خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


شبکه کامپیوتری چیست؟

شبکه کامپیوتری چیست؟
قصد من در این مطلب کوتاه آشنایی خیلی کلی با شبکه های کامپیوتری است. بسیاری از دانشجویان نتورک پلاس و حتی دانشجویان کامپیوتر، مفهومی کلی از شبکه در ذهن دارند اما وقتی از آنها سوال کنید که شبکه کامپیوتری چیست، برخی از آنها نمی توانند یک جواب سرراست به شما دهند.

نرم افزار سامانه مودیان راهکار
یک شبکه کامپیوتری(computer network) را می توان به عنوان سیستمی از دستگاه های متصل به هم توصیف کرد که می توانند با استفاده از برخی استانداردهای رایج (که پروتکل نامیده می شوند) با یکدیگر ارتباط برقرار کنند(در دوره Network Plus به این مباحث به طور کامل پرداخته شده است).


این دستگاه ها برای تعامل و تبادل Resource ها و منابع (مانند فایل ها و پرینترها) و سرویس ها ارتباط برقرار می کنند. در زیر مثالی از شبکه ای متشکل از دو کامپیوتر متصل به هم را می توانید مشاهده کنید.

شبکه کامپیوتری چیست؟
در مثال بالا، دو کامپیوتر به طور مستقیم با استفاده از یک کابل به هم متصل شده اند. از این شبکه کوچک می توان برای تبادل اطلاعات فقط بین این دو کامپیوتر استفاده کرد.
حال اگر بخواهیم شبکه خود را گشترش دهیم، آنوقت این ارتباطات چگونه خواهد بود؟ در این صورت می توانیم از یک سوئیچ و یا هاب برای ارتباط این هاست های شبکه ای با هم استفاده کنیم.

شبکه کامپیوتری چیست؟
اکنون همه دستگاه های موجود در شبکه می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. فقط به یاد داشته باشید که هاب ها و سوئیچ ها به عنوان یک نقطه مرکزی(central point) عمل می کنند که همه کامپیوترها و کلا هاست ها به آن متصل می شوند و به این ترتیب امکان برقراری ارتباط با یگدیگر را دارند. در دوره نتورک پلاس به طور کامل به مبانی کار هاب ها و سوئیچ ها پرداخته ایم که پیشنهاد می کنم به ویدئوهای دوره نتورک پلاس در سایت مراجعه کنید.
ضمن اینکه از سایر دوره های رایگان مربوط به شبکه در وب سایت خوش آموز هم می توانید استفاده کنید:
نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز