خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


آموزش برنامه نویسی اکسل : مروری بر برنامه نویسی شیء گرا (OOP)

آموزش برنامه نویسی اکسل : مروری بر برنامه نویسی شیء گرا (OOP)
نویسنده : امیر انصاری
تا اینجای آموزش یک تاریخچۀ مختصری از VBA را دیده اید. یکی از جنبه های سیر تکاملی VBA که ارزش بیشتری برای توضیح دادن دارد، برنامه نویسی شیء گرا (OOP: Object-oriented programming) می باشد. برنامه نویسی شیء گرا از حوالی سال 1980 به عنوان یک مفهوم جدید در برنامه نویسی ارائه شد. به مرور زمان محبوبیت برنامه نویسی شیء گرا افزایش یافت، و به دلایل خوبی، قوانین اصلی برنامه نویسی شیء گرا امروزه به عنوان هسته اصلی برنامه نویسی VBA در اکسل قرار دارند.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکارمعنای برنامه نویسی شیء گرا چیست؟


زبان برنامه نویسی VBA یک زبان برنامه نویسی شیء گرا (OOP) می باشد. مفهوم پایه ای برنامه نویسی شیء گرا (OOP) این می باشد که یک نرم افزار (به عنوان مثال اکسل) شامل اجزاء منحصر به فرد جداگانه ای می باشد که اشیاء نامیده می شوند، هر کدام از این اشیاء مجموعه ای از ویژگی ها و کاربردهای خاص خودشان را دارند. یک برنامه اکسل شامل سلولها (cells)، برگه ها (worksheets)، نمودارها (charts)، جداول محوری (pivot tables)، اشکال ترسیمی (drawing shapes) و ... می باشد، لیست اشیاء اکسل ظاهراً بی پایان هستند. هر شیء (Object) ویژگی های مخصوص خودش را دارا می باشد که ویژگی ها (properties) نامیده می شوند، همچنین هر شیء (Object) کاربردهای خاص خودش را دارد که این کاربردها متدها (methods) نامیده می شوند.

شما می توانید به این مفاهیم درست مشابه اشیائی که در طول روز با آنها سر و کار دارید فکر کنید، مانند کامپیوترتان، ماشینتان، و یا یخچالی که در آشپزخانه تان دارید. هر کدام از این اشیاء دارای ویژگی هایی برای شناسایی شان هستند، مانند ارتفاع، وزن، و رنگ. هر کدام از این اشیاء، کاربردهای خاص خودشان را دارند، به عنوان مثال یکی از کاربردهای کامپیوتر شما امکان کار با اکسل می باشد، ماشین شما می تواند شما را در مسافت های طولانی جابجا کند، و یخچال شما می تواند مواد غذایی فاسد شدنی شما را سرد نگهدارد.

همچنین اشیاء VBA نیز دارای ویژگی هایی (properties) برای شناسایی و متدهایی (methods) برای کاربردهایشان دارند. یک سلول در برگه (worksheet cell) یک شیء (Object) می باشد، و از بین ویژگی هایی که آن را توصیف می کنند می توان به آدرس سلول، ارتفاعش، رنگ متن آن، و ... اشاره کرد. یک فایل اکسل (workbook) نیز یک شیء VBA می باشد، و از بین کاربردهای آن می توان به توانایی اش در باز شدن، بسته شدن، افزوده شدن یک نمودار محوری در آن و ... اشاره کرد.

بنابراین، ما می توانیم بگوییم که برنامه نویسی شیء گرا، که VBA نیز مبتنی بر آن می باشد، یک سبک از زبان های برنامه نویسی است که در درجۀ اول اشیاء و اینکه چگونه آن اشیاء می توانند بر اساس ویژگی های ذاتی شان دستکاری شوند، را مورد توجه قرار می دهد.


آموزش قبلی : آموزش برنامه نویسی اکسل : تشریح ماکرو نوشته شده در آموزش قبل

آموزش بعدی : آموزش برنامه نویسی اکسل : مدل شیء (Object Model)نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.