خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


امیر انصاری، بنیان گذار راهکار سافت و خوش آموز

امیر انصاری، بنیان گذار راهکار سافت و خوش آموز
نویسنده : امیر انصاری
در این پست قصد دارم برای اولین بار بعد از حدود چهارده سال انجام فعالیت های غیر انتفاعی از خودم بنویسم. البته انگیزۀ نگارش این پست گپ و گفت های فراوانی بود که با کاربران خوش آموز و همچنین کاربران راهکار سافت داشته ام. از آنجا که تعداد عزیزانی که به بنده لطف داشته اند و با نظرات مثبت شان منجر به دلگرمی بنده شده اند فراوان بوده است و مدام از من خواسته اند که بیشتر از خودم بگویم، من هم در اینجا بر آن شدم که چیزی بیوگرافی طور از خودم بر جای بگذارم. امید آن دارم که حمل بر خود ستائی نشود و صرفاً باب آشنایی و دوستی با عزیران بیشتری را فراهم کند.سال 1388، شروع ایدۀ راهکار سافت


سال 1388 به عنوان برنامه نویس در شرکتی با نام گوهر فام مشغول به کار بودم. البته به صورت همزمان در کارهای دیگری هم به صورت پاره وقت و پروژه ای درگیر بودم که از جملۀ آنها می توانم به مشارکت در تولید نرم افزار ذیحسابی بنیاد مسکن، طراحی و تولید نرم افزار تاکسیرانی آریا، طراحی و تولید نرم افزار وام برای صندوق هنرمندان و پروژه های ریز و درشت دیگری اشاره کنم. ناگفته نماند که از حوالی سال 1385 در اوقات فراغتم از تجربیاتی که در پروژه های ریز و درشت کسب کرده بودم استفاده می کردم و همزمان مشغول تولید یک نرم افزار حسابداری که بعدها تحت نام راهکار ارائه شد، بودم. نسخه اولیه این پروژه در سال 1388 آماده شد.

در این سال ایده ای در ذهن من شکل گرفت و آن این بود که این نرم افزار حسابداری را به صورت کاملاً رایگان و عام المنفعه ارائه کنم به نحوی که صد در صد رایگان باشد و هزینه های تولید آن هم از کمک های مالی کاربران (دونیت) تأمین گردد. از سال 1388 تا سال 1394 با قدرت و جدیت این پروژه را ادامه دادم. علی رغم این که خودم به عنوان برنامه نویس در یک جای ثابت و چند جای دیگر به صورت پروژه ای درگیر بودم، زمان خیلی زیادی نداشتم. با این حال از طریق شبکه های اجتماعی و ایمیل، بازخوردهای کاربران را می گرفتم و در حد امکان مشکلات آنها را با ارائه نسخه های بروز رسانی مرتفع می ساختم.

در سال 1394 تعداد افرادی که نرم افزار راهکار را از سایت ما دانلود کرده بودند به عدد نه هزار نفر رسیده بود. اما متأسفانه علی رغم شش سال تلاش بی وقفۀ من که بدون هیچ چشمداشتی ارائه شده بود، مجموع کمک های مالی کاربران به پروژه از رقم 160 هزار تومان تجاوز نکرد. خیلی دوست داشتم که کمک های بیشتری به این پروژه می شد تا می توانستم از محل کارم استعفا بدهم و به صورت تمام وقت خودم را صرف آن پروژه کنم. اما علی رغم اینکه کیفیت محصول هم کاملاً قابل قبول بود، این مهم حاصل نشد. در این سال ایدۀ دیگری در ذهن من شکل گرفت و آن این بود که نسخه های بروز رسانی نرم افزار را با قیمتی خیلی ارزان ارائه کنم تا کاربران به نوعی کمک مالی اجباری به پروژه کنند. چون تا این مقطع حدود هفت سال بود که خدمات رایگان ارائه می دادم و از لطف عزیزان دیگر به کل نا امید شده بودم. متأسفانه علی رغم تلاش های من هیچ اسپانسری هم از این پروژه حمایت نکرد. مبلغ حمایت اجباری را در سایت 50 هزار تومان اعلام کردم. خوشبختانه یکی یکی کمک های اجباری به پروژه انجام شد و کم کم نقدینگی (هر چند خیلی اندک) رسید. من هم تلاش هایم را بیشتر کردم و مدام کیفیت کار را ارتقا دادم. در این سال محصول دیگری با نام نرم افزار فروشگاهی راهکار را هم آماده کردم و ارائه کردم.

