خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


آموزش حسابداری از مبتدی تا پیشرفته: تصحیح خطاهای تراز آزمایشی

آموزش حسابداری از مبتدی تا پیشرفته: تصحیح خطاهای تراز آزمایشی
نویسنده : امیر انصاری
در طول فرآیند حسابداری، مجموع مبالغ بدهکار و مجموع مبالغ بستانکار باید همواره برابر باشند. اگر برابر نباشند حتمآ یک خطایی اتفاق افتاده است. سیستم های کامپیوتری بسیاری از اشتباهات را از بین می برند، زیرا اغلب نرم افزارهای حسابداری اجازه ثبت اطلاعات غیر تراز را در دفتر روزنامه به شما نمی دهند. اما کامپیوترها نمی توانند جلوی تمامی خطاها را بگیرند، چون ممکن است انسانها اطلاعات اشتباهی را وارد سیستم کرده باشند.

نرم افزار سامانه مودیان راهکارخطاهای مربوط به عدم تراز بودن (عدم تساوی مجموع بدهکار و بستانکار) از طریق محاسبه مجموع ستون بدهکار و بستانکار در تراز آزمایشی مشخص می گردد. اگر مجموع ستونهای بدهکار و بستانکار در تراز آزمایشی با هم برابر نبودند اقدامات زیر می تواند به شما کمک کند :

  1. ابتدا در تراز آزمایشی بدنبال حسابهای از قلم افتاده باشید، برای مثال، ممکن است حساب برداشت مالک را در تراز آزمایشی نیاورده باشید. از طریق مقایسه حسابهای دفتر کل و تراز آزمایشی می تواند این موضوع را بررسی کنید.
  2. مبلغ اختلاف بین ستونهای بدهکار و بستانکار را تقسیم بر 2 کنید. ممکن است یک بدهکار بجای بستانکار ثبت شده باشد و یا اگر برعکس آن اتفاق افتاده باشد، و باعث شده باشد تا مبلغ اختلاف دو برابر شده باشد. فرض کنید حسابدار مبلغ 500$ را بجای بستانکار در ستون بدهکار ثبت کرده باشد، مجموع بدهکارها 500 زیاد می باشد و مجموع بستانکارها 500 کم می باشد. مقدار اختلاف در اینجا 1000 می باشد. تقسیم 1000 بر 2 می تواند مبلغ تراکنش اشتباه ثبت شده را نشان بدهد. سپس در تراز آزمایشی بدنبال یک تراکنش 500$ بگردید و آن را مورد بررسی قرار دهید تا به اختلاف اصلی برسید.
  3. مقدار اختلاف را بر عدد 9 تقسیم کنید . اگر عدد حاصله بر 9 بخش پذیر باشد، خطا ممکن است به این نحو باشد که 1000 را اشتباها 100 نوشته اید و یا اینکه 100 را اشتباهآ 1000 نوشته اید. و یا بصورت جابجا مانند این مثال نوشته اید، بجای مبلغ 1.200 مبلغ 2.100 را ثبت کرده اید. برای درک بهتر این مساله فرض کنید که بجای 2.000 اشتباهآ 20.000 ثبت شده است. در اینجا اختلاف برابر با 18.000 می باشد. تقسیم کردن 18.000 بر عدد 9 نتیجه 2.000 می دهد، که مبلغ صحیح می باشد. حال می توانید بدنبال منشا، این اختلاف 2.000$ باشید.

علیرغم تراز بودن جمع مبالغ بدهکار و بستانکار در تراز آزمایشی ، باز هم می تواند خطاهایی در آن وجود داشته باشد، بعنوان مثال ممکن است تراز یک حساب خاص برابر نباشد و دلیل آنهم ثبت اشتباه در دفتر روزنامه یا کل توسط حسابدار باشد.


آموزش قبلی : آموزش حسابداری از مبتدی تا پیشرفته: تهیه تراز آزمایشی از روی دفاتر کل (از روی حسابهای T)

آموزش بعدی : آموزش حسابداری از مبتدی تا پیشرفته: جزئیات دفتر روزنامه و دفتر کل

نمایش دیدگاه ها (0 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.