خوش آموز درخت تو گر بار دانش بگیرد، به زیر آوری چرخ نیلوفری را


تفریق کردن

تفریق کردن
نویسنده : امیر انصاری
عملیات تفریق معمولاً دومین عملیاتی است که یاد می گیرید، و از عملیات جمع سخت تر نیست. با این حال یک احساس منفی نسبت به عملیات تفریق وجود دارد و این احساس منفی به دلیل اینست که چه کسی بیشتر دارد و چه کسی کمتر. فرض کنید من و شما در یک باشگاه ورزشی مشغول دویدن بر روی تردمیل هستیم. من اولش خیلی خوشحال هستم، چون توانسته ام 3 مایل بدوم، اما بعدش شما شروع به لاف زدن می کنید که توانسته اید 10 مایل بدوید. شما تفریق می کنید و بعد به من می گویید که باید خیلی تحت تاثیر قرار بگیرم که 7 مایل کمتر از شما دویده ام. (اما با یک نگرش اینچنینی، اگر بعد از دوش گرفتن دیدید که کتانی های شما پر از مایع دستشویی شده است، زیاد سورپرایز نشوید!)تفریق هم مانند جمع، فقط یک علامت دارد: علامت منها (-). به عنوان مثال:
4 – 1 = 3
14 – 13 = 1
93 – 74 = 19

یکی از چیزهایی که احتمالاً در مورد تفریق کردن شنیده اید، اینست که شما نمی توانید بیشتر از مقدار موجود برداشت کنید. در این وضعیت عدد دوم نباید از عدد اول بزرگتر باشد. و اگر هر دو عدد یکسان باشند، نتیجه تفریق همیشه 0 خواهد شد. برای مثال:
3 – 3 = 0
11 – 11 = 0
1776 – 1776 = 0

بعدها، شخصی خبر مهمی می آورد که شما می توانید بیشتر از مقدار موجود هم بردارید. در اینصورت به نتیجه ای منفی می رسید که در واقع عددی کوچکتر از صفر می باشد:
4 – 5 = –1
10 – 13 = –3
88 – 99 = –11

نکته: هنگامی که یک عدد بزرگتر را از عددی کوچکتر از خودش کسر می کنید، جای دو عدد را تغییر بدهید و مثل حالت معمول تفریق کنید، اما فراموش نکنید که در پایان حتماً علامت منفی را در کنار حاصل تفریق قرار بدهید. برای مثال، به منظور انجام تفریق:
10 – 13
ابتدا باید ترتیب این دو عدد را با هم تغییر بدهید، یعنی:
13 – 10
که طبیعتاً نتیجۀ آن عدد 3 می شود. و سپس حاصل تفریق را منفی کنید که می شود 3- :
10 – 13 = –3

هشدار: علامت منها (-) دو وظیفۀ جداگانه دارد، حواستان باشد این دو را با هم اشتباه نگیرید. هنگامی که علامت منها (-) را در بین دو عدد گیر می اندازید، به این معنا می باشد که عدد اول باید منهای عدد دوم شود. اما هنگامی که آن را به قبل از یک عدد متصل می کنید، به این معنا می باشد که عدد مربوطه یک عدد منفی می باشد.

برای مشاهده چگونگی کار با اعداد منفی در خط اعداد می توانید فصل 1 را ببینید. همینطور در فصل 4 جزئیات بیشتری از اعداد منفی و چهار عملیات اصلی را مطرح خواهم کرد.نمایش دیدگاه ها (2 دیدگاه)

دیدگاه خود را ثبت کنید:

انتخاب تصویر ویرایش حذف
توجه! حداکثر حجم مجاز برای تصویر 500 کیلوبایت می باشد.