راهکار سافت تا امروز ادامه دارد و تقریباً یک دهه را پشت سر گذاشته است. همچنان آن نسخه های رایگان در سایت راهکار موجود و قابل دانلود می باشند. ضمن اینکه نسخه های بروز رسانی هم همیشه به ارزان ترین قیمت ممکن ارائه می شوند. و این بود داستان راهکار سافت.

سال 1396، شروع خوش آموز


خوش آموز در واقع از دل راهکار سافت متولد شد. از آنجا که تعداد زیادی کاربر نسخه رایگان داشتیم، و این کاربرها نیاز به مرجعی آموزشی برای نرم افزار داشتند، کم کم برند خوش آموز را ایجاد کردیم تا علاوه بر اینکه مکانی برای آموزش نرم افزار های راهکار سافت باشد، به عنوان یک مرجع آموزشی رایگان موضوعات مختلفی را پوشش دهد. آموزش های مختلفی از حوزه کامپیوتر گرفته تا سایر حوزه ها همچون ریاضیات و زبان و ... کم کم به خوش آموز اضافه شدند. خوشبختانه امروز (1403) به طور متوسط ماهانه بین 350 هزار الی 400 هزار کاربر از خوش آموز بازدید به عمل می آورند و این مایه مباهات و افتخار ماست.

بد نیست بدانید، در حال حاضر فقط یک قلم هزینه سرور اختصاصی سایت تقریباً 4 میلیون تومان در ماه می باشد. البته هزینۀ اصلی بحث تولید محتواهای آموزشی می باشد که اگر بخواهیم به جد به آن بپردازیم و به صورت روزانه و منظم تولید محتوای آموزشی کنیم، قطعاً هزینه های چند صد میلیونی در ماه مورد نیاز خواهد بود. در حال حاضر این هزینه ها از طریق راهکار سافت تأمین می شود. اگر حسب اتفاق خوش آموز به دلتان نشسته و برایتان مفید بوده است، می توانید با معرفی راهکار سافت به دوستان و آشنایانتان همزمان از راهکار و خوش آموز حمایت کنید.

ترجمه رایگان کتاب ترک سیگار آلن کار و لطف فراوان خوانندگان آن به بنده


مدتهای زیادی بود که مثل خیلی از شماها، با مشکلی به نام سیگار دست و پنجه نرم می کردم. تمامی راه های مختلف برای ترک آن را نیز امتحان کرده بودم و تقریباً تسلیم شده بودم و به این باور رسیده بودم که ترک سیگار غیر ممکن است و تا آخر عمر باید همراه من باشد. سال 1397 به طور اتفاقی با یک کتاب به زبان انگلیسی با عنوان Allen Carr's Easy Way to Stop Smoking (روش سادۀ آلن کار برای ترک سیگار) آشنا شدم. اولش زیاد موضوع را جدی نگرفتم. مگر می شود با یک کتاب آدم سیگار را ترک کند. اما به هر حال با نا امیدی و بی حوصلگی هر چه تمامتر مطالعه کتاب را شروع کردم. از همان صفحات اول کتاب، پی به عمق تفکرات نویسندۀ آن بردم. با قاطعیت تمام می گویم که اگر فقط یک نفر در دنیا به طور کامل به روانشناسی سیگار پی برده باشد این فرد است. او نه یک پزشک است، نه یک روانشناس، بلکه صرفاً یک حسابدار ساده و معمولی که پی به این راز بزرگ برده است. خیلی خوشحالم که این راز را با خودش به آن دنیا نبرد و در قالب این کتاب با همگان به اشتراک گذاشت. از آن روز که به کمک آلن کار و کتاب ترک سیگار او پی به این راز بردم تا امروز بیش از شش سال است که نه تنها حتی یک نخ سیگار هم نکشیده ام، بالاتر و عجیب تر از آن اینست که حتی هوس سیگار کشیدن هم نداشته ام.

رسالت خودم را در این دیدم که این معجزه را به رایگان ترجمه کنم و در اختیار سایر هموطنان قرار دهم. خوشبختانه خوانندگان این کتاب نیز اکثراً مثل خود من موفق به ترک سیگار شدند. روزی نیست که کاربری با ایمیل یا از طریق بخش دیدگاه های صفحات کتاب از من و البته از آلن کار تشکر نکند. خوشحالم که این کار را کردم و انرژی مثبت حاصل از دیدگاه های این عزیزان، روزهای زندگی را برای من بسیار لذتبخش کرده اند. بد نیست بگویم که از همین نویسنده یک کتاب دیگر با نام روش ساده کاهش وزن آلن کار ترجمه کرده ام که آنهم معجزه ای بزرگتر از معجزۀ کتاب ترک سیگار برای من بود. نتیجۀ این معجزۀ دوم کاهش وزدن حدود 40 کیلویی در طول کمتر از یک سال بود که نتیجه اش را در عکس بالای همین صفحه می بینید. هیچ وقت تصورش را هم نمی کردم که در عرض کمتر از یکسال بتوانم بدون هیچ گونه گرسنگی کشیدن یا حتی احساس محروم شدن از غذا، از وزن 120 کیلو به 80 کیلو برسم.

ایجاد مرجع آموزش رایگان ریاضی از پایه تا پیشرفته


همواره یکی از علاقه مندی های من این بوده است که بتوانم در حوزۀ ریاضیات پیشرفت کنم. اساساً به دنیای ریاضی خیلی علاقه مندم و هر وقت که فرصتی فراهم شود، چند ساعتی در آن غرق می شوم. از دیدگاه من ریاضی واقعاً یکی از شیرین ترین اختراعات بشر است. اختراعی که تمامی زندگی ما را تحت الشعاع قرار داده است. سال 1397 و همزمان با ترک سیگار، شروع به ترجمۀ کتابی تحت ریاضی پایه و پیش جبر برای احمق ها از انتشارات فوردامیز کردم. نویسندۀ این کتاب مارک زاگارالی واقعاً به شیوۀ خوبی شما را با دنیای ریاضیات آشتی می دهد. این مسیر را ادامه دادم و کتاب دیگری با عنوان جبر 1 برای احمق ها دوباره از همین انتشارات را ترجمه کردم و در سایت خوش آموز به صورت رایگان ارائه شدند. حد فاصل سال 1397 تا 1402 چند کتاب دیگر هم در این باب ترجمه کردم که شامل جبر 2 برای احمق ها، هندسه برای احمق ها، مثلثات برای احمق ها و پیش حسابان 11 می باشند. این کتاب آخر به عنوان کتاب درسی در مقطع معادل دبیرستان ما در کانادا تدریس می شود. در مجموع این کتاب ها خوش آموز را تبدیل به یکی از بهترین مراجع آموزشی رایگان ریاضی از پایه تا پیشرفته کردند.

ادامه دارد ...


اگر در آیندۀ دور یا نزدیک، نکته قابل عرضی دربارۀ من وجود داشته باشد، در همین صفحه ارائه خواهم کرد. لطفاً ما را از دیدگاه های خودتان محروم نسازید.

صفحات من در شبکه های اجتماعی


اینستاگرام: amir_ansarii_1981

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.


دسته بندی مطالب خوش آموز