده(dead zone- مناطقی که قدرت سیگنال ندارند) را تشخیص دهد. داشبورد دارای visualization بسیار عالی است که ردپای سیگنال تجهیزات وای فای شما را نشان می دهد. این اطلاعات به شما امکان می دهد مکان فیزیکی روترها و Repeater ها را به درستی Plan کنید.

آشنایی با نرم افزار SolarWinds Network Performance Monitor یا NPM
امروزه در سازمان ها، مجازی سازی یک زیر ساخت مهم و جدایی ناپذیر تبدیل شده است که مانیتورینگ آنها را از طریق NPM می توانید انجام دهید.
ویژگی NetPath Network Path Analysis از SolarWinds NPM به شما یک نمایش بصری از توپولوژی شبکه شما می دهد. لازم نیست این طرح را روی داشبورد تنظیم کنید زیرا در مرحله Network Discovery به طور خودکار تولید می شود. نقشه شبکه، حجم ترافیک در هر لینک و در کل مسیرها را به شما نشان می دهد. نقشه شبکه شامل محیط های مجازی است و حتی جریان داده ها را بر روی اینترنت Trace می کند تا مسیرهای دسترسی به سرویس های Cloud را نشان دهد که دلیلش این دلیل است که NetPath شامل المانی با نام Traceroute برای کمک به عیب یابی delay های ترافیکی است.

آشنایی با نرم افزار SolarWinds Network Performance Monitor یا NPM
Traffic flows یا جریان ترافیک را می توان توسط کاربر، برنامه، پروتکل یا دستگاه کنترل کرد. نقشه های شبکه به شما کمک می کند تا تنگناها(bottlenecks) و خرابی های شبکه خود را ایزوله کنید. با استفاده از این اطلاعات، می توانید task هارا به متخصصان تیم و ارائه دهندگان سرویس های بهتر اختصاص دهید.

به یاد داشته باشید که SolarWinds NPM فقط روی سیستم عامل ویندوز قابل نصب است. این پکیج دو سرویس application server و دیتابیس را دارد که بهتر است این دو را روی یک سرور نصب نکنید. نیازهای سخت افزاری با توجه به المان ها و عناصر شبکه هم افزایش می یابد. یعنی شما برای اجرای NPM SL2000 به یک کامپیوتر قوی تر از آنچه برای اجرای NPM SL100 نیاز است، نیاز دارید. برای راه اندازی NPM نیاز با پایگاه داده SQL Server دارید.
کامپیوتری که می خواهید NPM را روی آن نصب کنید حداقل به یک پردازنده Quad Core Processor با سرعت 2.5 گیگاهرتز نیاز دارد. این سرعت برای نسخه SLX باید حداقل 3 گیگاهرتز باشد. کامپیوتری که پایگاه داده را هاست می کند باید دارای یک پردازنده چهار هسته ای باشد اما به سرعت حداقل 3 گیگاهرتز حتی برای NPM SL100 نیاز دارد. مقدار رم با توجه به لایسنس هم برای NPM و هم برای SQL را در شکل زیر مشاهده می کنید:

آشنایی با نرم افزار SolarWinds Network Performance Monitor یا NPM
هارد دیسکی که SQL و NPM روی آن نصب می شود بهتر است 15000 دور باشد و کارت شبکه سرعت 1Gb را داشته باشند.
در مباحث آتی به نحوه نصب و کار با این برنامه حتما می پردازیم.

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.