خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


آموزش حسابداری از مبتدی تا پیشرفته: اصول اخلاقی در حسابداری و کسب و کار

آموزش حسابداری از مبتدی تا پیشرفته: اصول اخلاقی در حسابداری و کسب و کار
نویسنده : امیر انصاری
ملاحظات اخلاقی در حسابداری تاثیر می گذارد.

سیستم یکپارچۀ سازمانی راهکارسرمایه گزاران و وام دهندگان اطلاعات مرتبط و قابل اطمینانی را در مورد شرکتهایی همچون آمازون یا والمارت نیاز دارند. شرکتها می خواهند تا خود را از لحاظ مالی قوی و سود آور معرفی کنند تا سرمایه گزاران را جذب کنند، از اینرو یک تضاد در علاقمندیهای بین شرکتها و سرمایه گزاران وجود دارد.

برای اینکه اطلاعات قابل اطمینانی فراهم شوند، کمیسیون بورس و اوراق بهادار، شرکتها را مستلزم می کند تا صورتهای مالی شان را توسط حسابداران مستقل مورد حسابرسی قرار بدهند. حسابرسی تحقیق در مورد صورتهای مالی یک شرکت می باشد. حسابداران مستقل بعد از حسابرسی نظر می دهند که آیا صورتهای مالی یک تصویر عادلانه را از وضعیت شرکت نمایش می دهند یا نه.

اکثریت قریب به اتفاق حسابداران کار خود را بصورت حرفه ای و با رعایت اصول اخلاقی انجام می دهند، اما ما هرگز در مورد آنها چیزی نمی شنویم. متاسفانه تنها آنهایی که تقلب می کنند تبدیل به تیتر اخبار می شوند. در سال های اخیر ما شاهد بسیاری از رسوایی های حسابداری بوده ایم.

دولت آمریکا در پاسخ به رسوایی مالی شرکتهای Enron و WorldCom اقدام سریع و به موقعی انجام داد. و قانون معروف به Sarbanes-Oxley را تدوین کرد که طی آن اظهار نامه های مالی تقلبی جزو جرایم جنایی شناخته میشوند. همچنین یک سازمان ناظر جدید با نام PCAOB تاسیس شد که وظیفه آن نظارت بر کار حسابداران مستقل است که حسابرسی شرکتهای عمومی را بعهده دارند. اخیراً رسوایی هایی مانند رسوایی شرکت Bernie Madoff ایمان مردم را نسبت به صورتهای مالی تضعیف کرده است. این قضایا ممکن است منجر به تصویب قوانین جدیدتری در آینده شود.

حسابرسی تحقیق در مورد صورتهای مالی یک شرکت می باشد. حسابداران مستقل بعد از حسابرسی نظر می دهند که آیا صورتهای مالی یک تصویر عادلانه را از وضعیت شرکت نمایش می دهند یا نه.


آموزش قبلی : آموزش حسابداری از مبتدی تا پیشرفته: سازمانهای تدوین کننده قوانین حسابداری

آموزش بعدی : آموزش حسابداری از مبتدی تا پیشرفته: استانداردهای رفتار حرفه ای

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.